Наука

Помен великом учитељу Цркве

Помен великом учитељу Цркве
Помен великом учитељу Цркве
Помен великом учитељу Цркве
Помен великом учитељу Цркве

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Атанасије, служио је 19. марта 2015. године помен оцу Томасу Хопку, једном од највећих и најзначајнијих православних теолога ХХ вијека.

Отац Томас Хопко (1939-2015) уснуо је у Господу 18. марта 2015. године. Отац Томас Хопко дао је изузетан и непроцјенљив допринос развоју православне теологије и литургијског живота у Америци током ХХ вијека. Отац Томас Хопко и његова животна мисија, свештенослужење, научно стваралаштво, доказ су да се Предање Цркве непрестано надограђује и исписује дјелима и животом Отаца и учитеља Цркве, какав је и он био.

Светлост у тами или ново откриће средњег века

"На који начин је тамни средњи век засновао модерне науке" поднаслов је овог списа из пера америчког аутора Џона Фрилија, рођеног у Бруклину. Он данас живи и предаје физику и историју науке на универзитету у Цариграду у Турској, а при том је аутор више запажених путописних књига о Венецији, Атини, Грчкој, Турској и Османском царству.

Готово хиљаду година пре Коперника, Гaлилеја, Кеплера и Њутна учени људи су сабирали, чували и преносили знање антике и критички посматрали природне појаве подвргавајући их експериментима.

У овој културној историји раног средњег века објашњава нам Џон Фрили фасцинирајућа открића учених људи тог времена. Он нам уверљиво показује да су многа открића у науци зацело била знатно раније ”у клици” наслућена, зачета и у теорији антиципирана. Већ сам наслов Фрилијеве књиге ”Аристотел у Оксфорду” -  John Freely: "Aristoteles in Oxford". Wie das finstere Mittelalter die moderne Wissenschaft begründete. Stuttgart 2014. - указује на дугу традицију историје открића у науци од Сократа до Њутна, са тематским тежиштем на средњем веку.

Донација органа – изазов за заштиту живота

Након дуге фазе неограниченог  угледа и фасцинације техничким могућностима који је имала трансплантациона медицина у Немачкој, назире се све трезвенија клима критичке дистанцираности према њој. Разлози томе су вишеструки: високи трошкови које она (High Tech-медицина) проузрокује, могућност њене злоупотребе (скандалозна трговина органима или њихово свођење и манипулација на пуки објект експерименталног научног истраживања), као и основана сумња у односу на плаузибилно установљење часа смрти пацијента, односно потенцијалног донатора органа.

О овој дискусији и контраверзном pro-et-contra ланцу аргумената објављена је књига у угледној едицији Quaestiones disputate. коју је припремио професор моралног богословља на Минхенском универзитету Конрад Хилперт у сарадњи са Јохеном Саутермајстером. Овај зборник прилога приказује детаљну слику стања у савременој дебати о овом проблему, који има не само медицинске, већ и правне, моралне, психолошке и богословске импликације.