Наука

Отворен скуп „Теологија у јавној сфери” у Требињу

Свечаним отварањем 6. фебруара 2020. године у Требињу је отпочео седми годишњи скуп „Теологија у јавној сфери”.

Том приликом присутнима су се обратили Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, градоначелник Требиња г. Мирко Ћурић, директор Републичког секретаријата за вере Републике Српске г. Драган Давидовић, а у име организатора протопрезвитер-старофор Владан Перишић, председник Центра за философију и теологију Требиње.

Велика међународна конференција о монаштву у Русији

Од 26. до 29. јануара 2020. године одржано је 28. Међународно божићно саборовање монаштва и духовништва, које је окупило око 400 учесника, од чега 40 митрополита и 90 епископа, монахе, монахиње, свештенике и мирјана Руске Православне Цркве у матици и дијаспори.

Тема конференције била је „Велика победа у Другом светском рату - наслеђе и наследници“, а домаћин саборовања Даниловски манастир у Москви, званична резиденција Патријарха московског и све Русије г. Кирила. Част да представља Епархију ваљевску и Српску Православну Цркву на величанственом скупу имао је архимандрит Михаило (Биковић), са благословом Епископа ваљевског г. Милутина.

Став Светог Синода Бугарске православне цркве - Бугарске патријаршије у вези закона о трансплантацији органа, ткива и ћелија

Света црква прихвата трансплатацију органа, тркива и ћелија, као и све остало везано за здравље човека и борбу са смрћу, с посебном пажњом, разумевањем и неопходном озбиљношћу. У потпуности разуме далекосежност проблема, као и могућност коју трансплатација пружа тако да Црква има огроман дуг према друштву, медицинској пракси, примаоцима и потенцијалним донорима. У овом случају Црква жели да помогне примаоцу, али да  се притом не заборави на поштовање према донору и он да не буде потцењен.

Трансплантација органа или лабораторија др Франкенштајна?

О фундаменталној измени парадигми, односно контраверзи у вези с предлогом министра здравства Немачке о донацији органа. - Немачки Бундестаг (Парламент) одбацио план министра Шпана ан седници од 16.1.2020.

После дуге фазе неограниченог угледа и фасцинације техничким могућностима који је имала трансплантациона медицина у Немачкој, назире се све трезвенија клима критичке дистанцираности према њој. Разлози томе су вишеструки: високи трошкови које она (High Tech-медицина) проузрокује, могућност њене злоупотребе (скандалозна трговина органима или њихово свођење и манипулација на пуки објект експерименталног научног истраживања), и основана сумња у односу на плаузибилно установљење часа смрти пацијента, односно потенцијалног донатора органа.

Нова биографија Библије

Kонрад Шмид, Јенс Шредер: ”Настанак Библије. Од првих текстова до Светог Писма” (Schmid, Konrad / Schröter, Jens:Die Entstehung der Bibel - VON DEN ERSTEN TEXTEN ZU DEN HEILIGEN SCHRIFTEN, C.H.Beck, München 2019)

Библија је данас фиксирани, коначни појам, али питање која књига припада Библији, било је питање канона око кога су се столећима ломила копља. Библија сабира под своје сводове различите дијахроне текстове из преко хиљаду година и ипак делује као једна књига. Како је дошло до тог чудесног дела?

Конрад Шмид и Јенс Шретер, протестантски теолози, објашњавају како су из различитих жанрова - древних приповести, песама, мудрих изрека, закона и писама/посланица у ранохришћанским заједницама и описима деловања и живота кроз један дуги процес настали свети списи Јевреја и хришћана, који се до данас у целокупном свету читају.

Нови доктор наука у Српској Православној Цркви

Нови доктор наука у Српској Православној Цркви
Нови доктор наука у Српској Православној Цркви
Нови доктор наука у Српској Православној Цркви
Нови доктор наука у Српској Православној Цркви

Клирик Епархије шумадијске г. Милосав З. Ђоковић је одбранио 16. децембра 2019. године на Понтификалном оријенталном институту у Риму докторску дисертацију под називом Политичко-црквени односи Србије и Свете столице од 1878. до 1918. године.

Одбрани су присутвовали Његово Преосвештенство Епископ шумадијски г. Јован са сарадницима, протојерејем-ставрофором Рајком Стефановићем и ђаконом Иваном Гашићем, као и амбасадор Републике Србије при Светој столици г. Дејан Шаховић са првим секретаром Амбасаде г. Срђаном Миљковићем.