Наука
Поводом РАТЕЛ-овог правилника техничких услова за електронски надзор интернет комуникација
30. Јул 2008 - 12:28Кратак увод у право на приватност
У оквиру грађанскоправне науке, право на приватност се сврстава у корпус личних права и о њему се у уско правном смислу говори се тек од краја 19. века. У то време Семјуел Ворен (Samuel Warren) и Луис Брендајс (Louis Brandeis) популаришу одлуку судије Кулија (Cooley) да је приватност „право да човек буде остављен на миру" („right to be let alone"), затраживши заштиту појединца у контексту нових проналазака и начина пословања. Приватност у савременој правној пракси значи вођење живота слободно, без упада у интиму, у већој мери аутономно и са могућношћу контролног приступа личним информацијама и потврђено је многим међународним актима и конвенцијама.
Седамстогодишњица рођења цара Душана (1308-2008)
24. Јул 2008 - 13:59Стефан Урош IV Душан Немањић (око 1308 - 20. децембар 1355). Српски краљ 1331-1345. и први српски цар 1346-1355. Син краља Стефана Дечанског.
Краљ Милутин је због сукоба око власти са сином Стефаном, овога ухватио и протерао га у Скопље где је наредио да се ослепи (у срењем веку је постојало веровање да слеп човек не може да води државу па се ослепљивање често користило да се онемогући некоме да дође на власт). После делимичног ослепљења, Стефан је са женом и двоје деце Душицом и Душаном протеран на византијски двор код Милутиновог таста цара Андроника II у Цариград. На захтев Цркве Милутин допушта Стефану да се врати у Србију али задржава Душана код себе, највероватније као таоца што је била честа пракса у средњем веку. После Милутинове смрти, Стефан је уз помоћ цркве и архиепископа Данила постао нови краљ под именом Стефан Урош III а истовремено је крунисан његов син Стефан Душан као "млађи краљ".
Интернет и личност
24. Јул 2008 - 10:36У часопису "ТО VIMA" (Корак) од 06.10.1998. године, објављен је врло интересантан интервју са Џоном Гејџом, једним од твораца Интернета. Из интервјуа доносимо најупечатљивије одломке:
- Зашто путујете када преко Интернета можете много лакше да контактирате са светом?
Путујем, углавном, да бих се срео и разговарао са људима који имају интересовања слична мојим. Узрок путовања је увек жеља за сусретом, познанством лицем у лице.
- Каква је разлика између упознавања неког човека преко Интернета и сусрета са њим?
Интернет, као што примећујете, доживљавам као своју кућу. Преко њега свакодневно контактирам са хиљадама људи. Понекад се преварим и помислим како их разумем. После, када их сретнем, видим да их уопште нисам разумео.
- Врло је озбиљно то што кажете. Шта је то што спречава међусобно разумевање преко Интернета?
Чудно је да то каже човек који га је створио... Па ипак, то је закључак до којег сам дошао и не могу да га прећутим.
Део најстарије Библије доступан на интернету
23. Јул 2008 - 8:51
Први фрагмент најстарије Библије света, на Западу познате као
"Кодекс Синаитикус", од четвртка /24. јула/ ће бити доступан на интернету.
Универзитетска библиотека у Лајпцигу је саопштила да се ради о "првом одлучујућем
кораку" у плановима да до јула 2009. буде сачињена виртуелна и комплетна верзија
"Кодекса Синаитикуса", који у научним круговима важи за најстарију Библију
света.
То дело, које садржи комплетну верзију Новог завета, написали су на старогрчком
језику свештеници манастира Свете Катарине на Синају, у Египту, између 330. и
350. године нове ере.
Извор: Бета-АФП
Преминуо Мигуел Лоренцо Аранц, чувени професор Литургике
18. Јул 2008 - 13:59Дана 16. јула 2008. године преминуо је отац Мигуел Лоренцо Аранц, чувени професор Литургике који је предавао на Факултету Оријенталних Наука при Папском Оријенталном Институту, али и на факултету у Москви и Санкт Петерсбургу.
Сахрана почившег професора Аранца заказана је за данас 18. јули у Језуитској капели ватиканске курије у Риму.
Стопедесетдвогодишњица од рођења Николе Тесле
10. Јул 2008 - 8:13Чист научни геније-песник у науци, један од ретких коме је генијалност призната још за живота, Никола Тесла рођен је на данашњи дан 1856. године и још као дете спознао да га интересује само техника. Рођен 10. јула 1856. године у селу Смиљану код Госпића, у тадашњем Аустроуграрском царству, а данашњој Хрватској, у српској породици, био је један од најпознатијих светских проналазача и научника у области физике, електротехнике и радиотехнике. Упркос светској научничкој слави и чињеници да је захваљујући систему наизменичних струја човечанству подарио много удобнији живот, умро је заборављен и сиромашан. У 87. години, од срчаног удара, умро је 7. јануара 1943. године у скромном апартману њујоршког хотела "Њујоркер" који му је био дом.