Наука
Мартин Лутер у сукобљеним вероисповестима
10. Октобар 2016 - 11:20Бављење Лутеровом теологијом, према нахођењу професора моралног богословља Еберхарда Шокенхофа у Фрајбургу у Брајзгау, и за римокатоличке теологе је сувисло и плодно. Шокенхоф је одржао свечно предавање на симпосиону ”Мартин Лутер у сукобљеним вероиспосвестима” на Бечком универзитету. У свом предавању је Шокенхоф осветлио троструки однос Бог – човек - Црква. Док је код Лутера и протестаната реч о непосредном односу личности према Богу, дотле је у римокатоличком богословљу представа о ”посредованој непосредности” на снази. Такође и рим-католичко богословље види тај однос могућим, заправо кроз Исуса Христа, али је тај пут људима омогућен тек посредством Цркве, вели Шокенхоф.
”Нојева барка неће бити пронађена”
6. Октобар 2016 - 10:40Археолог Ерик Клајн војује у својој новој књизи против популарних старозаветних приповести у ”проналсцима” псевдо-археолога
Веома често самозвани познаваоци Библије сензационалностички разглашавају, трубе и добошаре: пронађена је Нојева барка на брду Арарату или Едемски врт, но све то без икакавих сувислих археолошких или геолошких доказа.
Библија – По чему је значајна и јединствена
2. Октобар 2016 - 13:30Библија је света књига! Она је богонадахнута и најстарија је књига на свету. Пет Мојсијевих књига су писане отприлике отприлике у 14. веку, а верске књиге источних религија писане су много касније. На пример, Зенд-Авеста, Зоровавељов спис (свети спис Перса/Персијанаца на старом иранском језику) писан је око 1200. г. пре Хр.; индијске Веде око 1100. г., а Мухамедов Коран око 600. г. по Хр.
Свештеник Гајо Гајић - нови доктор теологије
30. Септембар 2016 - 12:29Евхаристијско богословље Светог Николе Кавасиле
Гајо Гајић (Тузла, 1968.), свештеник Архиепископије београдско-карловачке и парох храма Светог aпостола Луке у Кошутњаку, одбранио је с успехом докторску тезу, започету у Гркој, Евхаристијско богословље Светог Николе Кавасиле на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, на катедри за Литургику.
Свето Писмо је превођено на немачки и пре Мартина Лутера
30. Септембар 2016 - 8:36Историја превода Библије на немачки језик почиње у 8. веку: монаси су хтели да светописамску реч проповедају на језику и дијалектима Германа. Спорно је питање да ли је народни језик смео бити уопште употребљаван у верске сврхе. Међутим, Сабор у Франкфурту 794.г. донео је одлуку да се Богу може молити не само на освештаним језицима јеврејском, грчком и латинском, док, с друге стране, не можемо схватити отпор управо германског свештенства проповеди Речи Божје на народном, словенском језику у Моравској.
Кумран: коза, рукописи и вазда нове дебате
29. Септембар 2016 - 12:15Вазда нова изненађења, нови фрагменти, нове дебате: и након 70 година од (првог) проналаска рукописа у Кумрану сензација у вези са њима не јењава. С једном козом је све почело 1947. године у Јудејској пустињи. У потрази за залуталом козом пастир је зашао и у планинску пећину недалеко од Јерихона и тиме је учињено спектакуларно археолошко откриће у 20. веку: наишао је на древне свитке рукописа из библијског окружења. Ископавања су до 1956. г. у једанаест пећина пронашла остатке око 900 јеврејских свитака из трећег и другог века пре Христа – при томе и најстарије рукописе које ми из јеврејскеБиблије уопште имамо.