Епархијска саопштења

Саопштење за јавност Епископа аустралијско-новозеландског Г. Иринеја

Поводом писма организације ''Забринути мирјани Аустралије Inc.'' од 2. марта 2010. године упућеног Светом Архијерејском Синоду и Светом Архијерејском Сабору

На првом месту изражавамо Наше згражавање над садржајем поменутог документа једне корпорације која је по сопственој дефиницији ''Одбор за очување Интегритета, Имена и Устава Слободне Српске Православне Цркве Епархије за Аустралију и Нови Зеланд'' а чији грб је грб бивше ''Слободне'' цркве, јер је њихов идол - раскол. Исто писмо због свих глупости у њему изречених не завређује никакав коментар, будући да само довољно јасно говори са каквим се (не)карактерима свакодневно суочавамо у Нашим настојањима да, уз једнодушну подршку свештенства и верног народа, изведемо коначно формално-правно уједињење Српске Православне Цркве у Аустралији и Новом Зеланду.

Саопштење поводом преношења надлежности КФОР-а на Косовску полицију

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска изражава озбиљну забринутост због намере КФОР-а да обезбеђење Спомен обележја на Газиместану преда у надлежност Косовској полицији. Почетком месеца (2. марта) при сусрету Епископа Атанасија и Архијерејског заменика Епископа Теодосија са командантом КФОР-а, немачким генералом Бентлером у Манастиру Грачаници, јасно је речено да за ову Епархију и Српски народ на Косову и Метохији није прихватљиво да светиње и објекти које чува КФОР буду предати на заштиту Косовској полицији. Поготову је забрињавајуће што се оваква намера поново актуализује на годишњицу Мартовског погрома над Србима и Српском Црквом пре шест година. Наглашавамо да КПС не улива поверење ни Цркви ни Српској заједници у овој јужној покрајини Србије. Преношење заштите Спомен обележја на Газиместану није добро јер може отворити питање даље заштите и осталих српских Црквено-народних Светиња и Културних споменика.

Саопштење Епархије далматинске поводом најаве оснивања тзв. „ХПЦ“

Вест да је јуче (12.03.2010.г.) у Задру најављено оснивање тзв. „Хрватске православне Цркве" изазвала је узнемиреност код свештенства и православних Срба у Републици Хрватској. Познато је да је ХПЦ формирана 1942.г. у време фашистичког и усташког режима Анте Павелића у НДХ. Тадашњи Павелићев режим извршио је геноцид над српским, јеврејским и ромским народом у НДХ, а циљ фантомске ХПЦ је био да уништи сваки траг постојања православља и православних Срба на овим просторима.

Српска православна Црква и српски народ постоје већ вековима на просторима Далмације, што најбоље потврђују и сведоче њене парохијске цркве и манастири, који су у највећем броју подигнути од XIII до XV века и представљају значајну културну баштину, која је као таква, под заштитом надлежних институција хрватске државе.

Саопштење за јавност Епископског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије црногорско-приморске

У Подгорици је, сходно древном црквеном предању и црквеним правилима, 13. марта 2010. године одржано редовно засиједање Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије Црногорско-Приморске.

Свету Архијејерску Литургију у Цркви Светог Ђорђа под Горицом служио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије са свештенством.

Саопштење Епархије рашко-призренске

Православна Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска поседује проверена сазнања да црноречки монах Антоније Давидовић, за кога је Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве више пута тражио да буде црквено кажњен због свог нецрквеног и немонашког понашања, а који је сада коначно стављен у надлежност црквеног тела, тренутно борави на подручју Ораховца и Велике Хоче, где подбуњује народ против Патријарха и Цркве и уноси смутњу разним суманутим причама, наводно у заштиту епископа Артемија. Давидовић оваквим поступцима истовремено тражи подршку и себи, јер је под црквеним судским поступком.

Саопштење за јавност Епархије жичке

На интернет страницама појавио се позив од 2. фебруара 2010. године на ходочашће у Свету Земљу за Васкрс 2010. године, а у организацији тзв. "манастира Свих Светих - метоха Св. Јерусалима" у "поднебесју између Гуче и Ивањице - Котража, Д. Дубац, Драгачево". Овај манастир Нама је непознат, а који се позива на туристичку агенцију "Извор" из Београда и "Матром Турс" из Ваљева и са канцеларијом која се налази на адреси: Светосавски трг 9/2, трећи спрат, тел. 063/120-30-30. Епархија жичка обавештава да нити она, нити Архијерејско намесништво драгачевско, који су наведени у овом позиву на ходочашће, не стоје иза оваквог поклоничког путовања.

Епископ жички
Хризостом