Нове књиге

Одлуке и решења Сабора, Синода и Епархије браничевске 1931–1941

Архивски извори штампани у седмој књизи библиотеке Архива Епархије браничевске хронолошки се надовезују на претходну публикацију и односе се на период од 1931. до 1941. године, до почетка Другог светског рата.

Међу публикованим документима издвајају се две основне групе. Прва се односи на организационо устројство и црквено-административно уређење Српске православне цркве, као и утврђивање једнообразности у литургијском, богослужбеном и верском животу. С друге стране, друга група извора у знатној мери осветљава однос цркве и државе указујући на значајан уплив државе у живот цркве, као и то да је црква у том периоду, поред своје основне верске функције, имала и ангажовану улогу у истицању националних идеала. Поред ових, истој групи докумената припадају и многобројни расписи на основу којих се може сагледати социјално ангажована улога цркве и њено учешће у разним хуманитарним акцијама. Такође, ови извори указују на место и значај Српске православне цркве у свеопштој едукацији и креирању индивидуалног и колективног идентитета српског друштва у периоду између два светска рата…

У сусрет великом јубилеју: Осам векова Милешеве

Зборник радова „Међународни научни скуп – Осам векова Милешеве“ I – II. Издавач: Манастир Милешева, 2013.

Светионик српског народа, кандило српске вере, сведок прошлог и будућег времена, манастир Милешева 2019. године пуни осам векова. У осамстогодишњој историји Милешева је "служила као црква, манастир, маузолеј, седиште митрополије, штампарија, караванско-трговачка станица, саборно место народа, дипломатско свратиште европских и домаћих посланстава и путописаца, да би под крај 19. века постала и уметнички споменик који се данас налази на листи за улазак у светску културну баштину под УНЕСКО-м." (Драган Николић, Милешевска епархија, Дани Сретена Вукосављевића ХХIII, Пријепоље, 2007).

Јеромонах Стефан (Веселиновић): Словес у појму

Јеромонах Стефан (Веселиновић): Словес у појму
Јеромонах Стефан (Веселиновић): Словес у појму
Јеромонах Стефан (Веселиновић): Словес у појму
Јеромонах Стефан (Веселиновић): Словес у појму

Након Свете Литургије у убском Храму Христа Спаситеља, 8. децембра 2013. године, у сали црквеног дома представљена је најновија књига јеромонаха Стефана (Веселиновића) „Словес у појму“. Књига је издата у Ваљеву 2013. године с благословом Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског г.  Милутина.

Из новог броја Православног мисионара

Света тајна крштења тема је новог броја Православног мисионара, из кога  издвајамо интервју са проф. др Здравком Пеном под насловом Света тајна крштења из догматског угла.

Професоре, у Светом Писму налазимо сведочанство да је Св. Јован Крститељ крштавао у реци Јордан и да су при том људи исповедали грехе своје. Данас су ово две одвојене Свете Тајне, а Миропомазање је трећа. Можете ли нам рећи нешто у вези са историјским развојем Свете тајне Крштења из догматског угла?

– Све три Свете Тајне су уствари једна Тајна – Тајна Христова. Крштења нема тамо где нема покајања, тј. метаноје или преумљења. Исто тако, ни Крштење није завршено без Миропомазања. А смисао Крштења је одувек у учешћу у Евхаристији.

Слободан Продић: Из рукописне племените баштине

У оквиру издавачке делатности часописа „Видослов“ објављена је и једна, за данашње услове, помало несвакидашња књига. Наиме, реч је о радовима господина Слободана Продића који се баве српском рукописном грађом из времена средњега века. Слободан Продић који је иначе по образовању теолог и историчар, и чија је сфера интересовања српски средњи век, током својих научних истраживања начинио је и низ значајних радова кроз које је данашњим читаоцима настојао да приближи детаље не само из политичког живота Срба, него и детаље из њихове свакодневице. Уредништво часописа „Видослов“ његове радове уврстило је у неколико бројева часописа и они су, према коментарима читалаца, оставили упечатљив утисак на њих јер су имали прилику да се упознају са подацима о којима до тада готово и да нису чули.