Наука

Епископ тимочки г. Јустин одбранио магистарску тезу

Епископ тимочки г. Јустин одбранио магистарску тезу
Епископ тимочки г. Јустин одбранио магистарску тезу
Епископ тимочки г. Јустин одбранио магистарску тезу
Епископ тимочки г. Јустин одбранио магистарску тезу

Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Јустин (Стефановић) одбранио је данас, 25. марта 2014. године, магистарску тезу на Православном богословском факултету Универзитета у Београду под насловом „Покајање по учењу апостолских отаца“.

Комисија коју су сачињавали проф. др Зоран Крстић (председник комисије), проф. др Јован Мирић (професор Развојне психологије на Филозофском факултету) и Епископ јегарски др Порфирије - ментор, једногласно је донела оцену да је Епископ тимочки г. Јустин успешно одбранио магистарски рад.

Православље - уметност над уметностима

Висока школа Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

позива Вас на предавање

Православље - уметност над уметностима

које ће монах Арсеније, сабрат манастира Острог, одржати у оквиру Трибине Др Радослав  Грујић  у среду  26. марта 2014. године са почетком у 18.30  часова у атељеу Високе школе у улици Краља Петра бр. 2 у Београду.

Историја православља у Поусорју

Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју
Историја православља у Поусорју

Друго предавање из циклуса ''Историја православља у Поусорју'' посвећено је парохији Врућичкој, која је једна од најзначајнијих парохијских цјелина Усорског краја, како због богатог и вијековима старог црквеног, и уопште, културно-историјског наслијеђа, тако и због природног богатства - термоминералних извора воде, чија су љековита својства уочена и кориштена још од античког доба.

Проф. др Гашо Кнежевић (1953-2014)

Четрнаестог марта 2014. године у Господу се упокојио др Гашо Кнежевић, професор Правног факултета у Београду

Професор Гашо Кнежевић је, као министар просвете, потписао одговарајуће уредбе Владе Републике Србије о враћању верске наставе у основне и средње школе у Србији и повртаку Православног богословског факултета Српске Православне Цркве у састав Универзитета у Београду.

Митрополит волоколамски Иларион: Хришћанске вредности у доба глобализације

Предавање одржано на међународном симпосиону у Лондону 21. фебруара 2014. године

Драги учесници симпосиона,

Данашња тема Хришћанске вредности има посебан значај. Савремена секуларна свест сматра религијске вредности за секундарне у односу на превлађујуће либерално-демократске стандарде, чије тумачење  бива све удаљеније од традиционалног хришћанског морала. Стога, дијалог о хришћанским вредностима представља најважније сведочанство о вери у савременом друштву које се одриче својих религијских корена.

Ниједна једина светска цивилизација није постојала без непроменљивих духовних и моралних максима, које називамо вредностима. Историја човечанства је познавала различите вредности,  представе о достојном и недостојном понашању и о праведном уређењу друштва. Током векова ове вредности су проистицале из религијског сазнања, формиране су у оквиру схватања света верујућег човека. У овом предавању питање хришћанских вредности биће разматрано првенствено у европском контексту, с обзиром на то да се тичу непосредно нас данас.

Рехабилитован проф. др Радослав Грујић

У Палати правде у Београду проглашена рехабилитација академика проф. др Радослава М. Грујића, бившег професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду.

Одлуком Вишег суда у Београду проглашене су ништавним одлука Суда части Београдског универзитета из 1945. да се професор Грујић због сарадње са окупационим властима и идеолошког утицаја на омладину лиши професорског звања и одлука Одбора четвртог насеља Првог народноослободилачког рејона да му се одузме српска национална част.

Одлуку Вишег суда саопштио је судија Предраг Васић, образложивши своју пресуду позивањем на документа специјалне полиције и Гестапоа, у којима се проф. Грујић, упркос свом аустроугарском пореклу, описује као непријатељ Рајха и националсоцијализма, проруски оријентисан  и упорни противник немачког утицаја на високо школство у Србији.