Патријарх

Патријарх Порфирије: Слобода је у љубави према Богу

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао је 8. маја 2022. године, у Недељу мироносица, на празник Светог апостола и јеванђелисте Марка, светом архијерејском Литургијом у београдском храму посвећеном том Божјем угодинику.

Његовој Светости Патријару су саслуживали Његово Преосвештенство Епископ марчански и викар Патријарха српског г. Сава, главни секретар Светог Архијерејског Синода архимандрит Нектарије, архимандрит Данило из Митрополије загребачко-љубљанске, старешина Подворја Руске Православне Цркве протојереј Виталиј Тарасјев, протојереји-ставрофори Радивој Панић, Сретен Младеновић, Милош Миловановић, Јован Благојевић, Тоде Јефтинић и Михајло Арнаут, јереји Александар Лучић и Марко Којић, протођакони Драган и Радомир Врућинић, ђакони Драган Ашковић, Никола Костић, Славко Аничић и Владимир Руменић.

Патријарх српски Порфирије примио Амбасадора САД-а

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије примио је 7. маja 2022. године у Патријаршиjском двору у Београду Његову Екселенцију Кристофера Хила, амбасадора Сједињених Америчких Држава у Републици Србији.

У пријатељском разговору, првом по ступању амбасадора Хила на дужност у српској престоници, размотрена је ситуација у јужној српској покрајини Косову и Метохији, где је претходних дана боравио Његова Светост Патријарх. Наглашено је да су данас дијалог и мир најважнији и најпотребнији свугде и на сваком месту, а посебно у Украјини. Патријарх је истакао значај и улогу Српске Православне Цркве у српском народу како у земљи тако и у региону.  

Патријарх Порфирије: Јеванђеље за које се определио Свети Георгије тријумфује у вечности

Крсна слава Генералштаба Војске Србије, Свети великомученик Георгије — Ђурђевдан, свечано је прослављена 6. маја 2022, године у капели посвећеној том Божјем угоднику у касарни „Бањица 2“ у Београду, где је Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао светом архијерејском Литургијом уз саслужење Преосвећеног Епископа нишког и војног г. Арсенија и војних свештеника (фотогалерија). 

-Христос воскресе! Уважени господине генерале, господо официри, браћо и сестре, радујем се што данас, на дан славе, у Генералштабу служимо свету Литургију у храму у којем сам имао благослов да саслужујем са блажене успомене патријархом Иринејем, када је овај храм освећиван. Пре тога имао сам радост да учествујем у осмишљавању и уређењу овог простора и његовог претварања у молитвено место. У то доба када се враћало свештенство, тј. војни свештеници, у структуре Војске, по благослову наше Цркве био сам први Епископ, као викарни Епископ јегарски, који је водио бригу о процесу враћања војних свештеника у Војску и онај који је учествовао у име Цркве у формулисању и обликовању свих уредби и закона који су омогућили тај процес, подсетио је патријарх Порфирије и истакао:

Патријарх Порфирије: Заштитимо баштину Српске Православне Цркве на Косову и Метохији

У разговору са представницима медија после посете манастиру Високим Дечанима, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је поручио:

-Ово су наше светиње. Оне припадају Српској Православној Цркви. Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница, Богородица Љевишка и опет, све друге светиње на Косову и Метохији, јесу баштина Српске Православне Цркве. Међутим, све што је духовно никада, ако је аутентично духовно, не ограничава се само на једног човека или на један народ. Баш зато што је духовно, иако је наше, то превазилази и по значају и по лепоти границе у којима ми постојимо и којима ми припадамо и то јесу светиње које су културна баштина читавог света. Зато не треба да нас чуди што су све побројане светиње и под заштитом УНЕСКО-а. Отуда треба сви да уложимо напор, монаси то чине, Црква то чини, али и сви други чиниоци и на локалу и шире, али и глобално, да се овакве светиње заштите као културна баштина из 14. века, нешто што је људски род најузвишеније и најлепше могао да да и јесте дао у овим светињама. Сви чиниоци, добронамерни, треба да уложе напор не само да се чувају и очувају ове светиње него да имају значај који су имале кроз историју; значај за нас, јер јесу наше наслеђе, православно српско, али и за све друге људе.

Радујем се још једампут што сам са браћом члановима Светог Архијерејског Синода на Косову и Метохији. Ових дана имали смо седницу Синода у Пећкој Патријаршији и ево, хвала Богу, дошли смо да посетимо и Дечане, манастир у којем су моја маленкост и овде присутни владика Давид, као и многи други јерарси наше Цркве, започели свој монашки живот, тј. замонашени смо овде у Дечанима. Отуда Дечани имају свој домет до краја васељене и до Царства Небеског, молитвама и подвигом монаха, али и видљиво у људима који су овде започели свој монашки живот, а налазе се расејани по читавој земаљској кугли. Христос васкрсе!

Беседа патријарха Порфирија у Високим Дечанима

Христос воскресе! Ваистину воскресе! Драги Владико, високопреподобни оче Саво, драга браћо монаси, братијо, браћо и сестре, ваистину васкрсе Господ! Ако има места на којем истину, чињеницу, реалност Васкрсења Христовог као победе над смрћу, као победе над сваким злом, као победе над грехом можемо на својој кожи, али и изнутра, да доживимо онда то јесте земља косовско-метохијска.

Земља косовско-метохијска је сва у крсту, али не у крсту, како га замишља овај свет, као символу и месту мазохизма и трошења, страдања и претварања у ништавило свега онога што јесмо и што имамо без икаквог смисла и на крају без наде. Косово и Метохија са свим својим светињама је управо у знаку крста, јер у том крсту косовско-метохијском, у темељу његовом, у корену његовом, садржан је крст Христов, крст Цркве Христове. То значи да је у исто време у тајни крста и распећа, у тајни жртве као израза љубави, свеприсутна у реалности тајна чињеница васкрсења, радости, љубави и истинске победе у којој нема поражених, победе у којој тријумфује Христос, победе у којој су сви они који чезну за истином, за лепотом, за правдом, за љубављу, за пуноћом и смислом постојања.