Саопштења

Обавештење о примопредаји шуме у манастиру Свети Прохор Пчињски

Обавештавамо Вас да ће се у среду, 11. новембра 2009. године са почетком у 12 часова у манастиру Свети Прохор Пчињски, одржати свечана примопредаја Козјачке шуме од стране досадашњег корисника ЈП ''Србијашуме'' манастиру Свети Прохор Пчињски, од кога је одузета послe II Светског рата од стране комунистичких власти.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске - 4. новембар 2009.

Ових дана, за Лучиндан и Св. Петра Цетињског, заједно са распопом Мирашем Дедеићем, самопроглашеним „Митрополитом Црногорским", за Православну Цркву непостојеће ЦПЦ, појавила се група наводних православних епископа. Званична РТЦГ и неки други медији су томе придали особиту важност, потпуно игноришући самог Св. Петра Цетињског и његов свети ћивот и свечаности у Цетињском манастиру, уз учешће пет православних Епископа, бројног свештенства и народа, као и Духовну академију Цетињске Богословије у Зетском дому на Цетињу и друге бројне службе у храмовима широм Црне Горе.

Савремене јереси – порекло, пројаве и њихово поимање

Саветовање представника свих помесних Православних Цркава на тему Савремене јереси - порекло, пројаве и њихово поимање почело је 2. новембра у Пиреју, Грчка. У име Српске Православне Цркве у саветовању активно учествује Његово Преосвештенство Епископ јегарски др Порфирије.

Саветовање ће трајати до 4. новембра.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

У временском размаку од свега неколико дана, Управа Народног Музеја Црне Горе на Цетињу је, кроз поступке њеног директора г. Павла Пејовића, показала невиђену непринципијелност у свом раду, а сва је прилика, и отворену нетрпељивост према Православној Митрополији Црногорско-приморској.

Девета међуцрквена конференција Српски сусрети

Од 18. до 21. октобра текуће године одржана је Девета међуцрквена конференција Српски сусрети, посвећена односима Цркве, државе и друштва у Србији, Немачкој и Европској Унији. Организатори тродневног скупа одржаног у фрушкогорском хотелу Норцев били су Православна Епархија средњоевропска, Немачка бискупска конференција Римокатоличке цркве (Deutsche Bischofskonferenz, DBK) и Евангеличка црква Немачке (Evangelische Kirche in Deutschland, EKD), у сарадњи са Православном Епархијом бачком, Надбискупијом београдском Римокатоличке цркве и Фондацијом Конрад Аденауер (Konrad-Adenauer-Stiftung, KAS).

Саопштење Светог Архијерејског Синода Православне Охридске Архиепископије, 15. oктобра 2009.

Основни суд у Велесу осудио је у одсуству Његово Блаженство Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована на затворску казну од две године и шест месеци за кривично дело „утаја". Поред тога, суд је одредио да Архиепископ Јован исплати одштету расколничкој МПЦ у износу од 14.804.211 ден., што је око 240.000 евра. На који начин је суд одредио баш ову суму, када је расколничка МПЦ тражила оштету од 20.083.000 ден., односно око 330.000 еура, познато је само суду. Иначе, вештачење је показало да Архиепископ за себе није присвојио нити један денар, а све што је било набављано док је он био надлежан за Епархије где је епископствовао остало је као инвентар у расколничкој МПЦ. За то је Архиепископ два пута ослобађан од првостепеног суда, а Апелациони суд је враћао поступак на поново суђење.