Наука
Осврт на Трећи годишњи скуп „Теологија у јавној сфери“
3. Март 2016 - 10:44Свјетлост свијету
Као што Бог, створивши свијет, не оставља тај свијет, препуштајући га самом себи, затварајући се у неки свој свијет, тако ни наука о Богу, бивајући управо и наука о Божијем односу према свијету, па и наука о свијету као Божјој творевини, не остаје затворена у себе. Не остављајући ту створену природу Бог јој оставља слободу, а дајући јој слободу (пре)узима иницијативу ка сједињењу, суживоту и коначно спасењу. Иницијална Божија Ријеч не само да се обзнањује свијету, него и у њему самом бива дјелатна, па тако и ријеч о Ријечи у свијету не остаје само на својој изговорености. Не сматрајући се ипак, притом, искључивим ствараоцем осталих наука, инспиратором васколиких умјетничких израза и организатором свих сфера људског интересовања, теологија се, дакле, не дистанцира од њих, него преузимајући иницијативу, обзнањује и твори истину, а ко истину твори, иде ка свјетлости, да се виде дјела његова, јер су у Богу учињена (Јн 3,21). Излази на видјело, у јавност, управо у јавну сферу.
Проф. др Илија Икономиду: Православно гледиште на еколошку кризу
2. Март 2016 - 9:59- Увод
Чини се да велики број необразованих и образованих људи, међу којима и црквени радници и теолози, још нису схватили да еколошка криза има и позитиван и негативан однос према хришћанској вери као таквој. Већина управо споменутих људи готови су да ту кризу припишу технологији, индустрији и политици. Из тог разлога верују да је хришћанска дужност да као грађани доприносе сваком залагању усмереном на избегавање еколошке катастрофе. Од свештеника, теолога и верника очекују да ваљано дејствују у остваривању програма који планирају други, одн. нецрквени ауторитети или верски равнодушни еколошки покрети, све у циљу пружања политичког решења проблема, али без уклањања његових дубљих корена.
Религија и Кина
1. Март 2016 - 9:39У организацији Актива за научни подмалдак Православног богословског факултета Универзитета у Београду 25. фебруара 2016. године одржано је предавање на тему „Религија и Кина“. У амфитеатру Богословског факултета говорили су протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, проф. др Радосав Пушић и академик Владета Јеротић.
Семинар на Институту Светих Севастијана и Мардарија
25. Фебруар 2016 - 10:37Други годишњи семинар на Институту Светог Севастијана и Светог Мардарија почео је 22. фебруара 2016. године у Сан Дијегу.
Његово Преосвештенство Епископ западноамерички г. Максим и Српска православна црква Светог Ђорђа у Сан Дијегу, у Калифорнији, домаћини су овогодишњег Института чији су патрони новопрослављени Светитељи Мардарије и Севастијан, који се одржава у сарадњи са Свештеничким братством Српске Православне Цркве.