Наука
Активни развој богословља и издавачке делатности у Руској Цркви
2. Мај 2019 - 21:51У последњих неколико година Руска Православна Црква се активно бави унапређењем и усавршавањем богословља у својим високим образовним установама. За почетак је било неопходно да духовне академије ове свете Цркве буду признате од Министарства просвете Руске Федерације. Стога су пре неколико година Московска, Петроградска и друге духовне академије стекле услове и постале акредитоване, тј. признате од Министарства просвете РФ. Да унапређење богословља не би стало само на спољашњој сарадњи, признању и бенефицијама од државе, решено је да се унапреди и сам унутарњи систем образовања у духовним школама објављивањем нових уџбеника за богословске и теолошке студије.
Сарадња Цркве и Универзитета одбране
24. Април 2019 - 14:24Школа националне одбране: Предавање ђакона др Александра Прашчевића
Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, на позив начелника Школе националне одбране пуковника Миће Сувајца, ђакон др Александар Прашчевић је одржао предавање за полазнике Генералштабног и Командно-штабног усавршавања Универзитета одбране на тему Улога цркава и верских заједница у супротстављању верском екстремизму.
Нови веб сајт посвећен библијској археологији
19. Април 2019 - 9:15На катедри библијских студија при Петроградској духовној академииј већ дуже од 30 година проводе се истраживања на пољу библијске археологије. Као један од значајних резултата тог рада представља припрема и објављивање, између 2010. и 2014, трију мултимедијалних уџбеника који садрже описе археолошких предмета из библијских земаља – Свете земље, Мале Азије и Јордана. Професори и студенти Одсека за библијске студије сами су снимали и стварали видео снимке током својих археолошких експедиција провођених од 2007. до 2014. године.
Религиолошка научна сабрања
15. Април 2019 - 11:53Од 4. до 6. априла 2019. године у Београду и на Сребрном језеру код Великог Градишта одржана су два међународна научна сабрања од значаја за српску теолошку, религиолошку и социолошку мисао, а у организацији Форума за религијска питања и Центра за социолошка и антрополошка истраживања Инстутута друштвених наука, кao и у саорганизацији са Одбором за просвету и културу Епархије пожаревачко-браничевске и Југословенским удружењем за научно истраживање религије из Ниша.
Научни скуп о Владети Јеротићу
8. Април 2019 - 11:29У оквиру обележавања годишњице Педагошког факултета у Врању, у петак 5. априла 2019. године та високошколска установа организовала је научни скуп са међународним учешћем на тему Владета Јеротић – књижевник, научник и религиозни мислилац.
Перспективе: Фрања из Асизија
2. Април 2019 - 9:01(Volker Leppin: "Franziskus von Assisi",Darmstadt 2018)
„Ни новац, ни рухо не желим од тебе, од сада зовем Оцем само онога који је на небу!“ Овим речима се опраштао Ђовани Батиста Бернардоне, наречени Францискус (Фрања) из Асизија (1181/82 1226), од своје имућне породице, живећи сав свој живот у сиромаштву, вазда настојећи да чини добро и дела саобразно imitatio Christi импетусу. Најпре као чудак одбачени Фрања је постао оснивач најзначајнијег монашког реда у средњем веку из кога потичу многи велики мислиоци и научници.
Протестантски историчар цркве Фолкер Лепин приближава се Фрањи из сасвим нове перспективе: он сплиће различите наративе и поставља их у први ред, запостављајући стриктну хронологију. Фрањини односи са породицом, друштвом и црквом испуњени су конфликтима, али и способношћу да друге одушеви својим харизматичним деловањем. Лепин тако описује портрет фасцинирајућег и значајног човека који је дубоко уверен у сопствену мисију.