Догађаји (концерти, изложбе)
Великогоспојинско вече у Крагујевцу
30. Август 2013 - 11:14Најлепши део Госпојинских свечаности било је црквено-народно славље, које је организовано уз свесрдну помоћ града Крагујевца, у вечерњим сатима у Књажевско –српском театру, на сам дан празника.
Највећа од свих идеја
29. Август 2013 - 12:22Credo – Christianisierung Europas im Mittelalter“ – „Вјерују – христијанизација Европе у средњем веку“. Велика изложба о христијанизацији Европе у средњем веку у Падерборну од 26. јула до 3. новембра
Како је Европа христијанизована? Шта ми знамо о религиозним представама људи који су први пут доспели у додир са хришћанским исповедањем вере? У јубиларној години, поводом 1700-годишњице Миланског едикта, изложба у Падерборну је као омаж том епохалном обрту у историји човечанства, посвећена теми ширењa хришћанства у Европи. У Падерборну је ова грандиозна изложба са документарном акрибијом и дидактичко-просветитељском амбицијом смештена у три простора – у „Дијецезалном музеју“, у „Музеју на Кајзерплацу“ и у „Градској галерији“. Штедрим избором експоната она захвата у вишеструке области уметничког и културно-историјског предања средњовековне Европе. Конципирана је у три велика тематска блока. Први, назван Lux mundi, приказује ширење хришћанства од антике у Дијецезалном музеју. Под насловом in hoc signo, изложба на Кајзерплацу приказује мирољубив и освајачки мисионирски рад. Последњи одсек изложбе насловљен Quo vadis? приказује пријем и плодове христијанизације положене у шири контекст, као и одражене у политичком огледалу времена.
Нова поставка у Музеју Вука и Доситеја
26. Август 2013 - 11:16Вукова кћер Мина 1894. године завештала је сву очеву оставину Краљевини Србији. Слике, личне и породичне предмете и књиге из личне библиотеке на чување је добио Народни музеј. Вуков музеј чинио је део Народног музеја од краја XIX века и био део поставке у тадашњој згради Музеја на Студентском тргу, изложен у две собе. Спомен-соба Вука Караџића допуњена културним добрима која сведоче о Доситеју Обрадовићу, одлуком Владе НР Србије, 28. фебруара 1949. године, постаје самостална установа. Музеј Вука и Доситеја усељен је у тек обновљену зграду, која је првобитно била намењена Школском музеју. Ово здање, у којем је једно време радила и Велика школа, проглашено је за споменик културе од изузетног значаја. Од јуна месеца 1979. године Музеј Вука и Доситеја поново је у саставу Народног музеја из којег је и поникао.
Његош је узорна норма српског културно-историјског “постојанства“
26. Август 2013 - 10:41Поводом 200 година од рођења најзначајнијег српског пјесника Петра II Петровића Његоша у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу 24. августа 2013. године одржан Округли сто под насловом “Његош данас“
Учеснике симпосиона: Његово Преосвештенство Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија, познатог оријенталисту и дипломату проф. др Дарка Танасковића, професоре Београдског универзитета др Мила Ломпара и др Часлава Копривицу, доц. др Горана Радоњића са Универзитета Црне Горе, као и бројну публику, у име организатора - Голијског сабора културе, поздравио је доц. др Душан Крцуновић. Подсјетивши на научне скупове које су, у циљу очувања националног памћења, претходних година уприличене у организацији Голијског сабора културе: “160 година Горског вијенца“, “Ћирилица: хлеб наш насушни“, “Светородна лоза Немањића“, “Свети Сава и светосавље“, “Балкански ратови и српско питање“ Крцуновић је истакао да је “данашњи Сабор посвећен обиљежавању оног дана у ком је из наднебеског Божијег огњишта, из ковачнице бића, излетјела Његошева искра“.
Шта се чује под Божур планином
26. Август 2013 - 9:47На празник Успења Пресвете Богородице манастир Подмаине ће поводом свог престоног празника организовати концерт Светлане Стевић, пјевачице српске предањске музике. Наступ насловљен Пој и разговор: Шта се чује под Божур планином почеће у 20 сати у порти манастира Подмаине.