Богословље

Васкрсење Христово

Васкрсење Христово је највећи догађај у историји. По њему се хришћанство разликује од свих осталих религија.

Оснивачи свих других религија су смртници, док је Глава Цркве васкрсли Христос. Васкрсење Христово је обнављање људске природе, пресаздање људског рода, живљење есхатолошке реалности. Када говоримо о Васкрсењу, ми га не одвајамо од Крста, будући да су и Крст и Васкрсење два пола искуства ослобађања, као што се и молимо у Цркви: „Крстом Твојим радост (дође) целом свету, свагда благосиљајући Господа, Васкрсењу Твоме певамо" или пак „Крсту Твоме клањамо се, Владико, и Васкрсење Твоје свето прослављамо". Апостол Павле јасно проповеда: Ако Христос није устао, узалуд вера наша (1. Кор. 15, 17). Вера своју истинитост и силу дугује светлом догађају Васкрсења Христовог. Без њега су хришћани јаднији од свију људи (1. Кор. 15, 19).

Васкрс: Изазов искуства

У темељним текстовима хришћанске Цркве, Јеванђељима, записано је само историјско искуство, а не нека теоријска начела, нити идеолошки прогласи. Што смо видјели очима својим, што сагледасмо и руке наше опипаше, то свједочимо…

Не постоји ни најмањи труд да се теоријски изанализира, нити идеологијом укријепи тачност писаног свједочанства. Ако оно буде прихваћено, биће то само из вјере-повјерења према личностима које свједочанство износе. Не прихваћено из безумног повјерења, него оног које се рађа у непосредном личном односу са очевицима или личностима које – у непрекинутом историјском насљеђивању, из генерације у генерацију – гарантују да су очевици повјерења достојни.

Епископ Иринеј: Лазарева субота - библијски и литургијски смисао празника

У петак, 26. марта текуће године, у свечаној сали СКЦ „Свети Сава" у Суботици, Његово Преосвештенство Епископ бачки Господин др Иринеј беседио је на тему „Лазарева субота - библијски и литургијски смисао празника".

Извор: Епархија бачка

Предвање Епископа др Јована: Хиландарски Христос

Његово Преосвештенство викарни Епископ диоклијски и игуман острошки Г. др Јован одржаће у четвртак 25. марта 2010. године предавање у одељењу уметности Библиотеке града Београда на тему Хиландарски Христос.

Предавање 144. по реду из циклуса Света Гора Атонска организовали су Друштво пријатеља Свете Горе Атонске и Библиотека града Београда.

Беседа Епископа Атанасија на Крстопоклону Недељу

Велики је и радосни дан ове недеље Васкрсења Христовог и велики радосни дан Недеље крста Господњега - два догађаја међусобно повезана, сједињена, два догађаја једнако спасоносна. Господ жури, хита ка Јерусалиму, ка страдању ради нашега спасења. То је та бескрајна, предвечна љубав Божија према своме створењу и то најмилијем створењу - Човеку. А Господ је створио човека у знаку Крста. Када стане човек, каже Св. Иринеј Лионски свештеномученик другог века, (Малоазијац, а пострадао у Лиону Јужна Француска) када стане човек и рашири руке, он је живи ходећи Крст. Бог је у знаку Крста створио човека и, како каже Св. Владика Николај, сва васиона је у знаку Крста. Усправно или вертикално и хоризонтално сва васељена је означена Крстом, осењена Крстом, закрштена.

Митрополит Амфилохије: Свети Григорије Палама и његово доба

Предавање Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског и Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија на тему Господе, просвети таму моју - Свети Григорије Палама и његово доба које је 26. фебруара 2010. године одржао у великој сали Скупштине општине Бар преносимо са Светигоре - Радија Митрополије црногорско-приморске.