Култура
Разговор са академиком Матијом Бећковићем
31. Мај 2016 - 13:28Разговор је водио Горан Раденковић, проф. Богословије Светога Саве
Наш велики песник академик Матија Бећковић рођен је 1930. године у Сенти. Објавио је велики број књига. Песништво Матије Бећковића је, гетеовски речено, песништво личности. Изразити карактер писца је у сагласју са његовим даром. Он има исти значај код његових читалаца као и непрекорачива чулна енергија његових речи, његово искуство, фантазија, његови ритмови, мелодије, гласови. Бећковићев дух је неуморан, свеж. Његова рука и даље хитра, непогрешива – у сталној потрази за речима. И данас у његовој песничкој личности вртложе нови кругови искуства сведочећи о песниковој новој младости. Објавио је велики број дела, између осталих, „Молитву“, и да при том кажемо, велики број његових дела достижу ниво молитве: „Прича о Светом Сави“, „Хлеба и језика“, „Рече ми један чоек“, „Међа Вука манитога“, „Леле у куку“, „Ћераћемо се још“, „Кад будем млађи“, „Чији си ти мали“...
Јерoмонах Донат Митић (1886-1916)
31. Мај 2016 - 11:32Веома мало или готово нимало познат српској научној заједници, Милан Т. Митић само је један од бројних заслужника који је из научног сећања скрајнут у заборав. Иако је поживео свега тридесет година Милан Митић је иза себе оставио драгоцени траг у мноштву научних, религиозних и културно- политичких текстова, расправа и критика, које је потписивао као Милан Митић, М. М. Равничар или као јеромонах Донат.
Милан Т. Митић родио се у Београду 1. марта 1886. године. Завршио је основну школу и шест разреда гимназије у Шапцу док је малу матуру 1905. године положио у Београду. Био је један од првих студената Катедре за класичне језике са књижевношћу београдског Филозофског факултета на којој је предавач био чувени др Милоје М. Васић, први школовани археолог у Срба. Као ”слушаоца” четврте године Факултета, Милана Митића министарским указом од 9. децембра 1908. године, професор Универзитета и чувар (управник) Народног музеја у Београду, Милоје М. Васић, запошљава као дневничара- асистента ”ради помоћи на сређивању налазака нађеним при ископавању у селу Винчи”, са платом од два динара дневно.
Казан: Приказан први пуни превод Библије на татарском језику
31. Мај 2016 - 9:21Маја 29, 2016, у Државној великој концертној сали одржана је презентација првог пуног превода Светога Писма на татарском језику. Овом чину су присуствовали: Митрополит казански и татарстански Теофан, председник Института за преводе Библије протојереј Аелксандар Тројицки, први проректор Казанске духовне семинарије игуман Ефтимије (Мојсејев), заменик председника Духовне управе муслимана Републике Татарстана Рустам хаерат Хајрулин, старешина католичког грама у граду Казану Воздвижења Господњег свештеник Диоген Уркиза, сарадници Института за преводе Библије, студенти Казанске семинарије, представниви штампе.
За Храм Христа Спаситеља направљена је тактилна икона
30. Мај 2016 - 11:13Храму Христа Спаситеља биће дарована тактилна икона-лик Мајке Божије „Свих Жалосних Радост са монетама“ израђена за слабовиде, слепе и слепо-глуве- извештава портал Милосердие.ру према информацији Фонда подршке слепо-глувих „Со-једињение“.
„27.маја 2016. године ће се десити важан догаћај у развоју приступачног у храмовима Руске Православне Цркве. Фонд за подршку слепо-глувих „Со-једињение“ и организатори пројекта „Видети ИКОНУ“ дариваће Храму Христа Спаситеља икону израђену у техници високог рељефа. Икона је направљена за вернике који немају могућност да виде- слабовиде, слепе и слепо-глуве“-речено је у прес служби фонда.
Према речима сарадника, на икони коју је урадио уметник-скулптор Олег Зон у оквиру пројекта „Видети ИКОНУ“, коришћене су аутентичне монете које су се, по предању, залепиле за оригиналну икону:полушке и новчићи из времена Александра II и Николаја I.
Критичко издање Луче микрокозма
30. Мај 2016 - 9:10У оквиру вишедневне културне манифестације "Дани словенске писмености и културе“, коју у Никшићу организује Друштво црногорско-руског пријатељства "Свети Георгије“, у петак 27. маја 2016. године, представљена је књига Критичко издање и текстологија Луче микрокозма, са редакцијом и коментарима нашег познатог слависте, лингвисте и његошолога, проф. др Радмила Маројевића.
Поп Јован Бошковић поново међу Бјелопавлићима
30. Мај 2016 - 8:39У организацији Удружења грађана и поштовалаца Бјелопавлића „Бијели Павле“, а под покровитељством Митрополије црногорско-приморске, у суботу 28. маја 2016. године, у сали Центра за културу у Даниловграду одржано је културно духовно вече „Поп Јован Бошковић поново међу Бјелопавлићима“.Ова манифестација била је посвећена личности угледног духовника, ратника и јунака проте Јована Бошковића.