Наука

2009. – година Милутина Миланковића

На предлог Српске академије наука и уметности Влада Србије донела је одлуку да 2009. прогласи годином Милутина Миланковића. Влада је донела одлуку и о образовању Одбора за обележавање јубилеја 130 година од рођења Милутина Миланковића. За председника Одбора именован је академик Никола Хајдин, председник САНУ, а за чланове Одбора именовани су Божидар Ђелић, подпредседник Владе, Жарко Обрадовић, министар просвете, Небојаша Брадић, министар културе, Оливер Дулић, министар животне средине. За почасне чланове Одбора именовани су Борис Тадић, председник Републике - покровитељ јубилеја, и Мирко Цветковић, председник Владе.

Извор: САНУ

Округли сто „Изазови развоја е-демократије“

У новинском центру Танјуга 19. марта 2009. године одржана је презентација такозваног WEB-DEP пројекта за новинаре, министарства и чланове Савета Европе, у који су укључене националне медијске информативне агенције са Балкана, затим Athens Technology Center, International Teledemocracy Centre - Napier универзитета из Единбурга, као и National Technical University of Athens из Грчке. На округлом столу су тим поводом говорили: Небојша Васиљевић, заменик министра за телекомуникације и информационо друштво, Живко Георгиевски, главни и одговорни уредник Македонске информативне агенције и ђакон мр Оливер Суботић, управник Центра за проучавање и употребу савремених технологија Архиепископије београдско-карловачке.

Научни скуп у САНУ: Средњовековно право у Срба у огледалу историјских извора

П Р О Г Р А М

Четвртак, 19. март 2009.
Свечана сала САНУ, 10.00 сати

Свечано отварање
Реч председника Организационог одбора
академика СИМЕ ЋИРКОВИЋА
Поздравна реч председника Српске академије наука и уметности
академика НИКОЛЕ ХАЈДИНА

Како један Американац гледа на Православље?

У оквиру своје посете Србији, отац Герасим, игуман манастира Светог Германа Аљаског у Платини, Калифорнија, посетио је наш факултет и у амфитеатру одржао предавање студентима на тему „Како један Американац гледа на православље?" Предавању су присуствовали Епископ бачки др Иринеј Буловић, декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду, и Епископ западноамерички др Максим Васиљевић, који је игуману Герасиму надлежни архијереј и домаћин у Србији, као и више предавача факултета.

Руски научници регистровали електрична пражњења током силаска Светог Огња

На скупу Хришћанство и наука, који је јуче одржан у Москви, по први пут су руски научници изнели у јавност резултате експеримената који су вршени прошле године у цркви Светог Гроба у Јерусалиму у тренутку силаска Светог Огња. Директор Института за атомску енергију г. Андреј Волоков говорио је о свом покушају да измери нискофрекветне и дугофреквентне радио сигнале у цркви у Јерусалиму у току поменутог великог догађаја.

Стоседамдесетпет година Тимочке епархије

Јула 1833. године књаз Милош посетио је Тимочку Крајину, која ће тек на Сретење 1834. године, заједно са 6 нахија Карађорђеве Србије, бити присаједињена Србији. Дан након Сретења 1834.г. успостављена је Тимочка Епархија, а за њеног првог Епископа хиротонисан је у Саборној цркви у Крагујевцу Доситеј Новаковић из околине Прилепа, калуђер зографски, протосинђел Нишкога Митрополита Мелентија који мученички од Турака на трећи дан Духова пострада заједно са виђенијим нишким грађанима, па игуман и архимандрит манастира Горњака.