Наука
Симпосион на тему Православна Црква у Украјини
14. Фебруар 2020 - 21:17(7 - 8. фебруара 2020. у Минхену)
Католичка академија у Баварској (Минхен) у сарадњи са Евангелистичком академијом у Туцингу, као и кооперацијом са Институтом за екуменска истраживања у Стразбуру, Јохан-Адам-Мелер-институтом за екуменска истраживања у Падерборну, Институтом за конфесионална истражвања у Бенсхајму и катедром за православну теологију при Центру за религијске студије на универзитету у Минстеру, организoвала је дводневну седницу 7. и 8. фебруара 2020. у Минхену са представницима академског фаха православног богословља.
Митрополит волоколамски др Иларион у Београду
14. Фебруар 2020 - 16:36Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски др Иларион (Алфејев), почасни доктор Универзитета у Београду, одржаће у уторак, 18. фебруара 2020. године, с почетком у 12 часова, у Великом амфитеатру Православног богословског факултета у Београду предавање на тему „Православно богослужење као школа богословља и богомислија“.
Представљање књиге Митрополита волоколамског Илариона „У шта верују православни хришћани“ - понедељак, 17. фебруар 2020. године у 17 часова, Крипта Храма Светог Саве на Врачару
Током краће посете коју ће Светејшем Патријарху српском г. Иринеју и Светом Синоду учинити Митрополит волоколамски г. Иларион, председник Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије, поред осталих догађаја биће представљена његова књига „У шта верују православни хришћани“. Поштоваоци дела митрополита Илариона ће 17. фебруара 2020. године у 17 часова у крипти храма Светог Саве на Врачару бити у прилици да о овом делу чују речи Епископа бачког др Иринеја, јереја др Зорана Деврње са Богословског факултета у Београду, и самог аутора Митрополита Илариона. Књигу је превео Епископ моравички г. Антоније, старешина Подворја Српске Патријаршије у Москви, које је, заједно са шабачком издавачком кућом „Православац“ и издавач српског издања.
Научним скупом обележен јубилеј Карловачке богословије
13. Фебруар 2020 - 8:57Са благословом Његовог Преосвештенства г, Василија, Епископа сремског, уз труд и залагање Организационог одобора за обележавање јубилеја, 1. и 2. фебруара 2020. године под сводовима Богословије „Светог Арсенија“ у Сремским Карловцима одржана је међународна научна конференција под називом 225 година Карловачке богословије - Црквена просвета: прошлост, садашњост и будућност.
Повод за одржавање скупа био је управо значајан јубилеј који сведочи о дугим годинама постојања најстарије српске богословије (Карловачка богословија је прошле – 2019. године напунила 225 година), а исти је имао за свој циљ да стављајући акценат на улогу Карловачке богословије у процесу образовања, истакне и значај и улогу црквене просвете уопште у процесу изграђивања Цркве као Тела Христовог.
Трећи дан скупа „Теологија у јавној сфери”
10. Фебруар 2020 - 22:26Седми годишњи скуп „Теологија у јавној сфери”, током свог трећег и последњег радног дана одржавања, изњедрио је и три кратка предавања, једну, последњу од три, промоцију књиге и последњу, четврту по реду, панел дискусију.
Други дан скупа „Теологија у јавној сфери”
9. Фебруар 2020 - 20:50У складу са програмом Седмог годишњег скупа „Теологија у јавној сфери”, његов други дан отпочео је панел дисусијом под насловом „Теологија у политичком простору: савест или слушкиња”.
Уз модерирање доц. др Вукашина Милићевића, мишљења на ову тему разменили су др Ивица Живковић из Центра за црквене студије у Нишу, др Ана Марија Рафаи из Удружења РАНД из Загреба и Владимир Вељковић, члан уредништва Теолошког и-магазина Теологија.нет из Београда.
Значајан допринос проучавању старе српске рукописне и штампане књиге
7. Фебруар 2020 - 10:06Објављен каталог Старе рукописне и штампане књиге на територији Архијерејског намесништва беличког у Епархији шумадијској
Сарадња јагодинске Црквене општине и Завичајног одељења градске библиотеке у претходном периоду крунисана је крајем 2019. године једним веома важним пројектом, који потписују свештеник Миломир Тодоровић и виши библиотекар Нада Димитријевић. Публикација Старе рукописне и штампане књиге на територији Архијерејског намесништва беличког објављена је са благословом Епископа шумадисјког г. Јована. Издавачи су Намесништво беличко и манастир Јошаница.