Наука

Православно богословље и екологија на делу

Гледиште Архиепископа Димитрија на еколошка питања*

Хармонија између неба и земље, каква треба да буде и између човека и творевине, заувек је једна од значајних тема у јудео-хришћанским светим списима и предањима, као што је и у православном богослужењу и духовном животу, сходно речима псалмопојца које понавља ап. Павле: „Господња је земља и све што је на њој“ (Пс 24,1; 1 Кор 10,26). Ово је један од разлога зашто је 2001. г. Грчка православна архиепископија у Америци основала Саветодавни одбор по научним и технолошким питањима, са његова три пододбора за питања енергије, екологије и економије.

Духовни портрет: Протођакон Радомир Ракић

Духовни портрет протођакона др Радомира Ракића, библисте и главног и одговорног уредника интернет сајта Српске Православне Цркве. Аутор и водитељ: проф. Горан Раденковић

Биографија протођакона Радомира Ракића

Прилог уредио: Б. Илић

Извор: ТВ Храм

Блажени Августин: геније и светитељ

Велики конвертит

Идеје и дела значајног философа и учитеља Цркве Блаженог Августина имају утицаја до данас. Клаус Розен,  умировљени професор старе историје из Преторије у Јужној Африци узима личност Августина у биографији – Klaus Rosen: Augustinus. Genie und Heiliger. Darmstadt 2015 - као историјску личност под лупу и извештава опсежно о томе који су догађаји његов живот упечатљиво и одлучно одредили. Ова биографија допуњује нашу слику о великом позноантичком мислиоцу са вишеструких аспеката.

Августин (354-430) није само један од највећих учитеља Цркве, већ и један од најзначајнијих философа на прагу измеђуантике и средњег века. Његово дело, под утицајем Платонове философије, до данас је утицајно и спорно.Чак иумировљени папа Бенедикт XVI користи његове идеје као инспирацију за сопствена дела. У биографији коју је написао Клаус Розен, Блажени Августин ступа у први план као историјска личност, док је његов богословски и философки опус остао у другом плану, у сенци биографских перипетија. Розен показује који су то историјски догађаји одредили његово мишљење и делање.

Позив за учешће на симпосиону „Српска теологија данас“

Осми годишњи симпосион Српска теологија данас 2016.

Поштоване колеге, Институт за теолошка истраживања организује 27. маја 2016. године 
осми годишњи симпосион теолога под називом „Српска теологија данас 2016.“ Позивамо Вас да се пријавите за учешће на симпосиону. Молимо вас да нас обавестите уколико желите да учествујете на овогодишњем симпосиону и пошаљете наслов са сажетком који може бити унет у програм скупа. Предвиђено је да излагања на симпосиону трају око 10 минута. Рок за пријављивање учешћа на скупу је 24. мај 2016. године. 
Пријава треба да садржи наслов теме, сажетак, податке о учеснику. Контакт email: std@bfspc.bg.ac.rs.

Апокалипса и култура

Апокалипса и култура
Апокалипса и култура
Апокалипса и култура
Апокалипса и култура

У организацији београдског Дома омладине и Библијског института Православног богословског факултета Универзитета у Београду, уз подршку Секретаријата за културу града Београда, у четвртак 5. маја 2016. године одржано је друго по реду предавање из циклуса Библија и култура.

Конференција о регенеративној медицини у Ватикану

Морално богословље не би требало да се боји природних наука. То важи посебно у области медицинских открића. Ово је истакао председник Папског савета за културу кардинал Ђанфранко Раваси прошле недеље на почетку конгреса о регенеративној медицини у Ватикану. Папски савет за културу је позвао експерте и теологе да два дана – од 28. до 30. априла у Ватикану - расправљају о проблемима са такозваном ”регенеративном медицином”.