Музика
Осми међународни православни фестивал у Бугарској
20. Јун 2011 - 10:01У бугарском граду Поморје, који се налази на Црном мору, ових дана се одржава осми по реду православни духовни фестивал на којем учествују хорови из Русије, Украјине, Румуније, Србије, Молдавије, Белорусије и Бугарске.
Своја умећа приказаће црквени хорови који редовно учествују на православним богослужењима, хорови које сачињавају свештеници, као и мешовити хорови или вокални ансамбли.
Четврта међународна конференција о Православној црквеној музици
15. Јун 2011 - 11:38Четврта међународна конференција о Православној црквеној музици завршила се у петак 10. јуна 2011. године овде, на Богословском факултету Универзитета у Источној Финској. Конференција, чији је домаћин Међународно удружење за Православну црквену музику (ISOCM), представила је учеснике из двадесет различитих земаља са радовима на општу тему конференције "Јединство и разноликост у православној музици: теорија и пракса".
Смотра хорова Епархије бачке у Сомбору
10. Јун 2011 - 13:01На празник Светог цара Константина и царице Јелене, 3. јуна 2011. године, Црквени хор Свeтих Цара Константина и Царице Јелене из Сомбора прославио је своју крсну славу на светој Литургии којом је началствовао презвитер Бранислав Шијачић. После благосиљања славског колача и жита за нову куму славе изабрана је госпођа Вида Сотин.
Концерт државног симфонијског оркестра Нова Русија
8. Јун 2011 - 11:25Концерт државног симфонијског оркестра "Нова Русија" и виолинисткиње Алене Бајеве, биће одржан 14. јуна у Великој дворани Сава центра у Београду, поводом обележавања Дана Русије. Оркестар ће на концерту, под вођством диригента Јурија Башмета, извести Увертиру-фантазију Ромео и Јулија Чајковског, Свиту из балета Ромео и Јулија Прокофјева, Концерт за виолину и оркестар и Свечану увертиру Шостаковича.
Духовно благо српског хорског звука
13. Мај 2011 - 10:17
У Београду није могуће често чути разумевање поетског текста у извођењу хорских дела српских аутора. Свакако да изводити композиције у оригиналу писане за богослужење захтева познавање основних богословских сазнања, а која се усвајају једино литургијским учешћем. Исто тако, за изведбу композиција световног карактера уз анализу нотног материјала потребно је и тумачење текста као естетске чињенице. Мокрањац је својом генијалношћу, управо определивши се за хорску обраду и богослужбених и световних композиција, препознао и активирао једну од суштинских особености српског народа - саборност. Хорски израз, као заједнички израз једног колектива, усваја међусобне разлике истовремено их обједињујући у јединствени израз. Управо је ово начин којим се остварује саборност српског народа, било сабрањима на богослужењима, било учешћем у генези народног стваралаштва.