Наука
Стручњак за медије: Црква мора бити све више присутна на социјалним мрежама
24. Фебруар 2015 - 15:41Медијски стручњак Мајер: Гугл и Фејсбук су потисли Цркве и библијске текстове као места тражења одговора – Потреба „за нечим што је Црква“ код омладине је „невероватно велика“.
Више смелости у циљу присуства на социјалним мрежама захтева медијски стручњак Ансгнар Мајер од Римокатоличке Цркве. „Раније се од Цркава и библијских текстова тражио одговор, а данас су то Гугл и Фејсбук“, рекао је данас у интервјуу немачкој католичкој новинској агенцији КНА. На овогодишњем пролећном заседању немачких бискупа у Хилдесхајму он је информисао свих 66 бискупа о најновијем развоју на пољу друштвених медија.
Чин чтеца у Православној Цркви
24. Фебруар 2015 - 12:32У ранијем времену изгледа да је у неким црквама настала злоупотреба тако што су неки који су у детињству добили постриг клирика, тј. који су од малена служили у цркви без хиротоније надлежног епископа, читали на црквеним богослужењима са амвона свете књиге. Услед тога, Седми васељенски сабор (787. године у 14. канону) ову предност означава као неканонску и наређује да се то више не сме догађати, него онај који хоће да врши дужност овог црквеног звања мора од стране епископа бити посвећен за чтеца (Трулски сабор 692. године).
Исламизација на хабзбуршки начин
24. Фебруар 2015 - 12:23У Бечу је прошле недеље Уставна комисија националног савета аустријске владе прихватила нови ”закон о исламу” (Islamgesetz). И мимо трајне критике муслимских религиозних заједница, коалиционе странке аустријске владе су прихватиле предлог тог новог закона, који су припремили министар за кулуру Јозеф Обермајер и министар иностраних послова Себастијан Курц.
Против паушалних судова
13. Фебруар 2015 - 13:36Различити светови – ”Приручник хришћанство и ислам у Немачкој”
In medias res – иако се овај приручник односи на питање односа двеју религија у Немачкој, њена методичка релевантност се може узети узорном за испитивање односа и проблема и у другим поднебљима.
Године 2013. објављен је "Handbuch Christentum und Islam in Deutschland". Grundlagen, Erfahrungen und Perspektiven des Zusammenlebens. Freiburg im Breisgau 2014. који је издала Фондација Ојген Бизер (Eugen-Biser-Stiftung). Две свеске овог ”приручника” су прерасле у малу енциклопедију у којој су приређивач и педесет и пет аутора својим прилозима/чланцима са највишом стручношћу покрили тематске целине.
Имајући у виду савремену бризантност овог односа – појачани исламистички тероризам у Европи – , овај ”приручник” својом трезвеном логиком научне неутралности и фактичности, уноси уверљиви реализам у односе двеју религија.
Митрополит Амфилохије доктор HONORIS CAUSA Санктпетербуршке православне духовне академије
12. Фебруар 2015 - 16:58Ректор Санктбетербуршке православне духовне академије Архиепископ петергофски Амвросије 11. фебруара је на свечаности у Петрограду Архиепископу цетињском Митрополиту црногорско-приморском Амфилохију уручио докторски крст и диплому о звању доктора honoris causa ове познате црквено-просветне установе, саопштено је на званичном сајту Академије.
- Повезана вест: На празник Света Tри Jерарха митрополит Амфилохије на грчком језику одслужио Литургију у Санкт Петербургу
Високо признање Митрополиту Амфилохију је додијељено 13. јуна 2014. године одлуком Научног савјета Санктпетербуршке духовне академије, а потврђено од стране Митрополита санктпетербуршког и ладошког Варсонуфија, “за заслуге у области богословља и у знак дубоког уважавања за архипастирско служење на ползу Православне цркве”. Јучерашњој церемонији присуствовале су многобројни гости Академије, представници црквеног, научног и културног живота сјеверне руске престонице, међу којима је био и Архиепископ охридски Јован (Вранишковски).