Епархијска саопштења

Саопштење за јавност Епископа аустралијско-новозеландског Г. Иринеја

Епископ Српске Православне Цркве у Аустралији и Новом Зеланду Г. Иринеј, поводом покушаја да се Амбасада БиХ у Канбери злоупотреби при обележавању сећања на жртве Сребренице 10. јула 2010. године, упутио је отворено писмо:

1. Председнику Савета министара БиХ господину Николи Шпирићу;
2. Трочланом председништву БиХ; и
3. Српском члану Председништва БиХ господину Небојши Радмановићу.

Писмо је следеће садржине:

Саопштење за јавност поводом расколничке делатности Звонимира Јовића

У архипастирској љубави и бризи коју имамо за поверени Нам верни народ, обавештавамо све своје епархиоте да Нас је Звонимир Јовић, некадашњи свештеник Врањске епархије који од 1990. године без архијерејског благослова борави у Аустралији, својим писмом од 17. јуна 2010. непосредно известио да је иступио из Српске Православне Цркве и прикључио се секти тзв. грчких старокалендараца. Истим писмом Нас је известио и да ова секта наставља да скрнави храм Св. Краља Стефана Дечанског у Френкстону и да га је одредила за свог тамошњег жреца.

Поводом ширења анонимних и непотписаних писама и апела који вређају углед СПЦ и Епархије рашко-призренске

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска упозорава јавност, а посебно одговорне посленике у медијима, да у последње време циркулишу разна непотписана писма, апели, изјаве, иза којих наводно стоје уопштено потписани „грађани", „монаси", "удружења" итд. Такви садржаји имају за циљ да стварају неистиниту слику о животу српског народа, свештенства и монаштва на Косову и Метохији и зато се објављују на анонимним антицкрвеним сајтовима, а достављају са заштићених виртуелних интернет адреса. Скрећемо пажњу делатницима средстава јавног информисања да у оваквим случајевима испоштују новинарски кодекс и Закон о јавном информисању, по којима се непотписана саопштења не објављују. Садржај ових текстова које пишу појединци (а представљају се као колектив) грубо вређа углед Српске Православне Цркве, посебно Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске.

Саопштење Епархије рашко-призренске поводом "Саопштења братства манастира Црна Река" и јавног писма јеромонаха Бенедикта

Поводом саопштења једног дела братства манастира Црне Реке и писма јеромонаха Бенедикта, настојатеља манастира Светих Архангела код Призрена, који су пуштени у јавност на сајтовима који недељама уназад објављују текстове антицрквеног садржаја, сматрамо да је потребно изнети чињенице везане за немила збивања у овим манастирима.

Примедбе Митрополије црногорско-приморске на Нацрт ДПП за ХЕ на Морачи

Митрополија Црногорско-Приморска је, у жељи да објективно сагледа предности и недостатке нацрта планских докумената, као и да допринесе квалитету јавне расправе, 25. марта 2010.г. у Подгорици организовала мултидисциплинарни Округли сто на тему „Хидроелектране и угроженост Манастира Мораче". На тај начин је, сходно одлукама Епархијског савјета и Епархијског управног одбора као највиших митрополијских тијела, покушала да у оквиру јавне расправе о Нацрту детаљног просторног плана за хидроелектране на Морачи и Нацрту стратешке процјене утицаја на животну средину на одговоран, свестран и научно утемељен начин допринесе разматрању предложених решења.

Епископ Атанасије: Коментар на Отворено писмо парасинагоге "артемијеваца"

Израз парасинагога (слично "паравојска") потиче из првог канона светог Василија Великог, где стоји: "Парасинагоге су зборови који бивају од непокорних - презвитера, или епископа, или црквено неваспитаног народа. На пример, ако је неко изобличен у неком греху и, одлучен од Литургије, није се потчинио канонима него је себи присвојио предстојништво и Литургију, па заједно са њим још неки одступе напустивши Саборну Цркву, то је парасинагога."