Саопштења

Објашњење "Појашњења"

На званичној Интернет-презентацији Епархије рашко - призренске појавила се 10. септембра изјава Преосвећеног Епископа др Артемија којом он „појашњава" свој одговор на последње питање из његовог интервјуа Политици од 8. септембра. Ту изјаву - у слободној, али коректној интерпретацији - преноси Политика у кратком тексту под насловом Епископ Артемије: О црквеној зависности Патријаршије, потписаном иницијалима Б. М. (11. септембар 2009, стр. 6).

По владици Артемију, његов одговор се односи на манастир Пећку Патријаршију, а не на Српску Патријаршију као синоним Српске Православне Цркве, односно Светог Синода, јер Пећка Патријаршија „директно зависи од црквене власти у Београду" и јер је „управо о Пећкој Патријаршији било речи у претходној реченици и та два питања су везана". Владика Артемије је, како тврди, хтео да каже да „Пећка Патријаршија зависи директно од црквених власти у Београду", а није имао у примисли да говори о београдској Патријаршији и њеној зависности од власти у Београду (подвлачења моја).

Разне врсте болести зависности

На самом крају свог интервјуа Политици (бр. 34424 од 8. септембра 2009, стр. 1 и 6) преосвећени Епископ рашко-призренски г. др Артемије, после разних оптужби на рачун Србије као државе, није издржао, а да успут не нападне и Српску Патријаршију реченицом Патријаршија зависи директно од власти у Београду. Као увод у напад служи му његова претходно исказана претпоставка да је игуманија манастира Пећке Патријаршије „можда имала консултације са Патријаршијом у Београду".

Саопштење за јавност поводом гласина о деловању Душана Давидовића - бившег епископа Дамаскина

Блажен човек који не иде на веће безбожника" (Пс.1.1)


Бринући се за поверени Нам православни српски народ на Петом континенту и имајући одговорност према самом Богу и светој Цркви Христовој принуђени смо да издамо саопштење које је од суштинске важности за сав православни српски народ, чије духовно и национално биће одређене силе покушавају разорити. Наиме, до Нас су стигле информације да би бивши епископ Дамаскин тј. Душан Давидовић требало да пристигне у Аустралију с циљем да се стави на чело једне неканонске грчке сатрокалендарске општине и три српске црквеношколске општине чије су се управе незаконито и, проводећи потпуну самовољу, одвојиле од Српске православне цркве.

Заседање Централног одбора Светског Савета Цркава

На позив генералног секретара Светског савета цркава, пречасног г. Самуела Кобије, у својству сталних представника Српске Православне Цркве учествовали су Његово Преосвештенство Eпископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј и протопрезвитер-ставрофор проф. др Владан Перишић, продекан Православног богословског факултета Универзитета у Београду, на заседању централног тела ове организације које се од 26. августа до 2. септембра 2009. године одржало у Женеви.

Полиција унско-санског кантона пресретала и застрашивала Србе у Босанској Дољани

У суботу, 29. августа т.г. на Убрус десио се инцидент на вјерској и националној основи. Инцидент су изазвали припадници полиције Унско-санског кантона у селу Горијевац код Бихаћа. Наиме, многобројни прогнани Срби из Бос.Дољани окупили су се тог дана и празника око своје спаљене цркве у Дољанима на њихов други Сабор након прогона 1995.године. У Дољане су стигли Владика бихаћко-петровачки г. Хризостом и надлежни свештеник Далибор Ненић како би се са Дољанцима сусрели управо у Дољанима, са њима Богу помолили и прославили овај празник. И све је било предивно и достојанствено до повратка Срба из Дољани. Тада су припадници полиције Унско-санског кантона из Бихаћа организовали пресретање Дољанаца на макаданском путу прије њиховог изласка на пут АВНОЈ-а.

Централни одбор Светског савета цркава почео са радом у Женеви - Изабран нови Генерални секретар

На позив Светског савета цркава (World Council of Churches) званични представници Српске Православне Цркве учествују на заседању централног тела ове организације које се од 26. августа до 2. септембра 2009. године одржава у седишту Светског савета цркава у Женеви. Представници, који су на предлог Светог Архијерејског Синода СПЦ изабрани на Скупштини ССЦ у Порто Алегреу, Бразил 2006. године, чине Његово Преосвештенство епископ аустралијско-новозеландски Г. Иринеј, члан одбора за јавна питања (Public Issues), и протопрезвитер-ставрофор проф. др Владан Перишић, продекан Православног богословског факултета Универзитета у Београду, члан одбора за номинације.