Наука

Свети изданци владарске породице

Последњи Бранковићи – Стефан, Ангелина, Максим и Јован – заузимају видно место у српској хагиографији и националној историји прве половине XVI века. Што је за средњовековну Србију био манастир Студеница, то је за Србе у Подунављу био манастир Крушедол или „друга Студеница", маузолеј сремских деспота Бранковића, чији култ за време Турака чак превазилази стари култ Срба светитеља из дома Немањића.

Последњи Бранковићи – Стефан, Ангелина, Максим и Јован – заузимају видно место у српској хагиографији и националној историји прве половине XVI века. На њима стоје светитељски ореоли са фресака и цветни венци похвала црквено-песничких књижевних остварења. Бранковићи су породица чије се присуство у важним дешавањима српске историје може пратити од прве половине XIV века. Представљају властелу из времена Немањића, који су на крају средњовековног периода српске историје постали владарска династија са насловом деспота.

Mанастир Крушедол на Фрушкој Гори

Mанастир Крушедол на Фрушкој Гори
Mанастир Крушедол на Фрушкој Гори
Mанастир Крушедол на Фрушкој Гори
Mанастир Крушедол на Фрушкој Гори

Што је за средњовековну Србију био манастир Студеница, то је за Србе у Подунављу био манастир Крушедол или „друга Студеница", маузолеј сремских деспота Бранковића, чији култ за време Турака чак превазилази стари култ Срба светитеља из дома Немањића.

За разлику од других фрушкогорских манастира чији су ктитори и време оснивања покривени велом тајне, за Крушедол се поуздано зна да су га основали деспот Ћурђе Бранковић, у монаштву назван Максим, и његова мајка, замонашена деспотица Ангелина.

Монографија библисте Алберта Мелоа на руском

Издавачка кућа Минске Духовне Академије објавила је студију италијанског библисте Алберта Мелоа „Иди и памти. Поновљени закон: поновно читање пророка." Превод са италијанског језика обавио је професор Факултета за постдипломске студије игуман Арсеније (Соколов).

Књигу на италијанском под називом „Ricorda e cammina “ издала је италијанска издавачка кућа  Quiqaion  у пролеће 2019. године. Руско издање је додатак библијском часопису „Скрижали“. У предговору за руско издање уредника часописа „Скрижали“, ректора Минске духовне академије, архимандрита Сергија (Акимова), каже се:

Недељни Октоих објављен на кинеском језику

Кинеско издање једне од најважнијих богослужбених књига обављено је с циљем да богослужбене текстове учини доступним верницима који говоре кинески језик и који се могу користити у богослужењу и уличним молитвама верних.

Конференција у Штутгарту

Од 19. до 21. јула 2019. године у Академији Бискупије Ротенбурга (Akademie der Diözese Rottenburg Stuttgart) у Штутгарту одржана је конференција на тему Присвојене Цркве или мостови ка Православљу? (Stolen Churches or Bridges to Orthodoxy?) у организацији поменуте Академије и Еклисиолошке истраживачке групе (Ecclesiological investigations international research group).

Пронађено уточиште цара Давида код Филистејаца

Пронађено уточиште цара Давида код Филистејаца
Пронађено уточиште цара Давида код Филистејаца
Пронађено уточиште цара Давида код Филистејаца
Пронађено уточиште цара Давида код Филистејаца

Истраживачи са Јеврејског јерусалимског универзитета, Израелског института за старине и једног универзитета у Сиднеју верују да су пронашли библијски град Сиклаг, филистејски град у који је млади Давид утекао бежећи од цара Саула. Првобитно филистејско насеље Сиклаг потиче из 12. века пре Христа. Откопавања су почела 2015. г. на локацији Хирбет ал-Раи између Киријат Гата и Лахиса, а радовима је руководио професор Јосиф Гарфинкел, директор Археолошког универзитета при  Јеврејском универзитету.