Наука
Иринеј Лионски: „Против јереси - Разобличавање и побијање лажног знања“
22. Август 2014 - 9:15Иринеј Лионски (грчки Ειρηναίος της Λυών), али и Иринеј из Смирне (грчки Εἰρηναῖος ὁ Σμυρναῖος) ‚ рођен око 135, а преставио се око † 202, Учитељ Цркве, Епископ у Лугдунуму у Галији (данас Лиону/Француској). Овај светитељ је један од најзначајнијих богослова 2. века и један од првих систематских богослова хришћанства. Красило га је широко и дубоко образовање - владање јелинском философијом и поезијом. Његови списи су у развоју ране Цркве и хришћанског богословља били столп, утвержденије и путоказ целокупном његовом потоњем развоју. Он је архиначалник и прецептор појма „Regula fidei“ („Правило вере“).
Православни га прослављају 23. августа, римокатолици, евангелисти, англикани 28. јула.
Протођакон Радомир Ракић: О Светом писму
13. Август 2014 - 13:36Док држимо у руци ову књигу, прва нам је помисао да је то једна велика књига. Не пада нам на памет да се она састоји од читавог низа књиге, праве збирке – њих 66 књига. Нек су опширне, друге су краће; неке су писане вековима пре Христа, а друге после њега, све до 100. године наше хришћанске ере, одн. у доба Римског царства.
Библијске књиге се разликују и по својој садржини. Неке су историјске, друге су песничке, неке су мудре изреке, сентенце, а неке су пак писма, посланице. Услед тога да се ова Књига над књигама, како се назива у хришћанском свету, и иначе, састоји од великог броја књига, она се исправно назива Библија, што преведено значи Књиге. Наиме, грчка реч за књигу је вивлион, а у множини вивлиа, а у латинском изговору Библиа.
The Greek New Testament - најраспрострањеније научно издање Светогa Писма Новогa Завета на свету
13. Август 2014 - 8:53Greek New Testament и његова историја
Novum Testamentum Graece има – заједно са Greek New Testament – последњих деценија доминантну улогу у издавању и тумачењу текста Новогa Завета. Грчки текст Новогa Завета је основа за све преводе Светогa Писма Новогa Завета. Критички апарат је специјално припремљен и управљен ка потребама дотичног превода.
Почетак (од оснивања одбора до првог издања 1966. г.)
На иницијативу Америчког библијског друштва (American Bible Society), а уз учешће Шкотског и Виртемебершког Библијског друштва, доцније и библијских друштава у Холандији и Енглеској, основан је 1955. г. научни одбор, надлежан и одговоран за припреме издавања грчког текста Новога Завета. Чланови овог одбора су били: Kurt Aland, Matthew Black, Bruce Metzger, Alan Wikgren.
Митрополит Иларион: Блиски исток и Украјина су делови исте стратегије
7. Август 2014 - 12:29О узроцима распрострањености радикалних исламистичких идеологија и о начинима решења проблема, о повезаности војних сукоба на Блиском истоку са ескалацијом у Украјини, о судбини отетих сиријских митрополита говорио је у интервјуу за РИА „Новости“ Високопреосвећени Митрополит волоколамски Иларион, директор Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије.
Барбара Штолберг-Рилингер: Ритуали
7. Август 2014 - 9:10“Il n’y a pas de religion sans rites et cérémonies”
Bergson
Појму ритуала је у културно-научном дискурсу последњих година имао посебно истакнуто место. Често се говори и о феномену једног ritual turn (ритуалног обрта/преокрета) у друштвеним наукама. Представници етнологије и културне антропологије су појам ритуала рано идентификовали одредивши њене семантичке координате. Отуда је сазрео час да се когод позабави овим феноменом изван двају доминантних фахова и њихове епистемологије. Ритуали важе за ригидне стереотипе или круте и непроменљиве ентитете. Тек седамдесетих година прошлог века откривен је креативни потенцијал ритуала.
Вудро Вилсонoва порука народу Сједињених Држава Америке
5. Август 2014 - 4:51Председник САД Вудро Вилсон је 28. јула 1918. гodine упутио поруку своме народу. Та историјска порука је читана јавно у свим црквама и штампана у надрегионалној штампи. Српска застава је тога дана била подигнута на Белој кући, председниковој резиденцији, као и на свим јавним здањима америчке престонице.
Народу Сједињених Држава:
У недељу 28. овог месеца пада четврта годишњица од дана када је дивни народ српски, пре него да се изложи лукавом и недостојном прогону припремљеног непријатеља, објавом рата од стране Аустро-Угарске, био позван да брани своју земљу и своја огњишта од стране непријатеља решеног да га уништи. Племенито је тај народ одговорио.