Епархијска саопштења

Oдговор на медијску кампању групе одбеглих монаха и бранилаца Дејана Виловског

Призрен-Грачаница, 28. јул 2010.

Поводом ко зна којег по реду „јавног писма" групе одбеглих монаха из Епархије рашко-призренске (уз уобичајена манипулисања именима и бројем дописаних „потписника"), као и поводом неодговорних ставова које у јавности и медијима износе ревносни „бранитељи" рашчињеног Дејана Виловског, Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска налази за потребно да још једном подсети јавност на став Цркве о овим питањима.

1. Монаси и монахиње који су самовољно и противно црквеним правилима напустили своје манастире и приватно се настанили на територијама других епархија без благослова тамошњих архијереја налазе се у статусу црквено-канонских преступника. По одлуци местобљуститеља Епархије рашко-
-призренске и косовско-метохијске митрополита Амфилохија против одбеглих клирика већ је покренут црквено-судски поступак и у току је припрема оптужницâ. Одбеглим монасима биће пружена прилика да буду саслушани од стране Епархијског суда и дата могућност да се врате у своје манастире и мирно живе у својим светињама, у складу са монашким заветима које су дали.

Необjављени деманти дневном листу Курир

У броју 2454 Вашег дневног листа од 26. јула 2010. на страни 7. изашао је текст новинарке Катарине Мартић под насловом Зарађују на кварно - издавачка кућа Светигора продаје часопис-сликовницу, на којем пи­ше да „део прихода иде деци инвалидима у мана­стиру Света Пе­тка", иако тамо одавно нема деце. Обзиром на то да текст не одго­вара ни чињеницама ни истини, шаљемо Вам фотокопију доку­мента из кога се види да је Ма­настир Свете Петке Изворске у Из­вору код Параћина према договору са Светигором - из­давачком установом Митрополије Црногорско-приморске Српске Православне Цркве одо­брио штампу и дистрибуцију ча­сописа за децу „Коло", чијом се продајом (10% од цене сваког продатог примерка) - како стоји у до­кументу - „помаже штићеницима дома Манастира Свете Петке", да бисте, по Закону о шта­мпи, тај документ објавили заједно са овим реаго­ва­њем, као непобитни фак­тографски до­каз да су тврдње које је изнела Ваша но­ви­нарка нетачне, произвољне и зло­на­мерне.

Писмо Епископа Герасима поводом уклањања плоче жртвама усташких логора Слана и Метајна

Неколико дана након што је 26. 06. 2010 године у ували Слана постављена спомен-плоча за преко 8.ооо жртава усташких логора Слана и Метајна, непознати починиоци су ову плочу уклонили.

Сматрајући да живимо у демократској држави чија државност почива на антифашистичкој борби и која је као таква и призната од Европских народа и институција, недопустиво је да се уклони плоча која управо опомиње на једно од највећих зала и злочина почињених у новијој историји, гдје су људи само зато што су припадали једном другом народу и исповедали једну другу веру, били затварани, мучени и убијани на најсвирепије могуће начине,

И поред апела владике Артемија настављају се антицрквене активности одбеглих монаха

И поред апела Његовог Преосвештенства умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија - који је, додуше тек после умољавања од стране Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, пристао да позове одбегло монаштво на покајање и поштовање црквеног поретка - група одбеглих монаха из манастира Црна Река наставља са антицрквеном интернет-активношћу преко свог „сајта у егзилу", користећи незаконито грб Српске Православне Цркве и име Епархије рашко-призренске. С обзиром на то да ти монаси тако громогласно тврде да све раде са благословом свог духовника, владике Артемија, због кога су, како кажу, и напустили своју светињу, с правом се питамо да ли су и за ту антиканонску и антицрквену активност добили „благослов" или су, пак, у међувремену постали непослушни свом духовнику.

Саопштење за јавност поводом планова за смјештање иконе Богородице Филеримос у простор Цетињске пећине

Поводом најновијих покушаја да се опет икона Богородице Филеримос „валоризује", а уствари, без имало претјеривања речено, оскрнави њена духовна, историјска и културна вриједност, дужни смо опет се огласити и указати, као једини легитимни ималац, на неколико важних проблема у вези са најављиваним плановима за постављање иконе у један небогослужбени, нелитургијски и нецрквени простор, неподобан њеној основној намјени - богослужењу.

Прогласи Црквеног Суда Православне Епархије нишке

Број 49-3/2
19.07.2010.
у Нишу

Оглас

Позива се јеромонах Захарија (Алексић), сабрат манастира Св. Димитрија, да се у року 15 дана врати у манасир, кои је самовољно и безразложно напустио.
Уколико то не учини у овом времену, стављамо га под забрану свештенодејства и покренућемо црквено-судски поступак због самовољног напуштања манастира.

Из канцеларије Црквеног суда Епархије нишке

Епископ нишки,
АЕМ и Патријарх српски
ИРИНЕЈ

+++

Број 48-H/4
19.07.2010.
у Нишу

Решење

Јерођакона Никанора (Стевановића), сабрата манастир Св. Онуфрија недалеко од села Темске, због напуштања манастира и одласка незнано куда, позивамо га да се у року 15 дана врати у манастир.
Уколико се у овом времену не врати у манастир, стављамо га под забрану свештенодејства и покренућемо црквено-судски поступак због напуштања манастира.

Епископ нишки,
АЕМ и Патријарх српски
ИРИНЕЈ