Наука
Еколошка енциклика: Laudato Si’= Хваљен буди/Слава Тебје
19. Јун 2015 - 13:02Друга* енциклика (гр. εγκύκλιος = циркуларно писмо, папска или царска посланица) за понтификата папе Фрање, насловљена - Laudato Si‘ = ”Хваљен буди”/”Слава Тебје” - упућена је не само целокупној Цркви,него, као и енциклика папе Јoвана XXIII „Pacem in Terris“ (1963), ”свим људима добре воље”, односно целокупном човечанству.
Митрополит Зизиулас предлаже дан заједничке молитве за човекову средину (екологију)
19. Јун 2015 - 8:55У Ватикану је данас 18.6.2015. г. званично представљена друга енциклика папе Фрање „Laudato Si´“ – дословно ”Хваљен буди” – ”Слава Тебје” на којој је узео учешће и Mитрополит пергамски др Јован Зизиулас у име Васељенског Патријарха, истакавши својом присуством фундаментално екуменски каракетер ове енциклике.
,,Света Евхаристија и монаштво“ предавање Епископа бачког др Иринеја
16. Јун 2015 - 11:16У оквиру пролећног семестра Школе православне духовности, у недељу 14. јуна 2015. године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић Змај у Новом Саду, предавање на тему ,,Света Евхаристија и монаштво“ одржао је Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки господин др Иринеј. Слушаоци су имали част и радост да кроз сусрет лицем к лицу чују мудру и надахнуту реч свога Архипастира који је пристуне обрадовао окрепљујућим и назидатељним словом. Кроз своје излагање Владика Иринеј је указао на крајности потцењивања и прецењивања улоге монаштва у животу Цркве, нагласивши притом везаност монаштва за Евхаристију као центар идентитета Цркве.
Окончано школовање четрнаесте генерације полазника Крагујевачке богословије
15. Јун 2015 - 14:31Под духовним и стручним надзором високопречасног протојереја ставрофора др Владимира Вукашиновића, професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду, у периоду од 4. до 13. јуна 2015. године, у Богословији Светог Јована Златоустог у Крагујевцу одржани су завршни богословски испити за ученике који су школске 2014/2015. године завршили пети разред.
Ове школске године двадесет пет ученика који су Богословију у Крагујевцу уписали 2010. године стекли су право да у јунском испитном року полажу завршни богословски испит. Сви ученици су 4. јуна радили завршни писмени испит за који су у Светом архијерејском синоду СПЦ биле припремљене три теме:
Самит на Халки о еколошким питањима
15. Јун 2015 - 14:20Његова Свесветост Патријарх васељенски Вартоломеј домаћин је другог Самита на Халки на тему „Богословље, екологија и Реч“. Уз спонзорство Универзитета у Јужном Новом Хемширу, самит је одржан на острву Халки од 8. до 10. јуна 2015. године.
Настављајући наслеђе које је успоставила Васељенска Патријаршија пре више од 25 година, II самит на Халки прати серију пионирских еколошких иницијатива, укључујући девет међународних симпосиона (1995-2009) и пет летњих семинара (1994-1998).
I самит на Халки на тему „Разговор о животној средини, етици и иновацијама“ одржан је јуна 2012. године и представио је истакнуте говорнике, попут еколога Џејн Гудол и Била Меккибена, као и научника Џејмса Хансена и Ејмори Ловинса.
II самит на Халки је привукао уважене књижевне и еколошке личности, попут Терија Иглтона (књижевни теоретичар и критичар) и Тери Темпест Вилијамса (песник и писац), као и Џејмса Балога (планинар и пчелар), ради инспиративног „разговора о животној средини, књижевности и уметностима“.
Васељенски Патријарх Вартоломеј отворио је самит 8. јуна, док се Митрополит пергамски Јован Зизјулас, најистакнутији православни говорник о животној средини, обратио поздравним говором.
Преокретање климатских промена и обнова истрошених ресурса Земље захтева, пре свега, промену у вредностима и схватањима да би људи укључили етичке и духовне димензије одржања животне средине у својим животима и пословима. II самит на Халки нада се да ће допринети овој светој визији и циљу.
Извор: Васељенска Патријаршија
Успешно окончан рад међународног научног скупа Ниш и Византија XIV
11. Јун 2015 - 9:55Са благословом Епископа нишког Г. Јована, од 3. до 5. јуна 2015. године у склопу Дана Светих цара Константина и царице Јелене, одржан је, у великој сали Унивезитета у Нишу, четрнаести по реду међународни научни скуп Ниш и Византија XIV. Ове године тема конференције била је Градови и грађани византијског света.
Као и прошле године, организатори скупа били су град Ниш, Епархија нишка и Универзитет у Нишу, што показује добру сарадњу између Цркве и локалне самоуправе. Веома стручан организациони одбор, на челу са Патријархом српским Г. Иринејем, Епископ нишким Г. др Јованом, градоначелником проф. др Зораном Перишићем, ректором др Драганом Антићем, и ове године се потрудио да на научни скуп буду позвани најеминентнији стручњаци из области уметности, археологије, историје и теологије, из целог света. Најзаслужнији за успешну организацију и још бољу реализацију конференције, која је четврта по реду византолошких симпосиона на харвардској листи, био је као и сваке године др Миша Ракоција, оснивач ове манифестације. Више о симпосијуму Ниш и Византија на сајту: http://www.nisandbyzantium.org.rs/.