Богословље

Протонамесник Ђорђе Стојисављевић: Живот парохије у савременом добу

У суботу, 10. јула 2021. године, у храму Сабора светих апостола у Апатину предавање на тему ,,Живот парохије у савременом добу” одржао је протонамесник Ђорђе Стојисављевић, војни свештеник и сабрат Светосавског храма у Новом Саду.  Предваaч је истакао да конкретну пројаву парохије представља литургијско сабрање у оквиру којега сваки парохијанин црпи дарове за свој духовни живот.  -Дарови које примамо плод су заједнице, који се добијају првенствено кроз учешће у Телу и Крви Спаситеља Христа. Ово искуство је нешто што носимо са собом и сведочимо свету светлост коју примамо у Цркви као аутентично богочовечанско живљење, истакао је протонамесник Ђорђе Стојисављевић.

Протонамесник Игор Игњатов: Апостолска мисија и мисија Цркве данас

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког др Иринеја, 10. јула 2021. године у свечаној дворани Месне заједнице у Гајдобри, на позив Црквене општине у Гајдобри, у оквиру свечаности поводом славе Петропавловског храма, протонамесник Игор Игњатов, парох при храму Светих врачева Козме и Дамјана у Футогу, одржао је предавање на тему ,,Апостолска мисија и мисија Цркве данас”.

Богослужбене особености празника Светих апостола Петра и Павла

Којим похвалним венцима да овенчамо Петра и Павла? Јер у су сједињени духом у засебним телима, као начелнике богопроповедника. Једнога као првога од апостола, а другога јер се више од свих потрудио; њих заиста достојне бесмртне славе, је венцима Христос Бог наш овенчао, јер он има велику милост. (Прва стихира на Господи возвах)

Свети Јован Златоуст: Беседа о Светом апостолу Павлу

Шта је то човек, какво је благородство наше природе и за какву је врлину способно ово биће, – више од свих људи показао је на себи Павле. Од оног времена, када је постао апостол, па до сада он громким гласом оправдава Господа насупрот свих, који Га осуђују за такво устројавање нас, подстиче на врлину, затвара бестидна уста хулитеља и показује, да између анђела и људи није велика раздаљина, ако ми само усхтемо да будемо пажљиви према самима себи. Он није добио неку другу природу, није имао другачију душу, није живео у другом свету, него је био васпитан на истој оваквој земљи, под истим оваквим законима и обичајима, и превазишао је све људе, од њиховог постања. А где су они, који говоре, да је врлина тешка, а порок лак? Павле тврди супротно њима: јер наша пролазна мала невоља, каже он,  припрема нам преизобилно и неизмерно вечно богатство славе (2 Кор. 4, 17). А ако су лаке невоље, онда су тим већа – унутрашња задовољства.

Богослужбене особености празника Рођења Светога Јована Крститеља

Данас је празник великог Претече, јер је из неплодних крила Јелисавете дошао, као пророк већи од свих пророка, и нема таквога нити се појавио; Он је претходник Светила песветлог и глас Бога-Логоса, пратиоц је Женика, да припреми Господу народ одабрани, да их унапред очисти покајањем; Он је изданак Захарије и добри васпитаник пустиње, проповедник покајања, за очишћење греха; Он је свима и у аду благовестио васкрсење мртвих, и моли се за душе наше. (Трећа стихира на Господи возвах)

Свети Јован Златоусти: Беседа на Рођење Светог Јована Претече

Благовремен је дан празника и свеопште радости, у који се опоменух Гаврилова служења и Захаријана свештенстева. Ви чусте евангелиста Луку који казује шта се догоди праведном Захарији када уђе у храм Господњи да кади, и све мноштво народа беше напољу и мољаше се Богу у време кађења. Њему се јави анђео Господњи, стојећи с десне стране олтара кадионога. Видевши га, Захарија се збуни и страх нападе на њ. О страше, предуслове неверја, непостојанство ума, поклизнуће душе! - Исправљајући то, анђео рече: Не бој се, Захарија; јер је услишена молитва твоја. - Изгони страх и уводи молитву, јер рекавши: "не бој се", не ућута него спомену и силу молитве, која дар Божји стече. Услишена је, рече, молитва твоја: ето, жена твоја Јелисавета родиће ти сина, и надени му име Јован (Лк. 1, 9-13).