Нове књиге
Промоција књиге о светим ратницима у Дому Војске
27. Фебруар 2014 - 9:35У Свечаној сали Дома Војске Србије јуче је промовисана књига „Свети ратници – Житија светих војсковођа и војника“ пуковника др Борислава Д. Гроздића.
О књизи аутор је обрадио 182 житија светих ратника разних народа Руса, Грка, Срба, Украјинаца, Грузијаца, Персијанаца, Литванаца и других. Први пут на српском језику дата су и нека житија румунских светих војника. О књизи су говорили начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, директор Медија центра „Одбрана“ потпуковник Славољуб Марковић и начелница издавачке делатности те куће Драгана Марковић, Епископ ремезијански Андреј, јеромонах Доситеј из Хиландара и аутор.
Свети Сава је вечно жив и увек актуелан
26. Фебруар 2014 - 10:30У Парохијском дому храма Светог Саве у Београду на Духовној трибини одржаној 24. фебруара 2013. године, коју организује протојереј-ставрофор Драгомир Убипариповић, представљен је савремени роман о Светом Сави - Путовање у Никеју, књижевника Милета Медића.
Аутор веома познатог дела Завештање Стефана Немање наставља ообрађивање тема из 12 века, новим романом који се пре свега бави једним од најзначјанијих пероиода у историји српског народа: задобијање аутокефалности Српаке Цркве и самосталности Српске Државе.
Архимандрит Стефан, игуман манастира Велика Ремета, истакао је непролазни духовно-национални значај личности Светога Саве и монашку величину његове личности која се огледа у оснивању манастира Хиландара. Протођакон Радомир Ракић, између осталог, истакао је лепоту језика овог дела које је написано у духу старих средњевековних списа, критички се осврћући на део савремене српске интелигенције која сматра ученошћу само оно што долази са Запада и што подразумева напамет научене латинске цитате, губећи из вида да често наши теолошко-философски и књижевни радови имају већу вредност.
Прва Библијска eнциклопедија на српском језику
25. Фебруар 2014 - 10:16Протођакон Радомир Ракић, БИБЛИЈСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА, I - II , стр. 600 и 632, Духовна академија, Србиње-Фоча 2004.
Године 2004. изашла је Библијска енциклопедија протођакона Радомира Ракића, лектора Богословског факултета Српске православне цркве у Београду (који се налази у Општини Палилула, значи нашег суграђанина) и предавача Новог завета на Духовној академији у Србињу (Фочи), као и званичног преводиоца Светог архијерејског синода у Српској патријаршији.
Први том обухвата одреднице од слова А до слова Л, на укупно 586 страна (остало литература), а други том – 632 стране од слова Љ до Ш, енциклопедијског формата, двостубачно. Оба тома су снабдевена са по четири географске карте Палестине и древног света, док су кроз књиге донети дијаграми, графички прикази, скице и најнеопходније илустрације.
Кад је Бог на првом месту, све је на свом месту!
24. Фебруар 2014 - 9:36Eдиција Православље, издавач: Српска православна парохија Винковци, 2013. годие, аутор: протојереј-ставрофор Предраг Азап, парох винковачки
У Канцеларији за дијаспору и сарадњу са Србима у региону представљена је књига текстова (објављених од 2007. до 2012. г. у епархијском часопису "Преображење") протојереја-ставрофора Предрага Азапа из Винковаца.
Нови број Православног мисионара
23. Фебруар 2014 - 13:24Нови број Православног мисионара посвећен савременим светогорским старцима-подвижницима
Поред текстова о старцима Порфирију, Софронију, Силуану и Јефрему, у овом броју можете прочитати текстове о мисији Православне Цркве у Индији, светитељима који су живели у 20. веку, као и решавању психолошких проблема уз помоћ учења Светих Отаца.
Часопис се може наћи у храмовима Српске Православне Цркве у земљи и расејању.
Слободан Продић: Монашки живот у средњевековној Србији
21. Фебруар 2014 - 10:36Светлост дана, а из пера еминентног познаваоца наше средњовековне историје, угледала је једна изузетно интересантна књига. Реч је о делу г. Слободана Продића који је, на себи својствен начин, данашњем читаоцу заиста вешто приближио тему о којој се релативно мало зна.
Наиме, у многобројним насловима који се дотичу питања наших средњовековних манастира, као по неком неписаном правилу, изостају детаљи у вези са тиме како је заправо изгледала свакодневица монашког живота у средњовековној Србији. Заокупљени излагањем информација о архитектури, сликарству и сличним елементима који ипак немају суштински значај у животу једне монашке заједнице, аутори су, из њима познатих разлога, заборавили да кажу макар коју реч више о самим монасима који су живели у неком од манастира о коме се говори. Примећујући тај више него ли очевидан недостатак, г. Продић је на лак и једноставан начин изложио заиста јасну и конкретну слику о томе како је изгледао монашки живот у времену средњега века.