Богословље

Духови - Силазак Светог Духа на Апостоле

Исправно се сматра да су Духови рођендан  Цркве. Празнују се 50. дана после Пасхе, Васкрса, па се зову и Педесетница. Овај хришћански празник одговара јеврејском празнику Педесетнице, која се светковала као Празник седмица  (недељā) или Празник жетви (Излазак 34,22), исто у 50. дан после Пасхе.

У време јеврејског празника у јерусалимском храму, поред молитава и жртвоприношења, читани су одређени одељци из Мојсијевог закона и из других библијских књига (касније и из Талмуда). Као и на Пасху и на Празник сјеница, и на Педесетницу сви одрасли Јевреји (мушкарци) били су обавезни да походе храм у Јерусалиму.

Симпосион „Српска теологија данас 2014“

Српска теологија данас 2014. - Програм рада симпосиона /pdf/

Распоред рада

08.45–09.00 – Регистрација учесника
09.00–09.10 – Отварање скупа и поздравне речи:

  • Декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду протојереј-ставрофор проф. др Предраг Пузовић
  • Управитељ Института за теолошка истраживања протојереј-ставрофор проф. др Радомир В. Поповић

09.15 – Рад по секцијама
12.30–13.00  – Пауза (у холу испред Амфитеатра)
13.00 – Рад по секцијама
          – Дискусија (по секцијама)

Митрополит Иларион: Свето предање и научно богословље

Мислити слободно велико је дело,

а још важније је – мислити правилно.

Томас Торилд

Овим речима знаменитог шведског песника и философа хтео бих отпочети ово предавање, у чијем називу се налазе два сложена антитетичка схватања.

Данас просто морамо да раздвојимо Свето Предање од научног богословља. Пре него што поставимо једно наспрам другог и упоредимо  ове две неједнозначне сфере, неопходно је приметити да такво питање није било постављано првобитно у богословском опиту раног хришћанства. Штавише, супротстављање једног другоме, Предања и богословске, академске науке, без обзира на то како нам то изгледа данас, жалосна је и погрешна појава. Непристрасно испитивање узрокâ овог вештачког сучељавања једног другоме даје нам надати се да ће у богословској науци убудуће бити шанса да  крене путем уклањања ових сучељавања.

Јереј Владимир Вранић: Беседа у Недељу Самарјанке

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, гледајући велику трагедију око нас не можемо а да се не осврнемо и да своје мисли и молитве не усмеримо на све оне који су погођени великом несрећом. Помолимо се, дакле, за све оне које је несрећа задесила. Хиљаде људи је евакуисано и бораве ван својих домова. Хиљаде домаћинстава је под водом. Већ се говори и о великом броју жртава, а и једна је превише за ову малу земљу и овај мали народ.

Приказ дела др Милоша Весина на Богословском факултету:

На Богословском факултету представљено дело др Милоша Весина Раскршћа кривице. Саветодавна психологија и Света тајна исповести, покајања, греха и кривице

Ако хоћеш да будеш теолог, моли се истински.
Ако се молиш истински, онда си теолог. (Свети Евагрије Понтијски)

На Православном богословском факултету Универзитета у Београду, на дан светитеља Василија Острошког, у препуном амфитеатру разговарало се на тему Саветодавне психологије и Свете тајне исповести, покајања, греха и кривице, што је поднаслов књиге која је плод  дугогодишњег истраживачког рада протојереја-ставрофора др Милоша Весина, пароха чикашког и ленсиншког.