Наука

Проф. др Мићитака Сузуки: О иконопису

У четвртак, 10. марта 2016. са почетком у 10 часова у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду, у организацији Групе за јапански језик и књижевност Филолошког факултета у Београду, угледни професор са Универзитета у Окајами др Мићитака Сузуки ће одржати специјално предавање под насловом „Жена иконописац Рин Јамашита (1857-1939): почеци иконописа у Јапану и значај њеног стваралаштва у светском контексту”. Предавање је на српском језику.

Проф. др Мићитака Сузуки је докторирао на Токијском универзитету. Бави се естетиком и историјом уметности. Један је од ретких византолога који је посветио свој научни век проучавању византијске уметности у Јапану. И сам је прешао у православну веру. Носилац је бројних истраживачких пројеката међу којима су Руски иконопис у Јапану у време периода Меиђи, Зидно сликарство манастира Јашуња у Србији и др. Аутор је бројних публикација, а резултат његовог дугогодишњег истраживања је и обимна моиографија о Рин Јамашити, изузетној жени иконописцу, чије стваралаштво уједно представља почетак и прву фазу православног иконописа у Јапану. Наиме, Рин Јамашита је студирала иконопис на Универзитету у Санкт Петербургу. Примивши православну веру и замонашивши се у Москви, читав живот је посветила сликању православних икона. И по повратку у Јапан наставила је да се бави иконописом. Захваљујући њеном раду, јапанске православне цркве су осликане и данас се може видети велики број иконописа у православним црквама широм Јапана. Проф. др Мићитака Сузуки допринео је успешној сарадњи између Универзитета у Окајами и Универзитета у Београду, која траје више од две деценије, као и успостављању пријатељских односа између двају универзитета.

Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе

Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе
Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе
Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе
Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе

Ученици првог разреда Српске православне богословије Светог Арсенија из Сремских Карловаца имали су једнодневну научно-васпитну екскурзију. Ђаци су овом приликом обишли велики број манастира Фрушке горе и поклонили се моштима Светих Божијих угодника које се у њима чувају. Циљ овога путовања био је да се деца из разних крајева наше отаџбине и из расејања, која своје средњошколске дане проводе у Сремским Карловцима, на почетку свог петогодишњег школовања упознају са светињама које се налазе у непосредној близини њихове школе. Ова свештена здања у исто време су живи домови молитве, али и историјски споменици духовности и црквености по којима су ови крајеви били познати кроз векове.

Промоција нове књиге др Предрага Драгутиновића

У понедељак, 7. марта 2016. године, у Богословији Светог Јована Златоустог у Крагујевцу у 19 часова биће одржана промоција нове књиге др Предрага Драгутиновића Који чита да разуме: теме из Светог Писма Новог Завета – Зборник састављен од тумачења тешко разумљивих места из Светог Писма Новога Завета.

Текстови сабрани у овој књизи, у којима су обрађени неки новозаветни проблеми и у којима су предложена тумачења неких теже разумљивих библијских стихова, представљају плод дугогодишњег труда и истраживања аутора, и намењени су свакоме ко је заинтересован за проучавање Речи Божије. Књига је објављена у издању Хришћанског културног центра др Радован Биговић и Библијског института Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

На промоцији ће говорити Владимир Пекић, вероучитељ и наставни саветник при
Одбору за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке, др Предраг Драгутиновић, професор на Катедри Светог Писма Новога Завета на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, и презвитер др Александар Ђаковац, доцент на Катедри за Догматику Православног богословског факултета Универзитета у Београду, уредник новина Православље и уредник версконаучног часописа Теолошки погледи.

*Реч уредника (pdf)            *Корица књиге (pdf)

Књига ће се на овој промоцији продавати по повлашћеној цени од 500 динара. ДОБРОДОШЛИ!

Таленти у покрету у Бечу

Таленти у покрету у Бечу
Таленти у покрету у Бечу
Таленти у покрету у Бечу
Таленти у покрету у Бечу

Његово Преосвештенство Епископ аустријско-швајцарски г. Андреј, у пратњи свог секретара ђакона Филипа Милуновића, присуствовао је 2. марта 2016. године у својству почасног госта отварању светског пројекта Talents in Motion (Таленти у покрету) у Бечу, у организацији министарства науке, истраживања и привреде Аустрије, а под покровитељством Надбискупије у Бечу.

Зашто поштујемо Свето Предање?

Неке савремене хришћанске заједнице, између осталог, протестантске, не признају Предање. А шта је Свето Предање и какав је однос између њега и Светог Писма? Које је место Светог Предања у Православљу? Одговара протојереј Олег Стењајев.

Треба отворено рећи да нас само библијско откровење учи томе да ако човек проучава Библију ван традиције, он не општи с речју Божијом, већ са својим субјективним схватањем датог текста. Тако на пример, апостол Петар пише: «И дуготрпљење Господа нашега држите за спасење, као што вам и љубљени наш брат Павле по даној му мудрости писа, као што говори о овоме и у свима својим посланицама, у којима су нека мјеста тешко разумљива, која неуки и неутврђени изврћу, као и остала Писма, на своју сопствену пропаст» (2 Петр. 3: 15-16). Као што видимо, сама Библија нас упозорава да постоје две категорије лица, која опште са Светим Писмом «на своју сопствену пропаст»: неуки и неутврђени. Ко су неуки? Можда су то крштени, али ненаучени људи. Ко су неутврђени? То су највероватније они који нису ни крштени, ни научени. Зато се Црква назива и «јесте Црква Бога живог, стуб и тврђава истине» (1 Тим. 3: 15).