Нове књиге

Животворни источник - први број гласила Епархије зворничко-тузланске

Са радошћу обавјештавамо све наше вјернике да је 8. марта 2014. године, са благословом Његовог Преосвештенства Eпископа зворничко-тузланског г. Хризостома, из штампе изашао први број Вашег и нашег часописа „Животворни источник“.

Часопис ће излазити шест пута годишње, тј. двомјесечно. Сваки од бројева носиће називе празника који буди актуелни у вријеме његовог изласка. Тако овај први број носи назив „Божићно-Светосавски“. Следећи је „Великопосно-Васкршњи“ па „Спасовско-Духовски“. У другој половини године бројеви часописа носиће следеће називе: „Петропавловско-Преображењски“, „Кртстовданско-Светопотески“ и „Архангелско-Никољдански“. Часопис ће се моћи набавити у току наредне седмице, у свим црквеним продавницама широм наше Епархије. Такође, планиране су и промоције часописа, које ће бити одржаване у свим архијерејским намјесништвима. О времену и мјесту одржавању промоција наши вјерници ће бити благовремено обавјештени.

Сабрана дела Светог владике Николаја

Када данашњи нараштај буде сасвим изумро, Николај Велимировић биће легенда и историчари ће скупљати сваки делић који би могао да пружи обавештење о њему. Његов живот, ако икада буде написан, показаће свету какав може да буде српски свештеник. Њиме ће се његов народ увек поносити. Стивен Грам

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шабачког г. Лаврентија из штампе је изашло допуњено издање Сабраних дела Светог владике Николаја Велимировића. Надахнут истим речима чувеног новинара светског гласа, Стивена Грама, Преосвећени Владика Лаврентије се потрудио да речи Светог Николаја, коме се дивила тадашња светска културна елита, поново дођу у руке свога народа и буду читане. У српском народу готово да не постоји дом у коме нема бар неколико Николајевих речи записаних на благослову изнад кућних врата: Боже благослови оног ко улази у овај дом, заштити и сачувај оног ко из њега излази, и дај мир ономе ко у њему остаје. У репринт издању доносимо Сабрана дела Светога владике Николаја по мисионарској цени у жељи да дела нашег златоустог проповедника буду приступачна сваком нашем вернику. 

Приче о животу Господа нашег Исуса Христа

Приче о животу Господа нашег Исуса Христа
Приче о животу Господа нашег Исуса Христа
Приче о животу Господа нашег Исуса Христа
Приче о животу Господа нашег Исуса Христа

С благословом Његове Светости Патријарха српског Иринеја, наслов оригинала: История жизни Господа нашего Исуса Христа, издавач: Библијско друштво Србије, Београд 2013. штампа: Штампарија Српске Православне Цркве (Градимир Станић), превод са руског: Злата Коцић, илустрације: Серјожа Попов

Дечја литература је богатија за нову књигу написану на основу богочовечанске књиге – Библије, и то Новога завета. Избором описа догађаја из живота Господа Исуса Христа почев од његовог рођења, затим приповедањем о чудесним исцелењима и мудрим поукама, причама,  до његовог спасоносног страдања и Васкрсења, ова књига, намењена деци,  као „мало јеванђеље“, открива тајну истине о Господу и тајну истине о нама, људима.

Летопис Одбора за просвету и културу Епархије браничевске

Одбор за просвету и културу Епархије пожаревачко-браничевске (ОПК) наследник је Одбора за веронауку, који је основан 3. новембра 2001, одлуком епископа Игнатија, као пододбор задужен за бригу о просветној и научној делатности на територији ове црквене дијецезе, као тело коме је поверено да прати, негује и развија хришћанску културу ове регије.

У првом периоду свог рада, носио је име Одбор за веронауку, све до 1. септембра 2007. године, када је указом епископа пожаревачког и браничевског Игнатија, ово епархијско тело добило тренутни назив, као и благослов да се стара о просветитељској делатности у најширем смислу те речи, те да у спровођењу такве делатности има одређену аутономију унутар ЕУО Епархије браничевске.

Имајући у виду да је живот локалне Цркве као пуне саборне Цркве истинит једино ако подразумева јединство локалне Цркве са осталим Црквама, делатност ОПК је подразумевала и обавезу сарадње са просветно-културним телима осталих локалних Цркава, па је задата делатност овог Одбора, иако установљена на локалном нивоу и првенствено посвећена локалу, подразумевала и утицај који превазилази локалне границе — баш онако као што је и у Цркви оно што је локално уједно и васељенско.

У свету молитве

Ново издање манастира Светог архангела Михаила на Михољској Превлаци: „У свету молитве“ Светог Јована Кронштатског

У издању манастира Светог Архангела Михаила на Михољској Превлаци објављена је књига «У свету молитве» Светог Јована Кронштатског, чудотворца и узора православног свештеника не само у Русији него и у целом свету. О изузетности ове књиге сведочи и податак да је на руском језику објављена као допринос прослави хиљадугодишњице Крштења руског народа. Књига «У свету молитве» саткана је од двадесет поглавља, а свако од њих садржи по десетак цртица Светог Јована Кронштатског.

Свима нам је добро познато да се овај од свих вољени свештеник молио ватрено и искрено и да је на његове свете молитве Господ чудотворио. А молио се тајно, онако како је то Господ заповедио. Но, то тајно делимично је учинио јавним, а све у жељи да се Име Божје прослави. Чинио је то тако снажно, тако богонадахнуто и с толико љубави да нама као читаоцима од те љубави просто дах застаје.

Под кулом вавилонском

Из штампе је изашла збирка хришћанске духовне поезије „Под кулом вавилонском“, аутора Здравка Кнежића, коју су заједнички објавили Издавачка кућа Митрополије дабробосанске „Дабар“, са сједиштем у манастиру Светог Николаја у Добрунској Ријеци и Српско соколско друштво „Соко“ из Добруна.

Ово је прва Кнежићева књига, која је одабрана на прошлогодишњем конкурсу „Дабра“ и „Сокола“ за суфинансирање трошкова штампања прве збирке хришћанских духовних пјесама.

На конкурсу су учествовали аутори који до сада нису имали прилике и могућности објавити своју прву књигу, старости до 40 година, са подручја Митрополије дабробосанске.