Нове књиге

Фотографи сачували истину о Србиjи у Великом рату

Фотографи сачували истину о Србиjи у Великом рату
Фотографи сачували истину о Србиjи у Великом рату
Фотографи сачували истину о Србиjи у Великом рату
Фотографи сачували истину о Србиjи у Великом рату

У Свечаној сали Дома Војске јуче представљена фотомонографија Ратни дневник 1914-1918. у издању Православне речи. Говорили Патријарх српски г. Иринеј, председник Србије г. Томислав Николић и приређивач Милован Витезовић.

Председник Републике Tомислав Николић рекао jе данас да jе Србиjа увек у своjоj историjи била на страни победника, а фотомонографиjа 1914-1918. управо jе доказ учешћа Србиjе у историjскоj причи победника. Говорећи на промоциjи фотомонографиjе и то управо на дан кад jе пре 94 године потписано примирjе у Првом светском рату, Николић jе приметио да нас, нажалост, само годишњице и jубилеjи подсећаjу на нашу дужну захвалност према многим прецима чиjа имена помињу тек људи из струке, а чиjа дела jесу дословно и симболично уткана у наше повесно хероjство.

Представљен Детлачки Евхологион

Представљен Детлачки Евхологион
Представљен Детлачки Евхологион
Представљен Детлачки Евхологион
Представљен Детлачки Евхологион

Српска Православна Епархија зворничко-тузланска представила је данас фототипско издање рукописне књиге Детлачки Евхологион (1550-1628) из манастира Преноса моштију Светог Николаја у Детлаку

На представљању, које је одржано у амфитеатру Народне библиотеке Србије, говорили су академик Станиша Тутњевић, протојереј-ставрофор проф. др Владимир Вукашиновић, управник Библиотеке Српске Патријаршије мр Зоран Недељковић, управник Народне библиотеке Србије Светлана Јанчић и мр Душица Грбић из Библиотеке Матице српске.

Протојереј-ставрофор др Зоран Крстић: Православље и модерност

Књига “Православље и модерност” протојереја-ставрофора др Зорана Крстића, ректора крагујевачке богословије и професора на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, изашла је у издању “Службеног гласника” 2012. године.

Основна тема којом се, директно или индиректно, баве готово сви текстови у књизи јесте указивање на значај и утицај друштвених околности на нашу религиозност. Друштвени контекст за хришћане добија на важности због чињенице да је деценијама све секуларнији, стварајући нам озбиљне проблеме у разумевању сопственог хришћанског идентитета. Данашњи се хришћанин најчешће налази у процепу између две понуде – оне хришћанске и друге, секуларне, што га уводи у озбиљна егзистенцијална искушења избора који није лак, а често је и погрешан. У таквој ситуацији један проценат верника одлучује се на идеализацију прошлости и демонизацију модерности. Другим речима, одлучује се на бекство од историје и из историје и ламентирање над духом времена. На нивоу теологије то значи затварање у сопствене духовне, научне, појмовне, језичке, институционалне и сличне оквире који нити узимају у обзир ширу друштвену позадину, нити кореспондирају са њом.

Владика српског песништва

Владика српског песништва
Владика српског песништва
Владика српског песништва
Владика српског песништва

Поводом 200 година од рођења Петра II Петровића Његоша јуче је у Народном музеју у Београду представљено дивот-издање "Два вијека Његоша" Мирка Мркића Острошког у издању Интерпреса и Културно-просветне заједнице Београда

Издање у 99 нумерисаних примерака садржи портрет (рељеф) Петра Петровића Његоша у теракоти, ауторски рад Мирка Мркића Острошког, избор мисли из Његошевих дела које је приредио Гојко Шантић и уводни текст "Владика српског песништва" Милована Витезовића.

Лучиндански двоброј часописа „Светигора“

Уочи Лучиндана и Светога Петра Цетињског из штампе је изашла нова „Светигора“. Овај 229-230 новембарски двоброј образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске, по својој тематици, у ствари, је наставак претходног броја посвећеног храму Христовог васкрсења у Подгорици. Прве странице доносе посланицу Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског господина Амфилохија, поводом 1700 година Миланског едикта и oсвећења саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, под називом „Саберимо се око храма Христовог васкрсења“. Значајан број илустрација са церемоније освећења храма и свечане академије која је претходила том чину, допуњују репортаже Раја Војиновића о овом великом догађају „Велики Божји дар и велика радост наша“ и „Историјски дан за православље“.

Сол Фридлендер: Године истребљења

Једна од најбољих и најсвеобухватнијих књига о холокаусту над Јеврејима „Године истребљења: нацистичка Немачка и Јевреји 1939 - 1945“ израелског историографа Сола Фридлендера, која је 2008. овенчана Пулицеровом наградом, преведена је и на српски језик. Управо је објављена у престижној едицији „Историјска сећања“  Завода за уџбенике из Београда. Ова књига са око хиљаду страница представљена је читаоцима у петак 25. октобра на овогодишњем београдском Сајму књига, на штанду Завода за уџбенике.