Наука
Научни симпосион у славу Светог Стефана Немање у октобру
23. Мај 2014 - 9:47У склопу свенародног молитвеног спомена и обележавања девет векова Светог Симеона Немање, родоначелника светородне лозе Немањића, Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка организују међународни научни скуп уз сарадњу највиших научних институција.
Ради тога је, 22. маја, одржан састанак чланова Организационог одбора на челу са Митрополитом Амфилохијем, чуваром родног места Немањиног „на утоку Рибнице у Морачу“ у Подгорици.
Митрополит Иларион: Свето предање и научно богословље
20. Мај 2014 - 9:43Мислити слободно велико је дело,
а још важније је – мислити правилно.
Томас Торилд
Овим речима знаменитог шведског песника и философа хтео бих отпочети ово предавање, у чијем називу се налазе два сложена антитетичка схватања.
Данас просто морамо да раздвојимо Свето Предање од научног богословља. Пре него што поставимо једно наспрам другог и упоредимо ове две неједнозначне сфере, неопходно је приметити да такво питање није било постављано првобитно у богословском опиту раног хришћанства. Штавише, супротстављање једног другоме, Предања и богословске, академске науке, без обзира на то како нам то изгледа данас, жалосна је и погрешна појава. Непристрасно испитивање узрокâ овог вештачког сучељавања једног другоме даје нам надати се да ће у богословској науци убудуће бити шанса да крене путем уклањања ових сучељавања.
Глобални богови
15. Мај 2014 - 10:48На који начин свет постаје супермаркет религија
Friedrich Wilhelm Graf, "Götter global". Wie die Welt zum Supermarkt der Religionen wird. C. H. Beck Verlag, München 2014.
Аутор ове студије је угледни протестантски теолог, проф. др Фридрих Вилхелм Граф, умировљени професoр систематског евангелистичког богословља на Минхенском универзитету.
Професор је за све своје универзитетске каријере неговао и оно што би се могло назвати "public intellectual"– као рецензент, предавач и давалац важних импулса у јавном академско-богословском дискурсу.
Средишна теза најновије Графове књиге гласи – понуда вере у савременом глобалном свету расте сваким даном као што и религиозни сукоби сразмерно расту.
Граф настоји одмах на почетку свог дела - Friedrich Wilhelm Graf, Götter global. Wie die Welt zum Supermarkt der Religionen wird (C. H. Beck, München 2014) - да раскрсти са двема илузијама: религија не изумире као што су држали интелектуалци Запада у последња два столећа. Религије нису мирољубиве, иако све заговарају иренизам/мирољубивост, већ су носиоци ризика, јер борбено настоје да пробију „своје учење“ о истини. Религије нису – и то је лајтмотив ове студије – супротност модерни, већ су саставни чинилац модерне и не ретко добитнице у кризи модернитета.
Проф. др Мајкл Грин: Свети Јован Златоуст као проповедник
12. Мај 2014 - 14:58Позивамо вас на предавање проф. др Мајкла Грина на тему ''Свети Јован Златоуст као проповедник'' у организацији Студентског парламента Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Предавање ће се одржати у петак, 16. маја 2014. године са почетком у 19 часова у великом амфитеатру Богословског факултета.
Професор Мајкл Грин је истакнути хришћански патролог, мисиолог, као и светски афирмисан предавач и плодан писац. Његове књиге су преведене на више светских језика, укључујући и српски. Образовање из области књижевности и богословских наука стицао је у Бристолу, Оксфорду и Кембриџу. Каноник је Англиканске Цркве, у којој је обављао високе дужности, нарочито као саветник двoјице кантерберијских надбискупа (за евангелизацију). Свештеничку службу је вршио у Оксфорду (Rector of St. Aldate's Church Oxford).
Обнова гроба Светог Саве у Милешеви
8. Мај 2014 - 9:47У понедељак, 12. маја 2014. године, у Парохијском дому Храма Светог Саве у Београду са почетком у 19 часова, проф. Рајко Блажић одржаће предавање са видео презентацијом на тему "Гроб Светог Саве у Милешеви и његова обнова".
Предавач је, иначе, ванредни професор Вајања на Високој школи - Академији за уметности и консервацију Српске Православне Цркве у Београду, и - уједно - аутор и један од обновитеља гробног места Светог Саве (2001-2003) . У току предавања проф. Блажић ће упознати јавност са основним чињеницама: како је обновљен ћивот првог архијереја и учитеља српског - Светог Саве, пре 13, а после 409 година од спаљивања моштију светога на Врачару, на који начин и под којим околностима (две зиме под ведрим небом...) је изведено ово богоугодно дело од националног значаја и како су Свети Сава и Свети Василије Острошки, на чији празник ово обелодањујемо, у томе помогли.
Конференција на тему Логос - Космос - Ерос
7. Мај 2014 - 11:38Институт за православне хришћанске студије у Кембриџу организује конференцију на тему Логос-Космос-Ерос. Домети и ограничења руске религиозне филозофије.
Конференција ће се одржати од 8. до 10. септембра у Кембриџу.