Наука

Међународни научни скуп у Барселони

Међународни научни скуп у Барселони
Међународни научни скуп у Барселони
Међународни научни скуп у Барселони
Међународни научни скуп у Барселони

Са благословом и у присуству Његовог Преосвештенства Епископа западноевропског г. Луке, протојереј-ставрофор др Радомир Поповић је учествовао на Међународном научном скупу у организацији Богословског факултета у Барселони.

Проф. Поповић је 8. октобра 2014. године говорио на тему Христологија на васељенским саборима. Међународни научни скуп је послужио српској православној заједници у Барселони, која већ две деценије дела и проповеда благу Христову реч под омофором Епископа западноевропског Луке, да се покаже широј каталонској јавности. Своју свесрдну помоћ ова жива и аутентична парохија добила је у протојереју-ставрофору Радомиру Поповићу, који је у Барселони представљао Православни богословски факултет Универзитета у Београду и Српску Патријаршију.

Дарко Танасковић: Белези времена

 

Промоција књиге ДАРКО ТАНАСКОВИЋ:  “БЕЛЕЗИ ВРЕМЕНА”

О књизи говоре: Епископ бачки др Иринеј, проф. др Драган Станић, проф. др Дарко Танасковић

Културни центар Новог Сада, Католичка порта 5, сала „Трибина младих“, други спрат - Четвртак, 9. октобар 2014. године, у 19 сати

“Код нас, са изузетком млађе генерације, постоји врло мали број универзитетских и институтских научника који су спремни и способни да се јавно огласе и своје ставове изложе медијској вјетрометини. Зашто? Зато што то подразумијева не само стручност да се да компетентно мишљење него, истовремено, и шире образовање да се задре у различите области, и богато животно искуство да се наука препозна у свакодневници, и духовну отвореност за различите друштвене проблеме, и ауторски дар да се о сложеним питањима пише једноставно и јасно, и списатељску вјештину да то буде провокативно и занимљиво, и интелектуални рефлекс да се брзо реагује на актуелности, и моралну храброст да се јавно заузме лични став.

Одржана трећа међународна конференција о јерменским библиотекама

У Ечмиадзину је од 6. до 7. октобра одржана трећа међународна конференција о јерменским библиотекама. Тема конференције је „Очување прошлости зарад будућности“. Конференцију су заједнички организовали Мајка Црква, Министарство културе Републике Јерменије и Народна библиотека Јерменије. Овакве конференције су почеле у августу 2009.

Нумизматички трагови ранохришћанске уметности

Нумизматички трагови ранохришћанске уметности
Нумизматички трагови ранохришћанске уметности
Нумизматички трагови ранохришћанске уметности
Нумизматички трагови ранохришћанске уметности

У четвртак 18. септембра у Римској дворани Библиотеке Града Београда одржано је друго по реду предавање из циклуса Ars christiana кога организује Одељење за дијалог у култури при Архиепископији београдско карловачкој. Након прве успешно организоване трибине у априлу ове године, ово друго предавање имало је за назив: „Нумизматички трагови ранохришћанске уметностиˮ. На трибини су учествовали Ана Новаковић као медијатор трибине, а као предавачи публици су се представили Велибор Мартиновић, Адам Црнобрња и Александар Милојков.

Текст Старога Завета

Прерађени увод Ернста Виртвајна у Biblia Hebraica

Овај уџбеник је научни увод par excellence у историју текста Старога Завета и текстуалне критике. Већ више генерација библиста отпочиње своје студијске прилазе у Biblia Hebraica овим уводом који је објављен под насловом „Der Alte Testament“, чије је прво издање објављено 1952. г. у Штутгарту код Württembergische Bibelanstalt. Само пет година доцније, 1957.г., ово дело ће постати стандарни увод и на студијама богословских наука на Универзитету у Оксфорду у Енглеској. Оно је и до данас најпозванији интернационални увод у текст BH (Biblia Hebraica). Један рецензент са Универзитета у Кембриџу у Енглеској вели у еуфорији да ће ово дело, у св0јој техничкој перфекцији и поузданости чињеница, остати и убудуће незамњиви увод у текст Biblia Hebraica.

Међународни симпосион о делу Светог Максима Исповедника

У Берлину је од 26. до 28. септембра о.г. одржан међународни симпосион на тему „Максим Исповедник као европски философ“. Симпосион је остварен у сарадњи Института за философију Слободног универзитета у Берлину и Атинског универзитета.