Музика
Смотра црквених хорова у Бачкој Паланци
13. Октобар 2011 - 13:15У недељу, 9. октобра 2011. године, у Светојованoвском храму у Бачкој Паланци, у склопу свечаности поводом славе новоизграђене цркве Покрова Пресвете Богородице, одржана је десета по реду смотра црквених хорова.
Слава хора Антифон из Новог Сада
10. Октобар 2011 - 13:22Антифон, хор Светоуспенскe цркве у Новом Саду прославио је своју крсну славу, празник Рођења Пресвете Богородице. После вечерњег богослужења које је служио високопречасни протојереј Ранко Гуњић, умировљени парох новосадски, уз саслужење часног ђакона Ђорђа Стојисављевића, сабрата Светоспенског братства, кољиво и славски колач благословио је пречасни презвитер Велимир Врућинић, парох при Светосавском храму у Новом Саду.
Вече духовне и најлепше народне песме у храму ковиљачком
20. Септембар 2011 - 10:57Било је то предивно вече, у низу многих, за протеклих седам година које смо сачували у ризници душе своје. Духовно вече на коме се чула најлепша песма која додирује дно душе човекове и буди у њему веру и наду. Само у једно вече које је од добре и искрене намере и жеље постало стварност, уткана је: милост и доброта Створитеља, труд и љубав према песми диригента и сваког хорског певача понаособ, и дарежљивост православних хришћана који препознају оно што је плод наше душе и вере.
Песме изнад Истока и Запада
18. Август 2011 - 10:57У емисији слушамо иконописца Зору Витас која се бави пјевањем, углавном џезом, блузом као и традиционалном и духовном музиком. Зора је једна од великог броја музичара - учесника пројекта „Песме изнад Истока и Запада“ на којем је извела пјесму „Света Текла“.
У другом дијелу емисије слушамо писање о овом пројекту које потписује Матеј Арсенијевић.
Црквена музика – драгоцено благо наше православне традиције
11. Август 2011 - 12:28Георгијe Максимовић – 60 година диригентског и композиторског рада
Црквена поезија и црквена музика представљају драгоцено благо наше православне традиције. Са овим благом се на богослужењима свакодневно сусрећемо али нисмо увек понесени интерпретацијом. Ретки су појци и хорови који умеју да прате ток богослужења и да на адекватан начин пренесу мисли и мелодије црквених песника.
Један од диригената који привлачи пажњу начином извођења црквене музике јесте Георгије Максимовић (рођен у Земуну 1929. г.). У питању је диригент и композитор који ове године обележава 60 година рада. Дириговање је учио од Војислава Илића на Музичкој академији у Београду. Интересантан је због тога што сваком хору приступа индивидуално, водећи рачуна о изражајним могућностима гласова. У интерпретацијама посебну пажњу посвећује уједначеном звуку и пијанисимо преливима са повременим динамичким контрастима. Тренутно управља Хором „Миленко“ из Черевића. У овој вароши на обали Дунава покренуо је Смотру црквених хорова у жељи да на једном месту окупи различите извођаче и да подстакне млађе диригенте на истрајност у раду са певачима аматерима.
Поводом концертног извођења српског традиционалног певања
11. Август 2011 - 12:20Духовно благо српског хорског звука
У Београду није могуће тако често чути искрено разумевање и препознавање слојевитог значења поетског текста приликом извођења хорских дела српских аутора. Свакако да изводити композиције у оригиналу писане за богослужење захтева познавање основних богословских сазнања, а која се усвајају једино литургијским учешћем.