Нове књиге

Ермије Созомен Саламински: Историја Цркве

Као трећа по реду публикација из области ране Историје Цркве, у преводу протојереја-ставрофора Радомира Поповића, текуће, 2022. године, појављује се превод Историје Цркве од Ермије Созомена Саламинског. На овај начин, редовни професор Историје Цркве на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, Радомир Поповић заокружује своје истраживање историје ране Цркве, тако да после превода Богољубиве историје и Историје Цркве од Теодорита Кирског, и ранијих превода Историје Цркве од Јевсевија Кесаријског и Сократа Схоластика (преводилац Слободан Продић) српској јавности постаје доступна сва литература о историји ране Цркве на српском језику.

Нови број часописа „Дабар“

Из штампе је изашао нови, педесетседми по реду, часопис „Дабар“, кога периодично објављује истоимена Издавачка кућа Митрополије дабробосанске са седиштем у манастиру Светог Николаја у Добрунској Ријеци код Вишеграда. Ударне колор странице посвећене су посети патријарха Порфирија Митрополији дабробосанској у оквиру јубилеја 50 година свештеномонашке и 30 година архијерејске службе Митрополита дабробосанског Хризостома. 

Следе бројни духовни текстови по којима је „Дабар“ препознатљив међу духовним часописима Српске Православне Цркве. Поред Божићне посланице митрополита Хризостома издвајамо текстове: Молитва, Мошти Светог Василија, Дужности хришћанских супруга, Служба Христова и Хлеб и глад.  Ту је и Дечија страна, а у прилогу Дабров информатор су бројни текстови и вести из парохија Митрополије дабробосанске. Издвајамо и причу „Богослов“, посвећену покојном архимандриту Ромилу Јелићу.

Патријарх српски Порфирије: Премудрост у тајни сакривена - огледи из теологије Апостола Павла

Патријарх српски Порфирије, Премудрост у тајни сакривена: огледи из теологије Апостола Павла, Београд: Библијски институт Православног богословског факултета Универзитета у Београду 2021.

Информативна служба Српске Православне Цркве има посебну част да јавност извести о томе да је из штампе изашло значајно богословско дело, чији је аутор Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Књигу под насловом Премудрост у тајни сакривена чине истраживања теолошке мисли Светог aпостола Павла које је аутор током дугог низа година спроводио у оквирима своје професорске, научне и наставне службе на Православном богословском факултету у Београду. У десет међусобно повезаних огледа, укупног обима од преко пет стотина страница, аутор доноси систематску анализу кључних тема новозаветне теологије у домену Павлових посланица – то су: Апостол Павле, богослов Цркве, затим теологија, христологија, пневматологија, еклисиологија, Закон и Јеванђеље, антропологија, теологија Пастирских посланица, сотириологија и есхатологија aпостола Павла.

Глас Епархије нишке (бр.23 - 1/2022)

Садржај првог броја часописа Глас за 2022. годину, двадесет трећи по реду пете серије гласила Епархије нишке за хришћанску просвету и културу (ISSN 2560 – 3469), чији је први број прве серије објављен 1899. године, уређен је са благословом Његовог преосвештенства Епископа нишког г. Арсенија, под основним мотивом божићних, богојављенских и светосавских празника у Епархији нишкој. Тим поводом у овом броју Епископ нишки обраћа се читаоцима уводним текстом Мир Божији – Христос се роди! У овом броју часописа објављен је и део божићног разговора са Епископом нишким г. Арсенијем, Божић је празник живота, емитованог на таласима Радија Глас Епархије нишке.

Епископ западноамерички Максим: Атанасије – један животопис

Са благословом Епископа захумско-херцеговачког г. Димитрија, у издању новоосноване Задужбине владике Атанасија и манастира Тврдоша, из штампе је изашла књига Атанасије: један животопис, коју су приредили Епископ западноамерички Максим и Љубиша Чеперковић.

На преко седам стотина страница, чији слог је извршило Братство Светог Симеона Мироточивог, а одштампала Интерклима графика – Врњци у тиражу од 4000 примјрака, први део књиге описује животна доба умировљеног Епископа захумско-херцеговачког Атанасија. Након тога, кроз преосталих девет делова издања, обухваћени су образовни, културни, социолошки и други аспекти који су обликовали његову мисао и схватање хришћанског живота. Уз коментаре аутора дела књига Атанасије: један животопис обилује цитатима самог епископа Атанасија, тако да уствари највише говори он сам.

Др Славољуб Лукић: Антропологија Светог Иринеја Лионског

У Великој сали Академије наука и уметности Републике Српске у Бања Луци, 21. фебруара 2022. године одржана је промоција књиге др Славољуба Лукића под називом Антропологија Светог Иринеја Лионског. Књига је преведена и допуњена докторска дисертација одбрањена 2017. године на Богословском факултету Аристотеловог универзитета у Солуну у оквиру предмета Догматско богословље, уз подршку ментора проф. др Јоаниса Куребелеса. Издавач књиге је Богословски факултет Светог Василија Острошког у Фочи, а њено штампање је помогао Републички секретаријат за вере Владе Републике Српске.

Свети Иринеј Лионски је био велики богослов Цркве који се родио и провео младост на Истоку (Мала Азија), а живео и стварао на Западу (Лион, Француска) крајем II века, али је сачувао грчку мисао и написао своја дела на грчком језику. Богословље Светог Иринеја Лионског представља карику која повезује богословље Апологета са богословљем III века, док његова антропологија чини основу хришћанске антропологије у вековима који ће уследити после њега.