Нове књиге

Арон Гујон: Сви моји путеви воде ка Србији

Књига „Сви моји путеви воде ка Србији“, француског хуманисте Арноа Гујона представљена  8. маја 2014. године у Дому културу у Грачаници

Књига, која према речима књижевног критичара Жарка Миленковића „није књижевно уметничко дело, али обилује много већим и вреднијим поукама и порукама од већине познатих књижевних дела“, за кратко време доживела је чак два издања а изазвала и велико интересовање код  мештана централног Космета који су присуствовали промоцији. Говорећи о хуманитарном раду Арноа Гујона, отац Иларион, игуман манастира Драганац, рекао је да је „ово показатељ да треба веровати у човека и да је и још увек могуће бити човек“.

Михаил Скабаланович: Тумачење Типика

Многонапаћена Епархија далматинска поново је смогла снаге да наши читаоци буду обрадовани још једним капиталним делом.

Овај пут реч је о надалеко чувеној књизи професора Михаила Скабалановича под насловом "Тумачење Типика". То је дело које је дословно незаобилазно за свакога ко се жели упознати са историјом и развојем хришћанског богослужења. Управо због тога ова књига и јесте штиво из кога своја знања о литургици стичу многобројне генерације ученика и студената већ више од стотину година. Трудом Слободана Продића, дипломираног теолога и магистра историјских наука, овај рад преведен је и поново објављен на српском језику управо у нади да ће бити од користи нашем благочестивом народу. А да се размишљало и о томе да ова књига и ценом буде доступна српским ученицима и студентима, у то ће се уверити свако ко је потражи на полицама књижара.

Хришћанско наслеђе Косова и Метохије

За више информација, или ако желите да постанете спонзор ове ретке и вредне књиге, молимо вас да на контактирате телефоном или преко емејл адресе која се налази доле  испод текста. Они који буду донирали више од 100 долара биће наведени на крају ове књиге која ће бити посвећена својим дародавцима! Хвала Вам на подршци!

Западноамеричка епархија

Western American Diocese of the Serbian Orthodox Church in North and South America 1621 West Garvey Avenue, Alhambra, CA 91803, office 626-289-9061, fax 626-284-1484 secretary.westsrbdio@gmail.com, westsrbdio.org

„Светигорине“ књиге на киосцима уз „Дан“

КОЛО „У СУСРЕТ ВАСКРСУ“ у продаји од Васкрса до Видовдана нове „Светигорине“ књиге, уз дневни лист „Дан“, на свим трафикама широм Црне Горе

Православна вјера је „принос“ даривање. Она подразумијева искуство, стални однос, комуникацију, додир другог. Тако је и дугогодишњи задатак ИИУ „Светигоре“ да, свједочењем благе вијести, јеванђеља, допре до људи, да путем часописа и књига покрене духовна питања и теме које интересују савременог човјека. Наша је дужност и да учинимо све што је могуће да испунимо посљедњу заповијест Господа нашега Исуса Христа: „Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светог Духа, учећи их да држе све што сам вам заповједио; и, ево, ја сам са вама у све дане до свршетка вијека. “ (Мт. 28:19-20). У данашње вријеме много се говори о мисионарењу, али се често испушта из вида да се ријеч Божија проповиједа само помоћу благодати и љубави, да ту ријеч не примају сви, већ само они који је срцем осећају и знају да је истинита и спасоносна. За такве је „Светигора“, припремила нове књиге, које су се, уз помоћ и подршку „Дана“, већ почеле појављивати на киосцима широм Црне Горе. То су књиге:

Савремено издање свевременог дела

Савремено издање свевременог дела
Савремено издање свевременог дела
Савремено издање свевременог дела
Савремено издање свевременог дела

Свети Владика Николај Српски током целог му земног века био је предан молитви. Молитвом је мислио, философирао, говорио, писао... речју, Богу и свом роду служио.

У тренуцима дубоких созерцања Творца и лепоте творевине, за време столовања у древном Охриду, владика Николај написао је „Молитве на језеру“. Како рече ученик нововременог „српског златоуста“, професор и писац архимандрит Јован (Радосављевић), та књига је српски Псалтир - збирка молитава драгоцених сваком хришћанину и духовних путоказа за овоземљски живот, не би ли нам се душе уздигле до висина где Васкрсли Господ и Свети Владика Николај пребивају.

Проф. др Владимир Вукашиновић: Српска теологија 18. века - Аd fontem

Проф. др Владимир Вукашиновић: Српска теологија 18. века - Аd fontem
Проф. др Владимир Вукашиновић: Српска теологија 18. века - Аd fontem
Проф. др Владимир Вукашиновић: Српска теологија 18. века - Аd fontem
Проф. др Владимир Вукашиновић: Српска теологија 18. века - Аd fontem

Књига под насловом Српска теологија 18. века - Ad fontem, аутора протојереја-ставрофора професора др Владимира Вукашиновића, представљена је 24. априла 2014. године у свечаној дворани Матице српске у Новом Саду.

Након поздравних речи проф. др Драгана Станића, председника Матице српске, о књизи је говорио Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки др Иринеј, који је истакао да је Православни богословски Факултет Универзитета у Београду носилац идеје за припремање и издавање књиге у којој су, према Епископовим речима, пружени значајни извори на основу којих можемо процењивати теологију 18. века. Такође, своје мишљење о књизи Српска теологија 18. века - Ad fontem изнели су и протојереј-ставрофор професор Јован Петковић, ректор Богословије Свети Арсеније Сремац у Сремским Карловцима, г. Боривој Чалић, стручњак за српску културу 18. века, и аутор.