Вести са Косова и Метохије
Срби на Задушнице посетили православно гробље у Ђаковици
18. June 2008 - 13:07Педесет Срба из Ђаковице посетило је на Задушнице православно гробље у овом метохијском граду. На потпуно зарасло и уништено гробље расељени су дошли из различитих крајева Србије. Ђокица Станојевић, организатор посете и представник Срба из Ђаковице, каже да оваква ситуација и стање јако оптерећује расељене. - Истерали су нас из града и сада нас и одавде истерују. Ово је треће гробље у Ђаковици и једино преостало, на једном су подигли зграде за становање, а на другом су поставили улицу и асвалт, слична је ситуација и са гробљима по околним селима.
За опстанак српског народа у Метохији
13. June 2008 - 12:18Прихватају и помажу повратнике и опстају упркос честим нападима Албанаца који каменују аутобусе, владичино возило и ударају на манастирске зидове
Деветогодишње анатемисање православља с једне стране и непрестана молитва с друге стране спустиле су на двери и на братство манастира Високи Дечани сјај који утврђује ову средњовековну светињу у нади да ће се православна паства поново окупити око моштију Светог краља.
Млада братија, предвођена владиком Теодосијем, томе се нада.
- Готово да нема мировњака било у цивилу или у униформи који опрост души није потражио поклањајући се моштима Светог Стефана Дечанског. Много смо ангажовани и на прихвату и давању помоћи повратницима. Јесте да је наша улога превасходно духовно уздизање људи, али ми такође морамо да се нађемо људима у невољи. Тешко је остати сам, слободе кретања нема и ми смо непрестано изложени ризику, али манастир ипак у последње време постаје све живљи - прича отац Сава Јањић и наводи да је возило манастира у коме се налазио игуман владика Теодосије каменовано пре неколико дана. Пре неколико недеља аутобус са ознаком Унмика такође је каменован у центру Дечана само зато што су нападачи сазнали да су путници кренули у манастир.
Н.Брдо: На таблама о промовисању сеоског туризма историјске чињенице сакривене, српски језик албанизован
10. June 2008 - 13:43На табли испред новобрдске тврђаве коју су ради промовисања сеоског туризма поставиле општинске власти у краткој исторји ни једном се не помињу Срби.
У тексту пише да "научници тврде како на овом месту треба тражити и античко место краљевине Дарданије такозвано Дамастион", сазнаје КИМ радио. Ова кратка историја посвећена је развоју града и рудника без навођења његових оснивача или државе у којој се Ново Брдо у доба свог успона налазило. Из реченице у тексту: "Развоју рударства допринели су локални становници Венецијанци, Јевреји и посебно Дубровчани", није јасно ко су локални становници мада се из текста и на енглеском и на српском језику може закључити да су локални становници заправо Венецијанци, Јевреји и Дубровчани. "Између свих објеката XIV века истиче се Катедрала или Базилика изграђена на темељима античког храма из IV века пре нове ере" пише у тексту о новобрдском православном храму посвећеном светом Николи. На самим темељима ове велике градске цркве стоји мања табла са натписом на три језика "Катедрала XIII век".
Народној кухињи у Косовској Митровици прети затварање
10. June 2008 - 9:51Народној кухињи у Косовској Митровици, која храном снабдева шездесетак најугроженијих особа из овог града и суседног Звечана, прети затварање због недостатка финансијских средстава.