Наука

Епископ славонски Јован: Историја Холокауста у Југославији

 

Културни центар Новог Сада, недаља 25. јануар 2015. године у 19 часова, Трибина младих, Католичка порта 5

Велика нам је част и задовољство да угостимо Његово Преосвештенство Епископа славонског Јована (Ћулибрка) који ће одржати предавање на тему „Историја Холокауста у Југославији“. Неуморан рад на темама везаним за страдање Јевреја и Срба током Другог светског рата као и велики број писаних радова, сврставају владику славонског Јована у најужи круг међународно признатих стручњака из Републике Србије и региона, када се ради о темама Холокауста и геноцида у Југославији за време Другог светског рата.

Контраверза о новом закону о сурогат мајкама

Контраверза о новом закону о позајмљеним мајкама (сурогат мајкама) у законодавству Аустрије и етичке импликације тог феномена у појимању хришћанске породице

Морална контарверза између заговорника и опорицатеља нове технологије репродукције људских бића узима оштре контуре посебно у савременом богословском дискурсу у Астрији. Наиме, викарни бискуп у Бечу Стефан Турновски (Turnovszky) недавно је децидирано негативно коментарисао један предлог за измену закона о сурогату мајкама у Аустрији као ”неспојив са сликом човека”.

Предавање владике Андреја на тему Библијске песме

Предавање владике Андреја на тему Библијске песме
Предавање владике Андреја на тему Библијске песме
Предавање владике Андреја на тему Библијске песме
Предавање владике Андреја на тему Библијске песме

У оквиру Духовних разговора у организацији културно-образовног друштва Просвета у Бечу, Његово Преосвештенство Eпископ аустријско-швајцарски г. Андреј одржао је у суботу 10. јануара 2015. године предавање на тему Библијске песме, у препуној сали ЦО Светог Саве на четвртом спрату.

Стручни скуп у Српској православној гимназији у Загребу

Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије пригодним обраћањем поздравио је наставнике основних школа и учеснике једнодневног стручног скупа који је у организацији Агенције за одгој и образовање одржан 9. јануара 2015. године у Српској православној општој гимназији Кантакузина Катарина Бранковић у Загребу.

300 година од рођења владике Данила Јакшића

300 година од рођења владике Данила Јакшића
300 година од рођења владике Данила Јакшића
300 година од рођења владике Данила Јакшића
300 година од рођења владике Данила Јакшића

За епископа, а на приједлог народа и депутата, 3. јула 1750. године изабран је архимандрит гомирски Данило Јакшић, један од најзначајнијих архијереја у историји горњокарловачког владичанства.

Рођен је на Божић 1715. године у Српским Моравицама од оца Милете и мајке Стојне. Школовао се у манастиру Гомирје, а рукоположен с деветнаест година, што се сматра за изнимно рано, али је уједно показатељ о каквом се капацитету радило. Чак га је владика Љуботина држао уз себе неколико година видјевши у њему способног и перспективног монаха. Службује у Сјеничаку гдје је предводио народ поротив посјете унијатског владике Пашића. Доласком епископа Павла Ненадовића, поново је у Плашком гдје у владичанству допуњује своја знања и искуства стечена још под владиком Љуботином. Приликом избора за владику имао је 33 године, но младост га није пријечила да учини велика дјела у двадесет година својега вођења владичанства.

Хришћанство у Европи између 1750.и 1850.

Нова књига реномираног професора Рудолф Шлегла из Констанца о „Старој вери и модерном свету. Хришћанство у Европи на прелому 1750 – 1850“ - Rudolf Schlögl: „Alter Glaube und moderne Welt. Europäisches Christentum im Umbruch 1750–1850“,  Frankfurt am Main 2013. - описује фудаменталне преломе у хришћанству од 1750. до 1850. у Европи.

Шлеглова централна премиса гласи - „религија је елементарни део друштва“. У временском оквиру од сто година могу се пратити многе промене. На пример, улога мушкараца и жена, породице и заједнице, државе и индивидуе. Овде је реч о амбицији аутора да представи „укупан преглед“ европског хришћанства.

Индивидуална религиозност и установе цркава подстичу трансформације друштава у којима  егзистирају. Аутор описује тај процес у четири поглавља.