Наука

За живот света: ка социјалном етосу Православне Цркве

Колективни рад који промовише социјални етос у Православној Цркви објављен је данас, у петак, 27. марта 2020. године, на вебсајту Свештене америчке архиепископије.

Васељенски патријарх Вартоломеј именовао је посебну богословску комисију која је припремила документ о социјалном учењу Православне цркве, у духу и у осврту на релевантне одлуке Светог и Великог сабора на Криту (јун 2016). Документ је објављен почетком 2017. године и садржи прилоге више епархија Васељенске патријаршије широм света, и поднесен је Светом и Свештеном Синоду, који је крајем 2019. године честитао комисији на успешном раду и препоручио објављивање овог текста. 

Над тајном личности и дела Светог владике Николаја*

О сваком појединачном делу Светог Владике Николаја, од књижевно-философског првенца Ниче и Достојевски до његове „лабудове песме“ Једини Човекуљубац, написани су многобројни прикази, коментари, критике и студије. Међутим, најистинитију и најубедљивију реч о свима њима рекао је онај због кога су она настала и за кога су написана: Народ Божји у Цркви Христовој – широм Србије и хришћанског православног света. Само Небо зна у колико издања и у ком тиражу су ове књиге штампане у протеклих, већ више од 100 година. Нема издавача у Србији и широм српске дијаспоре који није штампао бар једну од ових књига. Њихов тираж до сада зацело премашује десетине милиона примерака. Превођене су и преводе се на све језике хришћанског света, особито православне васељене.

Стогодишњица обновљења Српске Патријаршије

У организацији Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама 7. марта 2020. године одржана је трибина у оквиру Сајма књига у Новом Саду на тему „Стогодишњица обновљења Српске Патријаршије”.

Томаш Халик: „Живот као религиозни покушај.”

(Tomáš Halík: Das Leben als religiöses Experiment. - Freiburg, Herder 2019)

Халик, свештеник и философ религије на универзитету у Прагу, позива уместо тога да се вера схвати као један животни експеримент и да се служимо отвореношћу духа. Ова је књига која није упућена верницима, већ свима који су у потрази за смислом, ако и атеистима. Бог сусреће људе често у тихом и тајном моменту. Халик се упушта у потрагу за таквим траговима и описује стални дијалог са Богом. Он скицира оно што је очекивање Бога и како човек на то може да одговори. Нису ли људи на тај начин принуђени да буду учесници једне драме која се на ограниченој бини људске, омеђене перспективе збива, која није и перспектива анђела?

Васкршњи циклус предавања у Црквеној општини загребачкој

Васкршњи циклус предавања у Црквеној општини загребачкој
Васкршњи циклус предавања у Црквеној општини загребачкој
Васкршњи циклус предавања у Црквеној општини загребачкој
Васкршњи циклус предавања у Црквеној општини загребачкој

У петак, 6. марта 2020. године, отпочео је васкршњи циклус предавања у организацији Црквене општине загребачке, а са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија.

О вери и знању кроз summa philosophiae

Јирген Хабермас: ”Такође једна историја философије”

Књига 1:”Окциденталне констелације о вери и знању” Књига 2: ”Разумна слобода. Трагови дискурса о вери и знању”

(Jürgen Habermas: „Auch eine Geschichte der Philosophie“

Band 1: „Die okzidentale Konstellation von Glauben und Wissen“
Band 2: „Vernünftige Freiheit. Spuren des Diskurses über Glauben und Wissen“, Suhrkamp Verlag, Berlin 2019).