Наука

Протојереј Јован Мајендорф: Свети Јустин мученик и философ

Св. Јустин Мученик који је познат и под именом св. Јустин Философ био је један од првих апологета (односно бранилаца) хришћанства. За разлику од тзв. Апостолских мужева који су се првенствено обраћали члановима Цркве, апологетски списи су упућени њима савременим незнабожачким читаоцима, па је за њихово боље размумевање неопходно и познавање историјских прилика тог времена.

У Римском царству другог века хиршћанство је било проглашено за “незакониту религију” (religio illicita). Оно није улазило у списак дозвољених култова, а само име хришћанин већ је било правни основ за гоњење. У почетку ствари нису биле тако црне: у латинском паганству почетком наше ере, нарочито са новим освајањима од стране царства, испољавала се већа тенденција трпељивости према другим религијама, што се такође тицало и хришћана. У већини случајева њих није нико подвргавао нарочитим истрагама и многи римски чиновници су већ навикли да кроз прсте гледају на њихово постојање.

Одржан осми научни симпосион ”Српска теологија данас”

Дана 27. маја 2016. године на Православном богословском факултету Универзитета у Београду одржан је научни симпосион Српска теологија данас 2016. Скуп је отворио протојереј-ставрофор проф. др Радомир В. Поповић, управитељ Института за теолошка истраживања. Међу 55 пријављених реферата које су учесници, подељени у две групе представили научној јавности, нашло се и двоје представника Митрополије аустралијско-новозеландске: госпођица Тијана Петковић, докторанд Православног богословског факулетета у Београду и протонаменсик Немања С. Мрђеновић, магистрант Православног богословског факултета ”Свети Андреј Првозвани” из Сиднеја.

Мр Тијана Петковић говорила је на тему ”Богословски аспект људског достојанства” представљајући фасцинантне моменте теолошко-научне сарадње и дијалога у области биоетике. Протонамесник Немања С. Мрђеновић представио је рефереат ”Теодулархија- идеал социјалне икономије православне теологије”. Предавања су довела до живе и плодоносне дискусије којом је овај скуп закључен на најлепши начин.

Уз захвалност свим учесницима, професор Поповић је изразио наду да ће се и у наредним годинама одазивати позиву Богословског факултета да учествују на научном скупу Српска теологија данас. Радови са овог скупа биће штампани у посебном зборнику који ће бити објављен наредне године.

фотографије: ПБФ БУ

У Јекатеринбургу одржан симпосион на тему "Светоотачко наслеђе у светлу атонске традиције - духовно руковођење"

Са благословом Његове Светости Патријарха московског и све Русије Г. Кирила, у Јекатеринбургу је од 27. до 29. маја 2016. године одржан Међународни симпосион на тему "Светоотачко наслеђе у светлу атонске традиције - духовно руковођење". 

Симпосиону је присуствовало, између осталих, и 12 светогорских монаха које су предводили игумани манастира Хиландара и Ксенофонта: архимандрит Методије и архимандрит Алексије. Хиландарски игуман је одржао запажено предавање на тему: "Пракса исповедања помисли - општи принципи", док је игуман Ксенофонта обрадио тему: "Служење игумана као духовника у општежићу". Поред игумана, на симпосиону је старац келије Св. Модеста манастира Симонопетра, јеромонах Аврамије Рус, прочитао је рад игумана Симонопетре архимадрита Јелисеја, а старац келије Св. Ане манастира Ивирона, јеромонах Антипа је својим рефератом узео учешће у овом међународном симосиону.

Швајцарци гласали за преимплантативну дијагностику

Швајцарци су у недељу имали више референдума – о безусловним приходима, убрзавању давања азила или допуштењу преимплантативне дијагностике (PID).

За ово последње је гласало око 64 % бирача. Отуда ће убудуће бити законом допуштено да се генетски тестови чине са ембрионима пре но што они буду имплантирани (усађени) у материцу. Парови који због тешких наследних болести  нису у могућности да природним путем добију децу, овлашћени су  да се користе PID поступком.  Они могу пре усађивања да се подвргну тесту/испитивању хромозома какао би се Down-Syndrom избегао.

Матура и богословски испит зрелости за ученике Цетињске богословије

Матура и богословски испит зрелости за ученике Цетињске богословије
Матура и богословски испит зрелости за ученике Цетињске богословије
Матура и богословски испит зрелости за ученике Цетињске богословије
Матура и богословски испит зрелости за ученике Цетињске богословије

Са благословом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, 1. јуна 2016. године, на празник Светеномученика Патрикија и на Оданије Преполовљења, отпочела је матура и богословски испит зрелости у Богословији Светог Петра Цетињског у школској 2015/2016. години. Ове школске године своје школовање у Цетињској богословији завршавају ученици XX генерације обновљене Богословије Светог Петра Цетињског (2011-2016) чији је разредни старешина професор др Будимир Алексић. Изасланик Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије.

Осврт на значај Николе Тесле за Цркву

Услед многобројних упита који се све учесталије постављају Српској Православној Цркви у вези са духовношћу и надахнућем чувеног проналазача и научника Николе Тесле, Српска Православна Црква жели да подсети на неколико чињеница које јасно указују на његов однос према духовности и у том смислу значај за Цркву.

Иако је обимна литература посвећена овом питању, вероватно је основни узрок недоумица и незнања мали број извора доступан на интернету.

Никола Тесла: „Сила трења која највише успорава људски напредак је незнање”

Никола Тесла је син српског православног свештеника Милутина Тесле, ерудите који је био познат и по величини своје библиотеке, по својим инспиративним говорима и изузетним новинским чланцима; и попадије Георгине Ђуке Тесле (девојачко Мандић), за коју Никола Тесла у својој аутобиографији тврди да поседује изузетне проналазачке способности, као и да је изумела мноштво уређаја за домаћинство. Извод из протокола крштених наводи да је Никола Тесла православно крштен неколико месеци по рођењу у цркви Светих апостола Петра и Павла у Смиљану (Аустријско царство) октобра 1856. године. Сви расположиви извори једногласно указују на то да је детињство и рану младост Никола Тесла највише волео да проводи у цркви и библиотеци.