Наука
Јеромонах Клеопа Стефановић - нови доктор теологије
1. Јануар 2015 - 21:15Нови доктор теологије - jеромонах Клеопа Стефановић, професор Богословије Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима
На свом монашком и академском путу, јеромонах Клеопа Стефановић, прешао је нову степеницу духовног раста одбранивши докторску дисертацију, 16. децембра 2014. године, на Богословском Факултету у граду Јаши, на тему „Поредак монашкога пострига у Требницима на црквенословенском и румунском језику“, на катедри за историјско литургичке студије.
Предавање др Владислава Пузовића у Обреновцу
29. Децембар 2014 - 9:50Доцент на Богословском факултету Универзитета у Београду др Владислав Пузовић, одржао је, 25. децембра 2014. године, у сали парохијског дома у Обреновцу веома занимљиво предавање на тему "Односи српске и руске Православне Цркве након Великог рата." Др Пузовић је на веомa занимљив начин приближио слушаоцима тадашње стање у обе земље, страдање обе цркве али и значај руске избегле духовне елите у Србији и у западном свету.
Предавање владике Атанасија у Бијељини
24. Децембар 2014 - 10:54У склопу Божићног циклуса предавања организованог од стране Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, 21. децембра 2014. године са почетком у 17 часова у Центру за културу у Бијељини предавање О хришћанској радости одржао је Његово Преосвештенство г. Атанасије, умировљени Епископ захумско-херцеговачки.
Homo Faber са религиознoм свешћу
23. Децембар 2014 - 0:24Ричард Сенет, професор на New York University и London School of Economics, један од најугледнијих савремених социолога и историчара идеја тврди да су нашем времену - у коме сурово влада неједнакост и стална трибалистичкa конкуренција међу људима – насушно потребне поуздане и ритуализоване форме сарадње као цемент заједништва.
Ричард Сенет је аутор свестрано хваљене књиге „Флексибилан човек“ у којој је изложио актуелну критику феномена отуђења у виду „усамљености“, и тиме се дотакао осетљиве теме сложеног савременог капиталистичког друштва. У својој најновијој књизи - Richard Sennett: „Together. The Rituals, Pleasures and Politics of Cooperation“, Penguin, 2013. - аутор се прикључује форуму интернационалних дебата о томе да ли је човек по својој природи предодређен за сарадњу/кооперацију или за агресивни егоизам, односно шта значи таква (можда двострука) карактерна склоност/диспозиција у данашњим друштвеним облицима? Аутор сматра да се људска кооперативност не напаја из нужности која проистиче из еволуционистичко-биолошке предодређености, већ из религиозне социјализације кроз коју се конституише респект једног према другоме и Божјој твари у целини, као и из практичног искуства заједништва, попут оног које влада у занатским радионицама и атељеима.
Одигитрија: Упис нових ученика
22. Децембар 2014 - 7:38Управа Школе иконописа „Одигитрија“ Епархије зворничко-тузланске у Бијељини и Управа Школе иконописа „Небеска Царица“ Епархије зворничко-тузланске у Брчком у току јануара и фебруара 2015. године расписују конкурс за упис нових ученика.
Кандидати који конкуришу за упис у прву годину школовања дужни су да донесу мапу радова: најмање десет цртежа (теме по личном избору) и најмање пет сликаних радова по личном избору кандидата (пејзаж, мртва природа, слободна композиција и сл.). Документација и мапе са попуњеном пријавом за конкурс подносе се лично.
Контакт телефон:
- 065 321 053 - Кристијан Р. Кубатлија, конзерватор и рестауратор
- 065 858 532 - Зорана Вуковић, иконописац
- 065 312 055 - Гордана Пачавра, иконописац
презвитер Васо Ј. Поповић,
космитор Школе иконописа "Одигитрија"