Наука
Превод Светога писма на јерменски - еволуција у историји Јермена
13. Јул 2016 - 11:50Научни симпопсион од 6. до 8. октобра 3016. поводом 350-годишњице прве штампане Библије
Богословска академија св. Григорија Матере Цркве Светог Ечмиаздина и Библиотека Тамар Манукијан Светог Ечмиадзина организују научни смпосион поводом 350 година од првог штампаног издања Светога Писма на јерменском језику. Предвиђен је низ збивања којима ће се обележити овај за Јермене крајње значајан догађај.
Докторат о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској
8. Јул 2016 - 8:42Успешно одбрањена докторска теза о историји Цркве у англо-саксонској Енглеској
Дана 6. јула 2016. године, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду ђакон мр Ивица Чаировић успешно је одбранио докторску дисертацију на тему Црква у Енглеској у VIII веку – богословско-историјске импликације односа са Римом и Франачком државом, пред комисијом у саставу проф. др Предраг Пузовић, декан Факултета и председник комисије; проф. др Радомир Поповић, ментор; проф. др Милош Антоновић са Филозовског факултета Универзитета у Београду (одељење историје); проф. др Богдан Лубардић и доц. др Србољуб Убипариповић.
Научни скуп у Подгорици: Свети Јован Владимир и његово мјесто у српској историји, култури и духовности
5. Јул 2016 - 11:56У Лаври Светог Симеона Мироточивог на Немањином граду у Подгорици 2. јула 2016. године одржан је Научни скуп „Свети Јован Владимир и његово мјесто у српској историји, култури и духовности“.
Скуп је, поводом хиљадугодишњице светитељеве мученичке кончине, организовао новоосновани Институт за српску културу из Никшића. Др Будимир Алексић је, отварајући скуп, казао да он има за циљ да се, ангажовањем истакнутих истраживача у области богословских, историјских и филолошких наука, сагледа цијели комплекс питања и проблема везаних за постављену тему и да се тако у границама данашњих могућности дође до нових сазнања и изграђивања потпуније слике о Светом Јовану Владимиру. Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије говорио је на тему „Свети Јован Владимир изнад Истока и Запада“.
Швајцарска бискупска конференција: организована смрт је неприхватљива
3. Јул 2016 - 9:18Одстрањење наводно оптерећеног живота кроз PID (преимплантативну дијагностику) и самобиство старих, вели бискуп за социјално-етичка питања, јесте свођење живота на економску корист. Социјално-етичка комисија Швајцарске бискупске конференције Justitia et Pax обратила се јасном поруком против ”нормирања суицида (самоубиства)”.
Етика: Да ли ће се свет радикално изменити?
24. Јун 2016 - 10:19Комисија за етику се бави питањем последица генетске хирургије
Постоји свет пре и након проналаска CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats). Ово сматра молекуларни биолог Јирг Фогел из Вирцбурга. Иза овог дугог и сложеног акронима се крије нова метода генетске хирургије, која ће сходно виђењу многих научника, свет радикално променити.
Огледи из социологије религије др Томислава Бранковића
23. Јун 2016 - 9:04На Институту за социолошка истраживања Филозофског факултета у Београду 21. јуна 2016. представљено дело овог социолошког прегаоца
Плодни истраживач вишеслојног и сложеног религијског феномена, писац више књига које никога нису оставиле равнодушним, доследни и упорни борац за верске слободе и права Цркава и верских заједница и брилијантни државни службеник, др Томислав Бранковић научној и стручној јавности, као и најширем кругу заинтересованих читалаца, представља своју најновију књигу Огледи из социологије и религије. Рукопис књиге је настао на основу научних истраживања у која су уграђена вишедеценијска искуства рада у државном органу задуженом за сарадњу са Црквамa и верским заједницама.