Наука

Климатски услови све лошији

Клима на Земљи ће постајати све топлија и нестабилнија, закључили научници у извештају објављеном после разговора у Шпанији.

Мелем за национално памћење

Прва српска болница је служила само за лечење, што је у то време била реткост и у осталом делу Европе

Манастир Студеница - прва српска болницаСрпска медицина у средњем веку развијала се под утицајем византијске али и западноевропске медицине. Манастир Хиландар на Светој Гори био је наш први центар за стицање медицинских знања, јер је Свети Сава ту основао прву болницу. Девет година касније и Србија у манастиру Студеници добија своју прву болницу која је служила само за лечење. У то време таква медицинска установа била je реткост у многим деловима Европе.

Усвојени правилници о домену РС (.rs) за Интернет сајтове са простора Србије

Од 25. септембра 2007. на Интернету је видљив и .РС (.rs) домен. Регистар Националних Интернет Домена Србије РНИДС је на скупштини одржаној 26. октобра 2007. усвојио текстове докумената који регулишу правила регистрације домена у оквиру .РС топ-левел регистра и правила транзиције домена. Одлуком ICANN .yu домена се гаси 30. септембра 2009. године.

Дан ослобођења Београда у Првом светском рату

На данашњи дан, 1918. године, Прва армија српске војске, под командом војводе Петра Бојовића, ослободила је Београд прешавши после пробоја Солунског фронта 500 километара под борбом за само 45 дана.

Научни скуп Биометрија, лична идентификација, безбедност и слобода

У уторак, 20. марта 2007. године, у сали Патријаршије, ул. Краља Петра I, бр. 5, од 9,00 до 13,30 часова, биће одржан научни скуп БИОМЕТРИЈА, ЛИЧНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА, БЕЗБЕДНОСТ И СЛОБОДА. Подстакнут дебатом у јавности коју је изазвао нови Закон о личној карти, као свој допринос темељнијем разматрању овог веома битног проблема који је актуелан не само у Србији, већ и у целом свету, Институт за политичке студије у Београду, уз сарадњу Верског добротворног старатељства Архиепископије Београдско-Карловачке, организује научни скуп на којем ће учествовати:

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Проф. др Слободан Антонић, Универзитет у Београду - Философски факултет, Г. Владимир Божовић, адвокат, доскорашњи генерални инспектор МУП-а, Г. Владимир Димитријевић, професор, аутор бројних теолошких, књижевних и философских студија, Дrагољуб Ђорђевић, адвокат, Г. Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије, Протођакон Радош Младеновић, директор Духовног центра Св. владике Николаја, Краљево, Проф. др Бранка Мраовић, Свеучилиште у Загребу - Геодетски факултет, Г. Александар Павић, У.Г. «За живот без жига», политолог, Проф. др Светозар Радишић, стручњак за стратешко ратовање, Г. Бранко Радун, политички аналитичар, Нова српска политичка мисао, Г. Зоран Савић, Асоцијација за рачунарство, информатику и нове медије Србије, мр Драган Спасић, Стручњак за сертификациона тела и дигиталне (електронске) сертификате, Г. Оливер Суботић, теолог и информатичар, Г. Александар Трифони, војни криптолог, Проф. др Милан Туба, Универзитет з Београду - Природно-математички факултет.

Почасни докторат Aкадемије Светог Владимира Епископу проф. др Атанасију (Јевтићу)

У оквиру посете источноамеричкој обали, а на позив Световладимирске духовне академије, у суботу поподне, 23. јуна, ову школу су посетили Епископи Атанасије и Максим. Дочекао их је декан о. Џон Ериксон са неколико професора, после чега су гости обишли цркву и библиотеку. У 18 часова служено је вечерње богослужење на коме је био и Епископ Тихон Филаделфијски и источнопенсилванијски, а потом је уследила вечера. Делегацију у пратњи двојице епископа чинили су: о. Стаматис Склирис, Игуман тврдошки Сава, о. Никола Чеко, јеромонах Јован и г. Брајан Герић.