Наука

Mр Радован Пилиповић: Београдска Митрополија XIX века и стара црква Светог Марка

Предавање у крипти храма светог апостола и јванђелисте Марка
четвртак, 29. новембар 2012. године, са почетком у 18 часова

Мр Радован Пилиповић, директор Архива Српске Патријаршије:
Београдска Митрополија XIX века и стара црква светог Марка

О предавачу укратко: Радован Пилиповић(22. 8. 1979), завршио је 13. београдску гимназију, дипломирао на Православном богословском факултету у јуну 2007, на истом одбранио мастер рад "Православље у Чехословачкој 1918-1942" код протојереја-ставрофора проф. др Радомира Поповића у новембру 2009. Од новембра 2007. запослен у  Српској Патријаршији на месту библиотекара, а од 1. септембра 2012. постављен за в. д. директора Архива СПЦ. Тренутно је докторант на Филозофском факултету Универзитета у Београду (катедра Општа савремена историја), бави се проблематиком националне историје и историје Српске Православне Цркве.

Могућност превазилажења јаза између друштвено-хуманистичких и природних наука у улози холографије

Учешће Бојана М. Томића из Института за мултидисциплинарна истраживања на Првом научном симпозијуму са међународним учешћем „Теорија и пракса науке у друштву: од кризе ка друштву знања“ са обележавањем четрдесетогодишњице катедре за наставу хемије, на Хемијском факултету Универзитета у Београду, од 14. до 16. новембра 2012. године

Саопштење колеге Бојана Томића под насловом „Мултидисциплинарност светлости као теме од значаја за друштво“ представљало је значајан и драгоцен прилог говору о мултидисциплинарности у науци која је, у средини у којој живимо, често потцењен методолошки приступ. Средишна тема прилога био је пројекат о светлости у црквеној уметности реализован у периоду 2008–2011. на Високој школи – Академији Српске Православне Цркве за уметност и консервацију.

Свети Стефан Дечански – борац против јереси

Ако је икад седео на престолу земаљскога царства цар светитељ, то је био свети краљ Стефан Дечански. Грци, који су Словене иначе сматрали варварима, дивили су се красоти душе св. Стефана као једном најређем чуду тога времена. Када цар Кантакузен посла к Милутину неким државним послом игумана манастира Пантократорова, између осталога упита краљ Милутин и о своме сину Стефану. „Питаш ме, краљу, о другом Јову? рече му игуман, буди уверен, да његова убогост стоји више твоје краљевске величине”. Цар грчки најпре је поступао са слепим Стефаном врло сурово: прво га затвори у једно оделење дворца, и забранио свакоме приступ к њему; а по том га предао у манастир Пантократор с тим, да би тамо под тешким подвигом монашким ослабио и пропао.

Друга, из затвора, Окружна посланица Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована

+Јован

милошћу Божјом Архиепископ охридски и Митрополит скопски Цркви у којој је од Бога постављен да архиепископује и свим Црквама у икумени сабраним у телу Христовом и Духом Светим свезаним, из затвора у Скопљу, где је затворен већ шести пут у последњих десет година,

шаље ову

Другу, из затвора, Окружну посланицу

Када стекнемо љубав Христову и добродетељ, доликује да поднесемо и гоњења Њега ради, ако треба и прогонство да прихватимо, па и да чујемо о себи и најнеприличније клевете, и свему томе још и да се радујемо - каже блажени Никола Кавасила. Тада, кад се у човеку распламти та божанствена љубав и када добродетељи засветле у њему, он бива спреман, не само да подноси страдања, не само да трпи злодела и затворске вериге, већ је спреман и да им се радује. Радост, пак, не раздаје се према заслугама, она никако није награда за подвиге, она је благодат, прекрасан и савршен дар милости Божје узрокован једино избором Оца да уђемо у Његову радост (Мт. 25,21-23). Они, пак, који су ушли у радост Оца, радују се радошћу Христовом, те тако, оно што Христа радује, Он чини да радује и оне који су Његови, а суштински Он се Сам у Себи радује.

Реномирани академски кругови на симпосиону у Италији затражили од македонских власти хитно ослобађање Архиепископа Јована

Апел учесника симпосиона „COLLOQUI DIONISIANI“ властима у Скопљу за хитно ослобађање из затвора прогоњеног Архиепископа охридског г. Јована

Недавно је у манастиру „Свети Јован Калавријски“, у Bivongi, Калаврија, Италија, по трећи пут одржан међународни симпосион „COLLOQUI DIONISIANI“, симпосион не малог значаја и за православље, који је за кратко време успео да постане веома популаран у академским и теолошким круговима.

Реч је о духовно-теолошко-академском скупу највишег ранга, на коме узима учешће велики број међународно реномираних излагача. Овогодишња конференција је била посвећена Васељенским саборима, а теме ће допринети припремама будућег Свеправославног сабора.

Научни симпозијум „Просвећеност и одрастање“

Научни симпозијум „Просвећеност и одрастање“
Научни симпозијум „Просвећеност и одрастање“
Научни симпозијум „Просвећеност и одрастање“
Научни симпозијум „Просвећеност и одрастање“

Под покровитељством Његове Светости Патријарха српског Господина Иринеја, 9. новембра 2012. г. одржан је трећи симпозијум под општом темом Просвећеност и одрастање, у организацији Републичког центра за планирање породице, Института за здравствену заштиту Мајка и дете Србије ''Др Вукан Чупић'' и Удружења за дечју и адолесцентну гинекологију Србије.