Наука

Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе

Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе
Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе
Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе
Карловачки богослови у обиласку Фрушке горе

Ученици првог разреда Српске православне богословије Светог Арсенија из Сремских Карловаца имали су једнодневну научно-васпитну екскурзију. Ђаци су овом приликом обишли велики број манастира Фрушке горе и поклонили се моштима Светих Божијих угодника које се у њима чувају. Циљ овога путовања био је да се деца из разних крајева наше отаџбине и из расејања, која своје средњошколске дане проводе у Сремским Карловцима, на почетку свог петогодишњег школовања упознају са светињама које се налазе у непосредној близини њихове школе. Ова свештена здања у исто време су живи домови молитве, али и историјски споменици духовности и црквености по којима су ови крајеви били познати кроз векове.

Таленти у покрету у Бечу

Таленти у покрету у Бечу
Таленти у покрету у Бечу
Таленти у покрету у Бечу
Таленти у покрету у Бечу

Његово Преосвештенство Епископ аустријско-швајцарски г. Андреј, у пратњи свог секретара ђакона Филипа Милуновића, присуствовао је 2. марта 2016. године у својству почасног госта отварању светског пројекта Talents in Motion (Таленти у покрету) у Бечу, у организацији министарства науке, истраживања и привреде Аустрије, а под покровитељством Надбискупије у Бечу.

Зашто поштујемо Свето Предање?

Неке савремене хришћанске заједнице, између осталог, протестантске, не признају Предање. А шта је Свето Предање и какав је однос између њега и Светог Писма? Које је место Светог Предања у Православљу? Одговара протојереј Олег Стењајев.

Треба отворено рећи да нас само библијско откровење учи томе да ако човек проучава Библију ван традиције, он не општи с речју Божијом, већ са својим субјективним схватањем датог текста. Тако на пример, апостол Петар пише: «И дуготрпљење Господа нашега држите за спасење, као што вам и љубљени наш брат Павле по даној му мудрости писа, као што говори о овоме и у свима својим посланицама, у којима су нека мјеста тешко разумљива, која неуки и неутврђени изврћу, као и остала Писма, на своју сопствену пропаст» (2 Петр. 3: 15-16). Као што видимо, сама Библија нас упозорава да постоје две категорије лица, која опште са Светим Писмом «на своју сопствену пропаст»: неуки и неутврђени. Ко су неуки? Можда су то крштени, али ненаучени људи. Ко су неутврђени? То су највероватније они који нису ни крштени, ни научени. Зато се Црква назива и «јесте Црква Бога живог, стуб и тврђава истине» (1 Тим. 3: 15).

Проф. др Илија Икономиду: Православно гледиште на еколошку кризу

  1. Увод

Чини се да велики број необразованих и образованих људи, међу којима и црквени радници и теолози, још нису схватили да еколошка криза има и позитиван и негативан однос према хришћанској вери као таквој. Већина управо споменутих људи готови су да ту кризу припишу технологији, индустрији и политици. Из тог разлога верују да је хришћанска дужност да као грађани доприносе сваком залагању усмереном на избегавање еколошке катастрофе. Од свештеника, теолога и верника очекују да ваљано дејствују у остваривању програма који планирају други, одн. нецрквени ауторитети или верски равнодушни еколошки покрети, све у циљу пружања политичког решења проблема, али без уклањања његових дубљих корена.

Религија и Кина

У организацији Актива за научни подмалдак Православног богословског факултета Универзитета у Београду 25. фебруара 2016. године одржано је предавање на тему „Религија и Кина“. У амфитеатру Богословског факултета говорили су протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, проф. др Радосав Пушић и академик Владета Јеротић.