Константинова година

Отворена изложба - Касноантичка ранохришћанска уметност у интерпретацији студената Академије СПЦ - у Зајечару

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког Г. Јустина, у петак 29. априла 2011. године у Народном музеју у Зајечару отворена је изложба под називом „1700 ГОДИНА ПОСЛЕ - Касноантичка/ранохришћанска уметност у интерпретацији студената Академије СПЦ. Поставку радова, којом је отпочело обележавање 1700-те годишњице првог указа о толеранцији вера чини 40 експоната (ранохришћанских фресака, мозаика, енкаустика и објеката).

О смрти прогонитеља – Лактанције (превод на српски језик)

Висока школа - Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију из Београда покренула је едицију: Светоотачка ризница, у којој је прва књига Лактанцијев спис О смрти прогонитеља. Превод списа и увод у превод потписује Др Милена Милин. Лектура и коректура латинског текста била је поверена Мр Душици Петровић. Уредник издања и новопокренуте едиције је протојереј-ставрофор др Радомир Поповић.

Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта

Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта
Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта
Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта
Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта

Међународна конференција Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта одржана је у Нишу, од 24 до 26, фебруара 2011 године. Конференција је, као прва манифестација такве врсте, организована у Нишу, родном месту цара Константина Великог, а у сусрет 1700-годишњици Миланског едикта.

Епископ Иринеј примио Мирјану Прљевић, међународног генералног секретара Асоцијације CIVIS

У суботу, 11. децембра текуће године, у Владичанском двору у Новом Саду, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин Иринеј примио је госпођу Мирјану Прљевић, међународног генералног секретара асоцијације CIVIS.

Нова издања Светигоре: Зборник са научног скупа на Превлаци и Изабрани списи Патријарха Гаврила Дожића

1. Древнохришћанско и светосавско наслеђе у Црној Гори - Зборник радова са научног скупа одржаног 17. јануара 2010. у Манастиру Михољска Превлака, Цетиње - Београд 2010, 412 страна. Садржај Зборника.

Научни скуп је одржан поводом обележавања 1700 година Миланског едикта и 790 година Митрополије Црногорско-приморске.

У зборнику, богато илустрованом бројним фотографијама у боји, објављена су 24 научна рада стручњака из области теологије, археологије, црквене, опште и националне историје, историје књижевности и уметности. Зборник је штампан са благословом Митрополита Амфилохија у издању Светигоре, издавачке установе Митрополије Црногорско-приморске и Института за теолошка истраживања при Православном богословском факултету Универзитета у Београду. За штампу га је приредио мр Павле Кондић.

Подизање крстова у Диселдорфу

У атмосфери празника осетили смо предукус прославе скорашњег јубилеја, прославе 1.700 година од Миланског едикта, којим је цар Константин отворио врата снажној проповеди о Христу распетом и васкрслом, нашој нади и последњој стварности човечанства.

Храм посвећен Светом Сави У Диселдорфу је на дан Воздвиженија часног крста, 27. септембра 2010. године, добио нове крстове који су урађени у мајсторској радионици господина Миодрага Петровића и који су реплика крстова на храму Светог Саве у Београду.

Досадашњи крстови на храму били су лепи, али нису били довољно уочљиви. На дан подизања часног крста, Његово преосвештенство епископ средњоевропски господин Константин је са свештенством и верним народом служио свету архијерејску литургију и освештао крстове.