Богословље

Промоција сабраних дела Светог Владике Николаја

У суботу, 29. марта 2014. године, у образовном центру „Ecclesia Viminaciensis“, одржана је промоција новог издања сабраних дела Светог владике Николаја Охридског и Жичог.

Присутним званицама, међу којима су били свештеници, вероучитељи, ученици веронауке и остали чланови пожаревачке Цркве, тим поводом обратили су се ђакон Томислав Пауновић, у име домаћина, и гости из Шабачке епархије: ђакон Саво Лазић, Александра Нинковић–Ташић, историчар књижевности, и историчар Бранислав Станковић.

Свети Јован Лествичник (Ἰωάννης τῆς Κλίμακος)

(Поводом Четврте недеље Великог поста – посвећена Јовану Лествичнику)

Тропар, глас 1.

Као пустињски житељ и у телу Анђео и чудотворац, показао си се богоносни оче наш Јоване. Постом, бдењем и молитвама, небеске дарове си примио, исцељујући болести оних који ти са вером долазе. Слава Ономе који ти је дао снагу, који те је прославио и који кроз тебе дарује свима исцелење.

Кондак, глас 4.

На висину уздржања Господ те истинито положи, као звезду необмањиву, која води ка светлости све крајеве, учитељу Јоване, оче наш.

О животу светог Јована Лествичника, писца Лествице, не зна се много. Обично се узима да је рођен 525. године, вероватно у Цариграду, у побожној породици богатих и знаменитих цариградских племића, светих Ксенофонта и Марије. Према ономе што о њему пише монах Данило, свети Јован је дошао у Синајски манастир када је имао шес-наест година. Синајски манастир, од IX в. познат под именом свете Екатерине, саградио је византијски цар Јустинијан 527. године у северном подножју једног од главних синајских врхова, Џебел Мусе, на Синајском полуострву.

Епископ Порфиријe: О хришћанској љубави

Епископ Порфиријe: О хришћанској љубави
Епископ Порфиријe: О хришћанској љубави
Епископ Порфиријe: О хришћанској љубави
Епископ Порфиријe: О хришћанској љубави

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија духовни семинар у Грачаници настављен је прошлог четвртка предавањем ''О хришћанској љубави'' које је одржао Његово Преосвештенство Епископ јегарски др Порфирије.

Епископ Порфирије је један од најпознатијих савремених духовника Српске Православне Цркве. Замонашен је у Високи Дечанима. Игуман је манастира Ковиљ и посебно се залаже за развијање социјалних активности као што је рад са наркоманима. Држи богословска предавања на трибинама у земљи и иностранству, издаје студије, чланке и текстове на теолошке и психолошке теме, као и расправе у којима даје одговоре на егзистенцијалне проблеме и изазове савременог човека. Помаже и духовно руководи многим младим људима из света. Председава Саветом Републичке радио дифузне агенције и редовни је професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду где је шеф катедре за Пастирско богословље.

Суботе Великог поста

Свети Оци често упоређују Велики пост са путовањем изабраног народа чстрдесет година кроз пустињу. Знамо из Библије да је, за време овога путовања, Бог чинио чуда, да би свој народ сачувао од очаја и да би му открио свој крајњи план. По аналогији, свети Оци дају исти тип објашњења и за четрдесет дана Великог поста.

Иако је његов крајњи циљ Пасха, обећана земља Царства Божијег, на крају сваке недеље Велики пост има специјални „застој" - очекивање тог циља. То су два „евхаристична" дана - субота и недеља, који имају посебан значај у духовном путовању Великог поста.

Лична срећа као идеал савременог човека

Лична срећа као идеал савременог човека
Лична срећа као идеал савременог човека
Лична срећа као идеал савременог човека
Лична срећа као идеал савременог човека

- Однос Православља и тзв. религиозности "Новог доба" (New age), синкретистичког верског покрета, који се јавља међу хипицима шездесетих година у Калифорнији, а потом прелива у западну Европу, није догматска, канонска нити пак литургијска тема. Ради се о маргини црквеног живота, продукту интеракције Цркве и света. Јер, Црква пребива у свету и исти људи који су чланови друштва су део Цркве и у њу уносе свој поглед на живот. Век за нама био је век идеологија (комунизам, фашизам и економизам), у које се „мали“ човек разочарао и, окренувши се себи и свом непосредном окружењу, почео да ствара „алтернативну веру“ са личном срећом, као искључивим циљем, рекао је проф. др Зоран Крстић на трибини "Православље и религиозност Новог доба", коју је у Ваљевској гимназији, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског г. Милутина, приредила Светосавска омладинска заједница.

Владика Порфирије: Начини хришћанског живљења у савременом свијету

Његово Преосвештенство Епископ јегарски др Порфирије одржао је 16. марта 2014. године у Културном центру у Бијељини предавање на тему Начини хришћанског живљења у савременом свијету.