Наука

Преподобни отац Јустин: Реч о Растку – Светом Сави

Када се наша народна душа спотакла о вечне проблеме, Растко ју је подухватио, подигао и окрилио. Из мука времена Растко нас је извукао и уздигао у најлепшу вечност, вечност Христову. Он је наш први ускок у вечност. Кроза њ – ми смо победили време и простор. Растко је прескочио све препоне, прелетео све врхове, премостио све провалије, и превео нас до самог лица Истине. И ми смо видели Истину, Истину Апсолутну, васељенску, Истину вечну и богочовечну, Истину Христову. До Растка ми смо били слепи; кроз њега – ми смо прогледали, и Господа Христа угледали; до њега – ми смо били глуви; кроз њега – ми смо прочули, и глас Истине чули. Растко је најсветије и највидовитије око душе наше; њиме – ми смо видели што дотле око наше не виде; дознали смо што дотле срце наше ни у сну не виде.

Упис на Академију Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

На основу чл. 98. Закона о високом образовању и чл. 75. Статута, Висока школа - Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију расписује

КОНКУРС ЗА УПИС НА ОСНОВНЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ У ШКОЛСКОЈ 2021/2022 ГОДИНИ

Висока школа Српске Православне Цркве за уметности и консервацију (у даљем тексту: Висока школа СПЦ) уписује у прву годину основних академских студија 18 студената и то:

Тумачење Новог Завета: Бекство Богомладенца у Египат и убиство витлејемске деце - Јеванђеље по Матеју 2,13-23

 У четвртом зачалу јеванђеља по Матеју (2,13-23), описују нам се догађаји након рођења Господа Исуса Христа у граду Витлејему. Писац нам говори и о бекству свете породице и Богомладенца у Египат, као и о страдању витлејемских младенаца по заповести цара Ирода. Такође, свети апостол и јеванђелист Матеј спомиње и повратак Сина Божијег у град Назарет (видео можете погледати на Бекство Богомладенца у Египат и убиство витлејемске деце - Јеванђеље по Матеју 2,13-23 - YouTube).

Клирик Српске Православне Цркве одбранио постдокторат на Теолошком факултету у Солуну

Ђакон др Александар Прашчевић одбранио је 14. јануара 2021. године постдокторат на тему „Допринос Српске Православне Цркве дијалогу са муслиманима (1920-2020)“ на Теолошком факултету Аристотеловог Универзитета у Солуну под научним руководством проф. др Ангелики Зјака.

Овај постдокторат у Грчкој представља наставак његовог посвећеног проучавања историјског развоја односа између православних хришћана и муслимана на Балкану, који је започео на докторату у Русији, затим наставио на другом докторату у Канади, постдокторату у Швајцарској и другом постдокторату у Русији.

Беседа Светог Мардарија на Нову 1911. годину

Поздрављам те вољени православни роде, срећна Нова година. Још једна година оде у вјечност.  Заувијек је нестала у простору вјечности, као кап у мору, никада се више неће вратити, неће се појавити. Прође година, али запитајмо се, вољена браћо и сестре, да ли је све прошло и нестало оно што смо ми радили у току прошле године? Није, браћо, није! Прође година, али сва наша добра дјела и гријеси остадоше, живе и живеће до самог Суда Христовог. Како могу да нестану и ишчезну наша дјела, када их је записао Анђео у вјечној књизи правде Божје, по којој ћемо се на страшном суду сјећати свега што смо учинили и добро и лоше.

Свети Доситеј (Васић) и Карловачко владичанство

Свети Доситеј (Васић) и Карловачко владичанство
Свети Доситеј (Васић) и Карловачко владичанство
Свети Доситеј (Васић) и Карловачко владичанство
Свети Доситеј (Васић) и Карловачко владичанство

У спомену вечном биће праведник, од зла гласа неће се уплашити. (Пс.111,6 и 7)

Свети исповедник Доситеј (Васић), Митрополит загребачки, рођен је 5. децембра 1887. године у Београду. Гимназију и богословију завршио је у родном граду, а Кијевску духовну академију са степеном магистра богословља завршава 1904. године. Замонашен је као ученик богословије и рукоположен за јерођакона. Био је професор богословије у Београду. За Епископа нишког изабран је у мају 1913. године, а исте године 25. маја хиротонисан је за епископа. За првог Митрополита загребачког изабран је 1931. године.