Наука

Међународни научни богословски симпосион о Светом Максиму Исповеднику у Београду

- Познање сврхе свега силом Васкрсења -

Православни богословски факултет Универзитета у Београду домаћин Међународног симпосиона о Светом Максиму Исповеднику у историји и садашњости. Рука Светог Максима Исповедника, која се чува у светогорском манастиру Светог Павла, у српској престоници. Отворена изложба уметничких остварења у славу и част Светитеља. Симпосион је отворен 18. октобра.

Двадесет и пет водећих теолога из читавог света сабрало се 18. октобра 2012. године на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, где ће наредних дана разматрати богословска, философска, метафизичка, психолошка и друга питања присутна у учењу Светог Максима Исповедника. Катедра за патристику Православног богословског факултета Универзитета у Београду, у сарадњи са Катедром за православно-хришћанске студије Фордам универзитета из САД, овим сипосионом обележава 1350-годишњицу светитељевог престављења (+ 662).

На међународном симпосиону о светом Максиму Исповеднику - у оквиру којег ће се истраживати однос између хришћанства и савремености у историји и данас - своје радове ће излагати угледни у свету богослови и философи: Димитриос Бартелос, Григори Беневич, Калиник Бергер, Пол Блауерс, Дејвид Бредшо, Јоргос Варвацуљас, Епископ Максим Васиљевић, Пол Гавриљук, Брајан Дејли, Митрополит Јован Зизиулас, Христос Јанарас, Епископ Атанасије Јевтић, Адам Купер, Ендрју Лаут, Џошуа Лолар, Максим Симонопетритски, Џон Пантелејмон Манусакис, Епископ Игњатије Мидић, Паскал Милер Жордан, Алексеј Нестерук, Аристотел Папаниколау, Џорџ Парсениос, Филип Габријел Ренцес, Нино Сакварелидзе, Торстен Толефсен.

Допринос савременом богословљу у 2012. години – Универзитет Принстон и Православни богословски факултет Универзитета у Београду

У богословским разговорима спознајемо, продубљујемо и учвршћујемо црквено јединство; јер - мора се нагласити - без размена богословских идеја јединство Цркве постаје површно. Данас је веома потребан богословски дијалог, иначе ће јединство Православне Цркве бити угрожено. То су речи Митрополита пергамског Јована (Зизјуласа), које су нас покренуле да потражимо резултате богословских расправа на научним скуповима у 2012. години. Са друге стране, биће ово својеврсни шлагворт за представљање научног скупа који ће ових дана бити одржан у Београду, у организацији Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

Протојереју-ставрофору Саву Б. Јовићу додељенa Пупинова медаља

Протојереју-ставрофору Саву Б. Јовићу додељенa Пупинова медаља
Протојереју-ставрофору Саву Б. Јовићу додељенa Пупинова медаља
Протојереју-ставрофору Саву Б. Јовићу додељенa Пупинова медаља
Протојереју-ставрофору Саву Б. Јовићу додељенa Пупинова медаља

На Октобарским сусретима проналазача, који се већ по тридесет и четврти пут одржавају у Србији, у банатском Идвору, родном месту Михајла Пупина, 9. октобра 2012. године додељене су награде Пупиновог фонда Селакове фондације, у укупно пет категорија.

Овогодишњи жири, на челу са председником мр Ђуром Бораком,  доделио је две Пупинове медаље, за изузетан допринос развоју иновацијског покрета чији је Пупин заштитни знак, које су уручили председник САНУ г. Никола Хајдин и г. Младен Селак, хуманиста и оснивач Фондације која активно подстиче привредни развој и ради на очувању Пупиновог фонда. Један од добитника ове медаље је протојереј-ставрофор Саво Б. Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, за књигу Христов Светосавац Михајло Пупин.

Додељене Нобелове награде за медицину, физику и хемију за 2012. годину

Додељене Нобелове награде за медицину, физику и хемију за 2012. годину

Нобелова награда за медицину за 2012. годину додељена је британском биологу Сер Џон Б. Гурдону и јапанском лекару и научнику Шинји Јаманакију за "откриће да одрасле ћелије могу да се репрограмирају да постану “плурипотентне” (из њих могу настати различите врсте ћелија).  Њихова открића су променила наше схватање развоја ћелија и организама, саопштио је Нобелов одбор за доделу награда.

Трансфузиолoшки дани Србије

Трансфузиолoшки дани Србије
Трансфузиолoшки дани Србије
Трансфузиолoшки дани Србије
Трансфузиолoшки дани Србије

У четвртак 4. октобра 2012. у сали светосавског дома и Хришћанског културног центра у Нишу започео је са радом симпосиум под називом "Трансфузиолишки дани Србије 2012". Преосвећени Владика нишки Г. Јован својим Архијерејским старањем благословио је рад овог научног скупа, и подржао хуманост и братољубље на делу да својим доприносом свако буде онај Јеванђељски човек који полаже живот за ближње.