Наука

У сусрет значајној годишњици: Осам векова Милешеве - други део

Манастир Студеница је прва обитељ која је код Срба остварила широку замисао свога оснивача. Тим путем, не много касније, крећу Жича и Милешева. Тако, ова три манастира, поред осталог, постају прве династичке гробнице. Преносом свога брата Стефана Првовенчаног из Манастира Студенице у седиште архиепископије Жичу, Сава је на известан начин предодредио однос будућих српских владара, који ће се у погледу свога гроба понашати међусобно независно и аутономно у односу на Студеницу. Иначе, могло је лако да се деси да у том погледу Студеница постане центар коме сви теже, односно желе да буду сахрањени у задужбини оснивача владајуће куће.

У сусрет значајној годишњици: Осам векова Милешеве - први део

Од свих владарских задужбина: Mанастира Студенице (великог жупана Стефана Немање), Милешеве (краља Владислава), Бањске (краља Милутина), Дечана (краља Стефана Дечанског), Арханђела (цара Душана) - најтеже је говорити о почецима Mанастира Милешеве.

Библиотеке у Византији

У античком граду Византу нема података о постојању било какве традицији писања, скупљања и преписивања књига, пре него што је на његовим темељима Свети цар Константин Велики (око 280-337. г.) основао нови град Константинопољ. Исто тако нема никакве белешке о постојању библиотеке или философске школе. Све ово упућује на то да је библиотечка традиција почела да се развија од периода оснивања Константинопоља.

''Свети Андреј Првозвани'' позива будуће богослове

Верници Српске Православне Цркве у Аустралији и на Новом Зеланду врло су поносни на чињеницу да су од недавно најзаступљенији студентима теологије међу целом српском дијаспором. Преко двадесет младих мушкараца и жена, епархиота аустралијско-новозеландских изучавају православно богословље на универзитетима у Београду, Атини, Бечу и Сиднеју.